NAT MUR
Natrium muriaticum (chloratum) – Hydratace buněk a regulace vody
Natrium muriaticum (chloratum)
Tato minerální látka je nám asi nejbližší. Známe ji totiž jako kuchyňskou sůl, chlorid sodný. Muriaticum je zažitý starý název pro chlorid. Natrium chloratum a natrium muriaticum jsou dva názvy pro tutéž sloučeninu. Kuchyňská sůl je tak důležitá, že se pro ni vyvinuli u lidí po stranách jazyka receptory pro slanou chuť. Chlorid sodný je osmoticky nejaktivnější látka. Reguluje pohyb vody. Jinými slovy: kam jde tato sůl, tam jde voda. Největším zdrojem v přírode je mořská voda a naleziště kamenné soli po vysušení pravěkých moří. Nat mur má k vodě velmi úzký vztah. Voda je jako matka, je základem života. Náš život pochází z vody. Kdybychom hledali klíčové slovíčko pro Nat mur, byla by to rehydratace.
Nejčastější případy použití soli Nat mur
Níže uvádíme typické a nejčastější případy použití této soli, přičemž v závorce je uvedená vhodná kombinace nebo alternativní možnosti:
- Poruchy pitného režimu jako odpor k pití vody nebo nadměrné pití vody s pocitem stálé žízně, zvracení vody, nauzea (nevolnost) z vody.
- Chronický pocit sucha v ústech a krku (Calc phos, Zincum).
- Suchý chronický kašel bez zánětu, suchý reziduální kašel po zánětu dýchacích cest, pocit lechtání na sliznicích (Calc phos).
- Chronické záněty vedlejších nosních dutin, suchost sliznic – posílení a regenerace sliznic, ale ne jako akutní lék (Calc phos, Zincum).
- Vysoký tlak krve (Mag phos, v případě aterosklerózy i Silicea a dieta).
- Alergie, senná rýma, vodnatý sekret způsobující pálivou bolest, alergické otoky kůže a sliznic (Calc phos, Zincum, Mag phos, 3 omega).
- Histaminová intolerance, potravinová intolerance (Mag phos, Cuprum, Calc phos, Nat phos, Ferr phos).
- Ztráta čichu a/anebo chuti (Zincum).
- Suchá rýma (Calc phos, Zincum).
- Vaginální suchost (Calc phos, Zincum).
- Úpal (Ferr phos).
- Vodnatá chronická rýma (Nat sulph – v případě akutní virózy se silným otokem nosních sliznic a toxiny).
- Pálení žáhy, gastritida, bolesti žaludku (Calc phos, Zincum, Mag phos, Nat phos, Nat sulph).
- Artróza, vysychání kloubů a plotýnek, poškození chrupavek a vazivových úponů (úprava pitného režimu, Silicea, Calc phos, Mag phos – akutně na neuralgické bolesti).
- Praskání v kloubech.
- Voda v koleni (Nat sulph).
- Syndrom suchého oka nebo slzení z únavy, zimy, průvanu (Calc phos, Zincum).
- Chronické nebo opakované záněty močových cest, řezání po močení, ne během močení (Ferr phos, Zincum).
- Chronický zánět prostaty (Zincum, Silicea – zvětšená prostata).
- Lokální otoky v oblasti kotníků, horních víček apod. (Calc phos).
- Přecitlivenost a prudké reakce na bodnutí hmyzem.
- Vodnatý průjem nebo zvracení vody (Biokomplex – velká ztráta elektrolytů, hrozící dehydratace).
- Celodenní únava a malátnost se zhoršením ráno (součás bojové trojkombinace se solemi Ferr phos a Kali phos).
- Glaukom – vysoký nitrooční tlak (Mag phos).
- Zimomřivost celého těla, snížená tvorba vitálního tepla, nižší tělesná teplota, pocit zimy i v létě.
- Silné vodnaté nebo slané pocení během dne i v noci nebo neschopnost potit se (Iodium, noční pocení: Calc phos).
- Depresivní nálady, melancholie, negativní myšlení, hypochondrie, plačlivost nebo naopak neschopnost plakat (Kali phos, Mag phos).
- Suchá kůže, suché šupiny, suché popraskané rty.
- Bolesti hlavy, případně nauzea (nevolnost) z dehydratace nebo „po opici“ v oblasti očí, spánků, čela a v horní části hlavy.
- Ranní těhotenská nevolnost a zvracení vody (Ferr phos – zvracení po jídle, Nat sulph – zvracení žluči, Nat phos – zvracení kyseliny).
