SILICEA
Oxid křemičitý – Pevnost kolagenové struktury
Silicea
Chemickou formou této tkáňové soli je oxid křemíku. Křemík je v suplementaci v porovnaní s hořčíkem, vápníkem anebo železem velmi podceňovaná minerální živina. Je to nejrozšířenější prvek zemské kůry, hned po kyslíku. Tvoří podstatnou složku hornin, například pískovců, jílů a žuly. Jeho obsah v mořské vodě anebo ve vesmíru je neporovnatelně nižší. Oxid křemičitý se v přírodě nachází jako křemen anebo písek. Jeho odrůdy patří k polodrahokamům – čirý křišťál, ametyst, citrín, záhněda, tygří oko, avanturín, jaspis, onyx, růženín, opál a další. Nachází se v cementu. Využívá se i v elektrotechnice, optice a vyrábí se z něho sklo.
Nejčastější případy použití soli Silicea
Níže uvádíme typické a nejčastější případy použití této soli, přičemž v závorce je uvedena i vhodná kombinace vícero solí:
- Akutní a opakující se záněty s otékajícími tkáněmi, tvorbou hnisu, které odolávají léčení. Hnisavé záněty – akutní, případně opakované (ječmen, hnisavé ložisko okolo nehtů, krční mandle). Ucpané slzné kanálky u dětí. V případě abscesu v oblasti hlavy a u velmi bolestivých ložisek je vhodné kombinovat s Hepar sulphur calcarea 30C, který zastavuje hnisání.
Silicea svým čistícím účinkem podporuje hnisání a urychluje vyzrávání hnisavého abscesu, který se v akutním stavu může ještě zvětšit (Zincum, Calc sulph – na chronické hnisavé stavy). - Záněty kůže, akné s hlubokými hnisavými ložisky. Kůže se lehko zanítí a otéká a těžko se hojí (Zincum).
- Ekzém s pergamenovou tenkou a suchou kůží, ranky na kůži, které se špatně hojí, kůže velmi svědí, postižený se často škrábe až do krve (Nat mur, Nat phos, Zincum).
- Předčasné stárnutí kůže, kůže je ochablá s hlubokými vráskami.
- Artróza, degenerativní onemocnění velkých kloubů – kolenní, bederní, ramenní (Nat mur, Calc phos).
- Osteoporóza (Calc phos, Zincum, Mag phos).
- Zlomeniny (Calc phos).
- Bolesti a záněty kostí a zubů, nezlepšující se ani teplem, chladem a tlakem.
- Ateroskleróza (Nat phos – metabolismus cukrů a tuků, Kali mur – ředění krve, Mag phos – metabolismus cukrů a tuků, Zincum – zánět a hojení).
- Varikózní žíly, hemoroidy (Calc fluor, Cuprum, Zincum, Kali mur – ředění krve při bolesti).
- Lámavost cév, sklony k tvorbě modřin, čistí tkáně při rozsáhlých modřinách.
- Chronické a opakované záněty lymfatických uzlin, chronická hnisavá angína (Nat phos – chronický otok uzlin, Calc sulph – detoxikace).
- Neurodegenerativní onemocnění periférních nervů, skleróza multiplex, epilepsie (Kali phos).
- Alzheimerova choroba (Zincum, Kali phos, Mag phos).
- Lámavost a vypadávání vlasů – vlasy se na konečcích třepí, jsou jemné a lámou se (Zincum).
- Lámavost nehtů – nehty se olupují v plátech (Zincum – deformované nehty, Calc fluor – praskliny na nehtech).
- Mykózy (střevní, nehtové, vaginální) a parazity (Nat phos).
- Těhotenství – prevence strií, zubního kazu, podpora zdravého skeletu plodu (Calc phos, Calc fluor).
- Atrofie tkání všeobecně (Kali phos).
- Zánět prostaty a zvětšená prostata (Nat mur, Zincum).
- Nízká odolnost pojivových tkání proti přetrhnutí, hernie, prevence strií (Calc fluor – šlachy).
- Vysychání kloubů a meziobratlových plotének (Nat mur).
