Virtuozita zdraví

O vápníku a vitamínu D

Rovnováha vápníku je důležitá nejen pro kosti

Minerální látky tvoří 6% hmotnosti lidského těla, přičemž vápník je nejzastoupenější minerální složka.

99% vápníku je uloženo v kostech a zubech. Malá část se nachází jako funkční kalcium v krvi a plní mnoho funkcí – ovlivňuje práci kosterních svalů, dělení buněk, je důležité pro činnost srdce, hladké svaloviny, vnitřních orgánů a nervů. Reguluje vylučování hormonů a enzymů, srážení krve a mnohé jiné biochemické pochody.

Osteoporóza je řídnutí kostí, ne nedostatek vápníku

Toto onemocnění se často mylně zaměňuje s nedostatkem vápníku. Nedostatek vápníku způsobuje křivici, rachitidu, osteomalácii a je důsledkem deficitu vitamínu D. Výskyt těchto onemocnění se v naší populaci díky vitamínu D dnes už prakticky neexistuje.

Naopak, počet lidí s osteoporózou přibývá. Téměř každá druhá žena po padesátce utrpí zlomeninu v důsledku osteporózy. A tento trend má stoupající charakter.

Při osteoporóze jde o řídnutí kostí a hlavním problémem je jejich lámavost.

Kost si představme jako železobeton, tvořený cementem a železnými pruty. Cement představuje minerální složku – apatit, kde kalcium má skutečně největší podíl, ale přítomné jsou i další minerální složky – magnesium, zinek, fluór, křemík. Železné pruty se dají přirovnat k pevné kolagenové síti. Jediným spolehlivým ukazovatelem pevnosti kostí a osteoporózy je jejich lámavost. Nejvíc kostní hmoty máme okolo 20. roku života a potom už její množství jen klesá. Řídnutí kostí se týká jak mužů tak i žen. U žen souvisí s úbytkem hormonu estrogenu v menopauze, který způsobuje snížení vstřebávání vápníku v ledvinách, stejně tak snížení přeměny vitamínu D na aktivní formu.

Blahodárné účinky mléka a vysokých dávek kalcia v tabletách se a v prevenci osteoporózy, na rozdíl od vitaminu D, neosvědčily a v praxi se od nich ustupuje.

Co doporučujeme při osteoporóze a osteopénii:

Pohyb. Cvičte alespoň hodinu 3x týdně. Pohybem se kosti zpevňují.Zatlačením svalů na kost při pohybu začne kolagen „přitahovat“ minerální látky (piezoelektrický efekt).

Dopřejte si dostatek slunečných paprsků, které vytvářejí vitamin D. 30 minut na slunci vytvoří dostatek vitaminu D na dlouhou dobu, až 10 000 UI.

Omezte stravu, která překyseluje organismus. Jezte méně živočišných bílkovin a více rostlinných zdrojů vápníku – mandle, listovou zeleninu, celozrnné obiloviny a další.

Dbejte na dobrý pitný režim, který pomáhá ledvinám vylučovat kyselinu a vylaďovat delikátní rovnováhu minerálních látek.
Doplňujte vitamin D a vápník v minimální dávce, případně i hořčík a zinek.

estli vás zajímá toto téma více, doporučujeme naši oblíbenou populárně-naučnou publikaci Čínská studie (T. Colin Campbell) o zdraví a zdravé stravě, kapitoly o osteoporóze a vitamínu D a naši knihu Buněčné soli, která je příručkou používání buněčných solí podle systému Dr. Schüsslera.

Jak souvisí vápník s vitamínem D a proč tabletka vitamínu D nestačí

Hladina vápníku v krvi může kolísat jen v úzkém rozmezí. Proto si naše tělo vyvinulo dokonalou a dost komplikovanou regulaci metabolismu vápníku.

Klíčovou úlohu v regulaci metabolismu vápníku hraje vitamín D, bez kterého není možné zabudovávání vápníku do kostí, zubů a obnova kostí. Vitamín D podporuje i vstřebávání vápníku ve střevě z potravy a snižuje jeho ztráty vylučováním. Kromě toho má vitamín D i výrazný imunostimulační a protirakovinový účinek.

Vitamín D vlastně není vitamín, ale hormon, protože si ho umíme vytvořit v kůži z derivátu cholesterolu díky slunečním paprskům. Schopnost kůže tvořit vitamín D je neuvěřitelná i více jak 10 000 IU při 30 minutovém opalování. Když máte dostatek slunce, nepotřebujete výživové doplňky. Ty jsou vhodné zejména v zimě a pro lidi, kteří na slunce nechodí. Vitamín D ze slunce nebo z tablety se ukládá v zásobárně, kterou jsou játra. V čase potřeby se malé množství vitamínu D ze zásoby přemění v ledvinách na svoji aktivní formu, která přetrvá jen několik hodin.