Poznámka: ranní nevolnost souvisí s hypoglykemií, proto je nejprve potřeba podat cukr. Když se stav po podání cukru nezlepší, podáváme jiné prostředky. - Polyurie.
- Oligourie (Mag phos, teplo).
- Chronický alkoholismus – rehydratace (Mag phos).
Řeč těla
- Ráno jsou zdravotní problémy nejhorší (únava, otoky, kašel apod.).
- V suchém prostředí nebo v měsících leden a únor se problémy zhoršují.
- Extrémní zimomřivost, citlivost na chlad (i v létě).
- Zvýšené slinění.
- Jazyk je čistý, se zpěněným hlenem po okrajích.
- Neuhasitelná žízeň nebo odpor k vodě.
- Extrémní touha na slané nebo odpor k soli.
- Chuť na pikantní a pálivé (pikantní jídlo zvlhčí sliznice).
- Zhoršení chladem.
- Zhoršení nebo zlepšení u moře.
Tvářová diagnostika
- Výrazná nasolabiální (nosoretní) rýha.
- Rozšířené póry v oblasti spánků a líc (jako pomerančová slupka).
- Viditelné pocení, krůpěje potu na nose, čele.
- Želatinový lesk pokožky, především kolem očí (jako stopa od slimáka).
- Vlhké oční víčko.
- Slzení očí (jako při pláči).
- Otoky horních víček (jako po pláči).
- Suché lupy.
• Suché rty.
Podrobná biochemie
V přírodě se sodík nachází převážně ve formě chloridu. Je hlavní složkou mořské vody, 2,7%, ačkoli v ní se nachází celá Mendělejevova tabulka prvků. Vyskytuje se i jako kamenná sůl, pozůstatek vyschlých moří. V tkáňových solích má Nat mur vztah k vodě.
Všechny děje v našem těle se dějí v prostředí vody. Voda je neuvěřitelné médium. Jako polární rozpouštědlo obestoupí iony a molekuly, přičemž se její molekuly organizují jako kolem magnetu podle náboje částí molekul a vytvářejí větší shluky, klastry. Díky této vlastnosti má voda mimořádnou schopnost, tzv. paměť. Zůstává v ní stopa po látkách tak zředěných, že se jejich molekuly ve vodě vlastně už ani nenacházejí. V tělesných tekutinách jsou živiny a ostatní látky rozpuštěny ve určitém poměru k vodě, a tak se tvoří přirozené fyziologické prostředí. Poměr počtu rozpuštěných částic k molekulám vody vytváří osmotický tlak. Fyziologické prostředí a fyziologický roztok odpovídají 0,9% roztoku NaCl. To znamená, že když rozpustíme 0,9g NaCl v 100g vody, dostaneme fyziologický roztok. Je-li koncentrace soli vyšší, vznikne hypertonický roztok oproti fyziologickému, který bude nasávat vodu z okolního prostředí. Naopak, když bude koncentrace NaCl nižší, hypotonický roztok uvolní vodu a ta bude prosakovat do okolního prostředí. Na osmotickém tlaku se, samozřejmě, podílejí všechny rozpuštěné iony a významně i glukóza. Membrána buněk je polopropustná, a proto se buňky buď dehydratují, nebo nabobtnají, až prasknou. Pro buňky je tedy nejvýhodnější izotonický roztok, který obsahuje takový počet rozpuštěných částic, jako je to v našem fyziologickém prostředí, což je ekvivalent 0,9% roztoku NaCl. Takovýto roztok po nakapání do oka nebo na sliznici neštípe. Samozřejmě, fyziologický roztok můžeme získat i s jinými sloučeninami, avšak s větším hmotnostním množstvím.
NaCl je osmoticky nejaktivnější sloučenina přirozeně se vyskytující v našem těle, protože hmotnost molekuly je nízká a navíc se rozpadá ve vodním prostředí na dvě částice, sodíkový kation Na+ a chloridový anion Cl–. Chlorid sodný se tedy významně podílí na distribuci vody v těle. Kromě osmotického tlaku známe onkotický tlak, kde je započítaný i koloidní efekt bílkovin, které rovněž významně vážou vodu a regulují její pohyb a distribuci. Voda tvoří 55 až 65% hmotnosti našeho těla. Víc vody se nachází v krvi, v mozku a v srdci (až okolo 80%), méně vody je v tukových tkáních (jen kolem 20%). Věkem se snižuje obsah vody v těle, organismus se přirozeně vysušuje, scvrkává a tuhne. Největší poměr vody mají novorozenci.