- Vyčištění nekrotických tkání po infarktu, spontánním potratu apod.
Poznámka: Silicea vypuzuje vše neživé z tkání ven. Proto se nedoporučuje u lidí s implantáty, především takovými, které tělo nepřijalo a v jejich okolí přetrvává zánět. Silicea dále může způsobit symptomy akutního překyselení vylučováním kyselin z tkání, jako je pálení žáhy, nebo problémy s močovými cestami. V tomto případě se podává Silicea s Nat phos v poměru 1 : 2, například 3 tablety Silicei a 6 tablet Nat phos.
Řeč těla
- Vybrané chutě, nesnášenlivost mastného jídla.
- Nekvalitní nehty, olupující se v plátech.
- Zhoršení v noci.
- Zhoršení za úplňku.
- Zhoršení chladem, v zimě.
- Zlepšení teplem.
- Zimomřivost, lidé nosí o jednu vrstvu oblečení víc, potřebují se přikrýt dekou.
- Průvan zhoršuje.
- Zapáchající pocení.
- Senzitivita a nervová přecitlivělost na světlo, hluk, elektromagnetický
smog, úplněk. - Lekavost.
Tvářová diagnostika
- Hluboké vrásky, především okolo očí, úst, u uší, na čele, mezi obočím a na krku. Citronová ústa.
- Kůže je tenká, bez podkožního tuku. Připomíná pergamenový papír, ztrácí sametovou strukturu, je vyhlazená.
- Zrcadlový lesk kůže v oblasti čela a nosu, především na špičce, na zádech a v oblasti bérce (píšťala).
- Pleš, zrcadlový lesk plešaté časti hlavy.
- Vlasy jsou jemné, křehké, lámavé, suché, na konečcích roztřepené.
- Silný výtok z ucha – chronický.
- Vpadlé hluboké oční jamky.
- Modré fleky pod kůží (krevní výrony).
Podrobná biochemie
Křemíku se připisuje význam při vzniku života a je důležitý i pro jednoduché organismy jako viry, bakterie a řasy. Chemická forma křemíku tvořící nerosty je biologicky nevyužitelná. Aby mohla být využitá rostlinami, musí se rozpustit na koloidní formu, přičemž rozpustnost je velmi nízká. Hydratované sloučeniny vytvářejí gel. Chemicky jde o amorfní hydratovanou a polymerizovanou kyselinu křemičitou Si(OH)4. Je součástí tvrdých stonek rostlin, konců trnů a žahavých částí rostlin či perspiračních částí listů. Ochrannou funkci má nejen jako součást pichláčů, ale také jako polymerizovaná součást epidermy. Křemík chrání rostlinu před houbovými onemocněními a bakteriemi degradujícími celulózu, čímž přispívá k celkově zdravému vzhledu rostliny. Obsah křemíku v půdě nepřímo podporuje její růst. Mladší části rostliny mají dvojnásobný obsah křemíku než starší, z čehož usuzujeme, že křemík je důležitý pro růst a tvorbu pletiva. Obsah křemíku v rostlinách není kvantitativně významný, stejně jako v lidském těle. Nejvíc se ho nachází ve tvrdých částech rostlin, přičemž jejich tvrdost a pevnost se připisuje právě křemíku. Příklady jsou přeslička, bambus, slzovka, trávy a obilniny jako rýže, oves, ječmen. Plevy obsahují nejvíc této nedoceněné živiny. Léčivý účinek má přeslička právě díky křemíku. V ajurvédě a čínské medicíně se používal bambusový prášek jako významná medicína a „všelék“ nazývaný jako tabašír. Ze všech jeho využívaných účinků vzpomeňme jen antipyretický, protizánětlivý, antiartritický, adstringentní, protirakovinový, antiulcerózní, antibakteriální a protiplísňový. Tabašír obsahuje 99,9% oxidu křemičitého (SiO2). V lidovém léčitelství je osvědčeným receptem na zlepšení ekzému omývání kůže v odvaru z přesličky nebo slámy právě díky hojivým účinkům křemíku. Odvar se připravuje minimálně 15 minut. Je možné ho použít také na choulostivé listy a rostliny, kterým tak zvýšíme odolnost proti škůdcům, například proti mšicím na růžích.