Hormony přîštítných tělísek citlivě reagují na změnu hladiny vápníku v krvi.

Když se zvýší hladina vápníku v krvi, zastaví se tvorba aktivní formy vitamínu D. Tím se sníží vstřebávání vápníku ve střevě z potravy, zvýší se jeho vyloučení močí, ale zároveň se „vypnou“ i další příznivé účinky vitamínu D.

Při poklesu hladiny vápníku v krvi se tato velmi rychle obnoví ze zásob vápníku v kostech. Zároveň se aktivuje přeměna vitamínu D ledvinami na jeho aktivní formu. Díky aktivnímu vitamínu D tělo „půjčený“ vápník do kostí vrátí zpět a dochází k obnově kostí.

Kdyby jsme neměli dostatek aktivního vitamínu D a vápník by se z kostí jen vyplavoval, postupně by naše kosti velmi zkřehly a rozvinula by se osteoporóza.

Dlouhodobě nízká hladina aktivní formy vitamínu D má souvislost s těmito zdravotními problémy:

  • Osteoporózou a osteopéniou
  • Sníženou buněčnou imunitou
  • Autoimunitními onemocněními jako je psoriáza, roztroušená skleroza a diabetes 1. typu
  • Rakovinou a dalšími

Vysoká hladina vápníku v krvi vůbec není žádoucí, neboť „vypne“ aktivní vitamín D

Schüsslerův odkaz „vice neznamená lepší“ platí v případě vápníku dvojnásobně.

Dlouhodobě zvýšený příjem vápníku je na úkor kontroly jeho metabolismu. Za normálních okolností by se na této úloze měl podílet aktivní vitamín D. Když organismus potřebuje více vápníku, aktivní forma vitamínu D jednoduše zabezpečí příjem vápníku zvýšením jeho vstřebávání ve střevě a snížením jeho vylučování močí a stolicí.

Vysoká hladina vápníku může být důsledkem stravy bohaté na vápník (např. mléčné výrobky) a užívání výživových doplňků s vysokými dávkami vápníku. Může být též způsobená posunem pH do kyselejší oblasti v důsledku stresu, vysoké konzumaci bílkovin nebo v důsledku oslabení ledvin, kterých úlohou je vylučovat kyselinu a udržovat “ dobré“ pH. Konzumace velkého množství mléčných výrobků je překvapivě nejhorší kvůli  vysokému obsahu vápníku i bílkovin.

Nedostatek vápníku v potravě ve vhodné formě a v rovnováze s ostatními živinami, nadbytek bílkovin, které zatěžují tělo kyselinou, nedostatečná činnost ledvin, špatný  pitný režim, špatné dýchaní při stresu – to všechno může velmi lehko narušit rovnováhu vápníku v těle. Projevy mohou být nejen opakované křeče kosterního svalstva (noční křeče v nohách), noční pocení, trnutí a jehličkovité píchání v končetinách, tetanie, nechutenství a hubnutí, ale i tvorba nežádoucích ložisek, tzv. kalcifikátů v cévách a kloubech. V ledvinách mohou soli vápníku při slabém pitném režimu vytvářet kameny. Stejně tak při srdečně-cévních onemocněních je potřebné hlídat hladinu vápníku. Zvýšená hladina vápníku v krvi může nepříznivě ovlivňovat tep.

Doporučené denní dávky vápníku se pohybují kolem 800 mg denně. V tomto množství by jsme ho měli přijímat přirozeně ve stravě a v rovnováze s ostatními minerálními živinami, hlavně hořčíkem, draslíkem, železem a zinkem. Když se soustředíme jen na zvýšené dávky vápníku, nejen že „vypneme“ přeměnu vitamínu D na aktivní formu, ale narušíme i delikátní spolupráci a rovnováhu minerálních látek v buňkách i mimo ně.

Vápník a systém buněčných solí

Buněčné soli jsou známé i jako Schüsslerovy nebo tkáňové soli. Používají se od 19. století. Metoda se rozšířila z Německa do celého světa a dnes je běžnou součástí celostní medicíny. Tento rok oslavujeme 200. výročí narozeni otce této metody Wilhelma Heinricha Schüsslera. Jde o tradiční metodu, které fungování je prověřené více než stoletou empirickou zkušeností.