Organické sloučeniny křemíku patří mezi základní minerální konstituenty lidského těla. Nacházejí se ve všech tkáních a mají úlohu jakéhosi ochránce a výztuhy. Nejvíc jich najdeme v kostech, kůži, zubech, oční čočce, aortě, dále ve svalech, srdci, štítné žláze, pankreatu, játrech a ledvinách. Stárnutím se, podobně jako v případě rostlin, přítomnost křemíku v tkáních snižuje.
Nedostatek křemíku v lidském organismu je zapříčiněný menším poměrem rostlinné stravy k živočišné a z velké části je též následkem zpracování celozrnných obilnin na bílou mouku a výrobky z ní, ale také rýže na bílou rýži. Ze zrna se vymíláním odstraňují plevy a klíčky bohaté na živiny a zůstane jen jádro se škrobem a bílkovinami. Takto se odstraní více než 3/4 minerálních živin jako křemík, hořčík, zinek, chrom, selen a vitamíny. Potravinové zdroje bohaté na křemík jsou například celozrnné obilniny a celozrnná rýže, kořenová zelenina, špenát, luštěniny, ořechy a okurky.
V tkáních lidského organismu a živočichů je klíčovou úlohou křemíku stejně jako v případě rostlin pevnost, struktura a ochrana. Má to souvislost s kolagenovou sítí extracelulárního matrixu. Zvýšené nároky na křemík jsou v období růstu v dětském věku, těhotenství, a v těch tkáních, které dorůstají – kůže a kožní deriváty jako nehty a vlasy. Kolagen je vláknitá bílkovina zastoupená ve všech pojivových tkáních. Nachází se v kůži, vlasech, nehtech, kostech, šlachách, chrupavkách, svalech, cévách, nervech. Tvoří mikrovláknovou síť, která nás „drží pohromadě”, dává našemu tělu pevnost. Název pochází z řečtiny a znamená „lepivý“. Křemík hraje důležitou roli při obnově a tvorbě kolagenových a elastinových vláken. To má význam především pro obnovu chrupavek, šlach, kostí a tepen. Osvědčil se také proti bolesti kostí a kloubů. Degradací kolagenu stárnou výše vyjmenované pojivové tkáně, což se projevuje ochablostí, sníženou pevností, vráskami, sklonem k zánětům atd.
Z hlediska elektrochemických vlastností je křemík polovodič, což se využívá při výrobě čipů (silicon-technology). Čím lepší čip, tým víc informací dokáže zpracovat. Podobnou vlastnost vykazuje také kolagen, jehož tvorba je vázána na obsah křemíku. Kolagen má amfoterní bipolární charakter. Obsahuje kladně i záporně nabité části vláknité molekuly. Při mechanickém tlaku vytváří elektrický signál. Tento signál je důležitý pro regeneraci a samoléčebné schopnosti organizmu. V souvislosti s křemenem anebo i kostí známe tuto vlastnost jako piezoelektrický jev. Nabité skupiny molekul kolagenu přitahují minerální látky a tím se zlepšuje mineralizace kostí, vstřebávání a ukládání vápníku, fosforu a dalších minerálů. Takto se vysvětluje zlepšování pevnosti kostí fyzickou aktivitou. Piezoelektrický jev vykazuje také demineralizovaná kost, protože tento jev se pojí s funkcí kolagenu.
Křemík při léčbě zlomenin podporuje tvorbu kalusu, vazivového spojení mezi zlomenými částmi kostí, které později osifikuje. Podporuje také remineralizaci kostí, proto má své uplatnění i při léčbě osteoporózy, vedle vitaminu D, vápníku, magnéziu a zinku. Vysoký obsah křemíku koresponduje s intenzivní kalcifikací. Křemík má synergický účinek s vápníkem a vitaminem D. Kostní hmota tvoří dynamický systém, který se stále obnovuje díky rovnováze aktivních kostních buněk – osteoblastů a osteoklastů. Křemík stimuluje osteoblasty, tvořící kolagen a obnovující kostní tkáně, a inhibuje osteoklasty, které odbourávají kostní tkáně.
Díky účinkům křemíku (ve spojitosti s nasazením vhodné diety) může dojít k vymizení aterosklerózy cév, obnovení jejich pružnosti, pevnosti a odolnosti.
Křemík se koncentruje v mukopolysacharidech cévních stěn a zvyšuje jejich odolnost proti kornatění. Věkem jeho množství klesá, rovněž i pružnost a odolnost cév, stěny cév se ztenčují. Křemík je nezbytný pro zdravý srdečně-cévní systém, regeneraci, pevnost a elasticitu cév. Cévní onemocnění souvisí s nedostatkem křemíku v cévách.
Stárnutím ubývá křemík a kolagen i v ostatních pojivových tkáních. V kůži vznikají hluboké vrásky, je ochablá a ztenčuje se. Něco podobného se děje s chrupavkami kloubů.
Naše tělo komunikuje prostřednictvím nervového systému, podobně jako počítačová síť. Svazky periferních nervů jsou obalené a oddělené blánami, jejichž hlavní složkou je kolagen. Zde má podpůrnou, ochrannou, jako i izolační funkci podobně jako plastový izolant kolem kovového vodiče. Tvorba kolagenu Schwannovými buňkami a fibroblasty se podílí na regeneraci nervů a remyelinizaci. Myelin tvoří obaly okolo neuronů a je důležitý pro správné fungování nervové soustavy a rychlé šíření nervového vzruchu. V centrální nervové soustavě se kolagen nachází jen v mozkových blanách s podobnou úlohou. Zajímavé je i zjištění, že Alzheimerova choroba, známá přítomností hliníku, je provázena snížením obsahu křemíku v mozku. Křemík se chemicky velmi dobře váže s hliníkem (křemík váže hliník). Hlinitokřemičitany jsou vlastně přirozenou formou hliníku jako přírodní nerost kaolinit.
Důležitost křemíku se zvyšuje v období těhotenství a v dětském věku. V období růstu je organismus náročný na tvorbu kolagenu, jelikož představuje základ extracelulárního matrixu v celém organismu. Je nezbytný pro správný vývin pohybového aparátu plodu a dítěte, prevenci zubního kazu, hemoroidů, strií a varikózních žil u matky.
V případě rakoviny rakovinné buňky narušují kolagen okolní tkáně a vytvářejí si místo pro svůj růst. Podpora kolagenu posiluje rezistenci vůči růstu rakoviny.
Všechny projevy nedostatku křemíku a předčasného stárnutí pojivových tkání mají společné jedno: degradací kolagenu se snižuje pevnost tkání a vytváří se prostor pro hromadění odpadních látek nebo hnisu. Takovéto tkáně jsou náchylnější k zánětům, které způsobují jejich otok. Siliceou se zhušťuje kolagen a tím pádem se pojivové tkáně čistí od odpadních látek či hnisu. Obnovou a posílením kolagenové sítě extracelulárního matrixu se z těla vypuzuje všechno neživé, co tam nepatří. Silicea je velmi hluboký čistič tkání. Je schopná vypudit cizí předmět jako trn, mrtvý plod po spontánním potratu anebo ostrý úlomek, k čemuž se s oblibou používá. To je důvodem, proč Siliceu nesmí užívat pacienti s implantáty. Praktická zkušenost je taková, že pokud je implantát tělem dobře přijatý, Siliceu je možné užívat bez problémů. Rizikem jsou implantáty způsobující chronický zánět, prsní silikónové implantáty, implantáty srdce. Nevadí zubní plomby, náušnice a nitroděložní tělíska.
V neposlední řadě křemík zlepšuje imunitu, účinkuje proti zvýšené teplotě, průjmu, zánětům lymfatických uzlin, což představuje důvod tradičního využívání tabašíru v Orientu, jako i Silicei v homeopatii.