Schüssler a jeho následovníci věří, že doplnění minerálních živin má být v minimální dávce a speciálně upravené rezonanční formě. Buněčné soli se vyrábějí triturací a postupným decimálním  ředěním minerální živiny (označujeme D1 až Dx).

Jsou funkčním prostředkem, který jemným způsobem zlepšuje vstřebávání dané minerální živiny do buňky a buněčných organel tak, aby se obnovila přirozená minerální rovnováha v těle. 

V systému buněčných solí jsou tři soli vápníku (Calc Phos, Calc Fluor a Calc Sulph). Každá z nich má empirickým způsobem sepsané účinky, nejčastější případy použití a projevy nedostatku v tkáních. V některých případech je výhodné je použít samostatně podle projevů..

CALCIUM PHOSPHORICUM (CALC PHOS) v ředění D3 – D6

Jsou funkčním prostředkem, který jemným způsobem zlepšuje vstřebávání dané minerální živiny do buňky a buněčných organel tak, aby se obnovila přirozená minerální rovnováha v těle. 

CALCIUM FLUORATUM (CALC FLUOR) v ředění D6 – D12

Fluorid se zabudovává do apatitu kostí a zubní skloviny a zvyšuje tak jejich odolnost vůči kyselinám. Je základním prostředkem pro šlachy. Používáme ho samostatně při slabé zubní sklovině, citlivých krčcích zubů, ztuhlosti  pohybového systému, zkrácených šlachách, bolesti a poškození šlach (jako tenisový loket a bolesti v kotnících po běhu), úponů nebo naopak při hypermobilitě kloubů. Zvyšuje pevnost, pružnost a hybnost pohybového aparátu.

CALCIUM SULPHURICUM (CALC SULPH) v ředění D6

Je nejlepší  buněčnou  solí na celkový detox, zprůchodňuje tkáně, dává do pohybu nánosy toxinů, zlepšuje celulitidu a čistí lymfu. Používá se hlavně při chronických a opakovaných hnisavých stavech kůže a sliznic a při chronických zánětech hlubších struktur pojivových tkání.

OSTEOKOMPLEX

Kombinovaný přípravek s vápníkem a jódem v minimální dávce. Je vhodný pro lidi v zralém věku, dětí v období rychlého růstu, kojící ženy, po zlomeninách a podobně.

Obsahuje:

  • Calcium carbonicum
  • Calcium phosporicum
  • Calcium sulphuricum
  • Calcium fluoratum
  • Kalium iodatum
  • Calcium carbonicum v ředění D3. Nepatří do systému základních buněčných solí, tvoří důležitou součást kostní hmoty, zabudovává se do „cementu“ (apatitu) kostí.

Calcium phosphoricum v ředění D3. Základní forma vápníku a hlavní složka apatitu kostí a zubů.Důležitá pro rovnováhu jeho metabolismu, buněčné dělení, práci svalů a nervů. Pomáhá při nočním pocení v menopauze

Calcium sulphuricum v ředění D3. Forma vápníku důležitá pro čistění tkání – mezibuněčného prostoru a lymfy. „zprůchodňuje“ tkáně.

Calcium fluoratum v ředění D4. Fluorid vápenatý zpevňuje povrch apatitu kostí a zvyšuje odolnost vůči kyselinám. Má příznivé účinky v prevenci osteoporózy. Fluór je pro posílení zubů a kostí nenahraditelný. Přestal se ale běžné používat, protože je kvantitativně velmi malý rozdíl mezi terapeutickou a toxickou dávkou. Proto je fluór vhodný jedině v minimální dávce, násobně nižší než je toxická. V ředění D4 je fluór úplně bezpečný i při zvýšeném dávkování. Tato forma vápníku je důležitá pro povrch kostí, zubní sklovinu, ale i šlachy a fascie. Pohybový aparát je díky němu odolnější, pružnější a ohebnější.

Kalium iodatum v ředění D5. Jód je důležitý pro hormonální rovnováhu, ochranu ženy před hormonálními výkyvy v menopauze a nadměrným pocením. Je součástí hormonů štítné žlázy a její funkce je od jódu závislá. Jeho nedostatek vidíme zejména u těhotných a kojících žen, u žen v menopauze a po menopauze a u dětí v období růstu. Nedostatek jódu způsobuje únavu, přibírání, opožděný mentální vývin u dětí, vnitřní podrážděnost a neklid a souvisí s přepracováváním. Na jód jsou citliví pacienti s autoimunitním onemocněním štítné žlázy.