Na podvýživu se z tkáňových solí používá Calc phos, Silicea nebo Zincum. Základní rozdíl mezi nimi je ten, že Calc phos a Zincum mají v obraze nechutenství, zatímco Silicea má normální apetit, i když tito lidé mohou být a také bývají v jídle vybíraví. U Silicei je však v popředí porucha vstřebávání a vylučování kůží a sliznicemi, které se projevuje jako zapáchající a dráždivé pocení na hlavě, rukách, nohách, v podpaží, případně jako chronický zapáchající hlen.
Na hnisavé stavy máme dvě tkáňové soli, Siliceu a Calc sulph. Rozdíl mezi nimi je v zásadě ten, že Silicea je vhodnější přípravek na hlubší a akutnější ložiska. Podporuje hnisavý proces, vyzrávání hnisavých ložisek, abscesů, čistí infiltrované tkáně. Siliceu nazýváme také biochemickým chirurgem. Když je zanícené ložisko velmi bolestivé nebo se nachází v oblasti hlavy, je dobré na zastavení hnisání přidat homeopatický lék Hepar sulphur calcarea 30C (je nutné použít minimálně tuto potenci, protože nízké potence tohoto homeopatického léku hnisání naopak podporují). Tkáňovou sůl Calc sulph bychom naopak použili při problémech na kůži a sliznicích tehdy, když je hnisání jen povrchové, dlouhotrvající a neustále se vrací. Někteří terapeuti a autoři doporučují postupovat tak, že při akutním hnisavém zánětu se použije nejprve Silicea a když hnisání nepřestává ani po několika dnech až týdnech, vyměníme Siliceu za Calc sulph na dočištění a zahojení tkání.
Silicea je však „hluboká“ a zpravidla dlouhodobá sůl a její užívání je nezřídka potřebné po dobu několika měsíců. Je vhodná pro podvyživenou konstituci s poruchami vstřebávání, což se může projevit útlou postavou, sníženým podkožním tukem, tenkou, suchou a přecitlivělou kůží se špatnou hojivostí. Pacienti mají menší výdrž a lehce se vyčerpají. Přecitlivělost bývá také nervová, pacient si může například stěžovat, že je citlivý na elektromagnetický smog anebo na úplněk měsíce, kdy nemůže spát. Může se objevit i světloplachost, potřeba nosit sluneční brýle i tehdy, když je zamračeno.
Silicea v homeopatii
Homeopatický obraz Silicei souvisí se zranitelností a křehkostí, s rodinou, která představuje bezpečí. Popisuje se, jakoby tu „chyběla vnitřní výstuha“. Vnější svět je příliš tvrdý, zraňující a nebezpečný. Tito lidé bývají plaší, mají rádi rituály, stabilitu, lpějí na pravidlech a rodinných tradicích. Rodina představuje pro ně ochranu a bezpečí, ale zároveň mohou zažívat i využívání rodinou pro zlepšení image nebo sobectví v rodině. Image rodiny může být narušena členem nebo dítětem se zdravotním postižením, případně dítětem, které nedokončilo prestižní školu. Plachost a potřeba být oblíbený. Mohou být i velmi tvrdí, chladní a tvrdohlaví v dosahování svých plánů. Bývají však v nitru jemní, křehcí, navenek štíhlí, aristokratičtí. Bojí se ostrých předmětů. Fyzické problémy, na které se Silicea v homeopatii často používá, souvisí se sníženou obranyschopností. Jsou to chronické záněty, chronické páchnoucí výtoky odolné vůči léčbě, chronické záněty mandlí, uší, vedlejších nosních dutin, silné výtoky z uší, páchnoucí pocení, cévní choroby, choroby pohybového aparátu, choroby kůže, ekzém, problémy s vlasy a nehty a mnohé další. Je to velký homeopatický lék.
Medicínská astrologie
Silicea je podle Careyho přiřazena k astrologickému znamení Střelce. Je to proměnlivá forma ohně. Všechny ohnivé znamení (patří sem ještě Baran a Lev) mají vztah v systému tkáňových solí k nervům. Střelec představuje formu ohně zaměřenou na společenství, společenské hodnoty. Je idealistou a filozofem zaměřeným na společné dobro, na vnímání společnosti jako celku, na předávání informací z generace na generaci a na směřování do budoucnosti. Střelec ovládá boky, bedra, stehna a největší klouby – bederní. Jeho vládce Jupiter v astrologii nese jméno jako „velké štěstí“. I proto, že je velkou planetou, a i proto, že pod jeho vládou se věcem daří a expandují.
Jazyk barev – modrá
Silicea (oxid křemičitý) je spojená s modrou barvou. Je to čistá primární barva reprezentující jednotu, univerzum, Boha a všechno to, co je těžké dělit nebo spočítat (nebe, voda či vzduch). Je barvou klidu, ochrany a čistoty. Klid souvisí se smířením se se všemi a vším, co bylo, je a bude. Žádné myšlenky, žádné emoce spojené s vlastními přesvědčeními typu „mám rád“ nebo „nesnáším“. Když naše subjektivní logika utichne, nastane dokonalé ticho. Všechno má své místo a význam bez nutnosti tomu porozumět. Čistota symbolizovaná čistým nebem bez mraků (mraky představují myšlenky narušující klidné „nic“). Důvěra ve vyšší pořádek, v přírodní zákony. Všechno je tak, jak má. I když z našeho pohledu věci nemusí dávat smysl. Systém a pravidla. Autorita představuje někoho silnějšího, organizaci, stát, systém, rodinu. Důvěra v autoritu vychází z čistých úmyslů a pozitivních zkušeností, ochrany a pomoci silnějšího slabšímu. Souvisí však i se zneužitím moci, potlačením a ubližováním slabším. Pro budování důvěry ve druhé, vnitřní autority a zdravé sebedůvěry se za nejefektivnější styl výchovy považuje ten demokratický. Děti potřebují zažívat bezpečí, pocit vlastní důležitosti, péči, ale na to, aby získali odvahu čelit výzvám, potřebují také smysluplná pravidla a hranice. Potřebují se naučit poznávat a zvládat důsledky vlastního chování. Překonávání omylů nás ve skutečnosti rozvíjí, protože se tím učíme a zároveň si budujeme odvahu nevzdávat se. V této souvislosti připomeňme výchovný koncept adlerovy psychologie, tzv. logické důsledky. Když dítě přijde o oblíbenou hračku, protože si ji neuklidilo, a ta se proto zničila v dešti, je to pro něj velmi poučné a výchovné. Pokud by ale rodič hračku před deštěm schoval a udělil dítěti trest za nepořádnost, pravděpodobně by se očekávaný výchovný efekt nedostavil, protože tresty jednoduš nefungují.
Když máme kontakt s vnitřní autoritou v dospělosti, víme, že nejsme obětí okolností a že věci se nám nedějí náhodou, ale že jsme to my, kdo tvoříme a rozhodujeme o svém živote. Vnitřní autorita souvisí také s uvědoměním si vlastní moci měnit svět.
Modrá barva má největší ochranný účinek ze všech barev. Je to vysvětleno tím, že ať se děje cokoliv, zůstáváme v klidu a ovládneme své reakce na všechny vnitřní i vnější podněty. Pokud nedáváme žádnou energii například směrem ke konfliktní záležitosti – ani emoci, ani myšlenku – nestáváme se součástí konfliktu a to je ta nejlepší ochrana, jakou máme. Energii tak můžeme použít na řešení problému nebo kreativně. Koncentrovat se na klid a vnitřní stabilitu, pevnost. V meditaci si někteří vizualizují modrou sféru ve tvaru koule okolo fyzického těla na posílení ochrany a celkové pohody.
Máte otázky?
Kontaktujte nás
Kontaktujte nás
Poradenstvo
02 44 63 10 87
Po – Pia: 9:00 – 18:00
Lekáreň Vicky Wall
Red Angel s.r.o.
Riazanská 59, 831 03 Bratislava
IČO: 47 321 211
IČ DPH: SK2023821690
IBAN: SK53 0200 0000 0031 9052 4254