Chlorid sodný se nachází úplně ve všech tkáních, stejně jako voda, vzhledem k tomu, že sodík je hlavním extracelulárním kationem. Denní dávka sodíku je 1,2 až 1,5 g, což je ekvivalent jedné čajové lžičky kuchyňské soli. Běžně jsme však zvyklí jídlo přesolovat, což vede nakonec ke ztrátě vody při vylučování nadbytku soli ledvinami a postupně k dehydrataci. Pitný režim by se měl pohybovat okolo 0,03 až 0,04 x hmotnost člověka. To znamená, že dospělý člověk s tělesnou hmotností 100 kg by měl vypít alespoň 3 l vody a 10 kg dítě do 0,5 l vody. Objem potřebné vody závisí nejen na hmotnosti, ale i na teplotě, vlhkosti ovzduší a fyzické námaze. Když se v létě a při sportu pořádně zapotíme, je potřeba pít víc a vhodné jsou i iontové nápoje kompenzující ztrátu solí. Problémem prodávaných nápojů je však zbytečně vysoký obsah cukru a konzervačních látek, ty jsou pro naše tělo čisté jedy. Minerální vody nejsou vhodné na běžné pití, ale na rehydrataci při ztrátě minerálů. Pít je nutné tak, abychom v noci nezatěžovali ledviny. Zdravý člověk má v noci spát, nemá mít žízeň, ani chodit na WC. Polovinu potřebné vody bychom měli vypít dopoledne, přičemž je potřeba začít už ráno (po probuzení nalačno vypít sklenici teplé vody). Taktéž v chladných měsících je lepší pít teplou vodu. Také lidé s problémy s trávením by měli pít raději teplou vodu. Vylučovaní vody probíhá především močí, ale i stolicí, dále i dechem. V podstatě si to ani příliš neuvědomujeme, ale lidské tělo funguje tak trochu jako parní stroj. Z pokožky se neustále odpařuje voda a vodu jako páru i vdechujeme. Během noci, když spíme, ztratíme velké množství vody. To je důvod, proč ráno vážíme nejméně a proč dehydratovaní lidé pociťují zhoršení ráno. Obraz deficitu Nat mur má rovněž zhoršení všech zdravotních problémů ráno. Proto je dobré začít s pitím vody hned po probuzení. Dopoledne bychom měli vypít polovinu množství vody. Po páté hodině naopak už pít len tolik, abychom neměli žízeň. Neměli bychom pít ani po jídle, protože tak zhoršíme trávení ředěním žaludeční kyseliny, a neměli bychom pít nárazově, ale po troškách během celého dne. V podstatě bychom měli předejít tomu, abychom měli velkou žízeň.
Co můžeme počítat do pitného režimu a co ne? Alkohol, káva, zelený a černý čaj odvodňují. Tyto nápoje nejenže nemůžeme započítat, ale měli bychom je dokonce zapíjet čistou vodou, např. jeden pohár vína zapít jedním pohárem vody. Polévky, mléko, džusy rovněž nepočítáme, považujeme je víc za jídlo než za tekutiny. Ani léčivé čaje nemůžeme počítat, například ledvinový, na vysoký tlak apod. Už vůbec nemůžeme za pitný režim považovat šťávy, slazené čaje a nealkoholické nápoje, které obsahují tolik cukru a chemikálií, že organismus spíše zatěžují než regenerují a očisťují. Ani minerální vody nejsou vhodné k běžnému pití pro vysoký obsah solí. Už vůbec není vhodné pít stále ten stejný druh minerální vody, protože to narušuje minerální rovnováhu. Do pitného režimu počítáme jen čistou vodu, vodu ochucenou citronem, mátou bez sladidel a konzervačních látek, velmi jemný čaj pro běžné pití (roiboos, ostružinové listy, jahodové listy apod.). Z mé zkušenosti s pacienty považuji dehydrataci v dnešní době za epidemii. Lidé si vůbec neuvědomují, že pijí málo nebo nevhodně. Na otázku: „Jaký máte pitný režim, kolik vody vypijete denně?“ dostáváme odpovědi: „snažím se“, „mohlo by to být i lepší“ nebo „dost, ráno si dám zelený čaj a ovocnou šťávu, na oběd polévku, potom dvě kávy a sklenici vody…“. Když skutečně a upřímně kvantifikujeme, kolik čisté vody lidé běžně vypijí, tak jsme odhadem ve víc než polovině případů hluboko pod hranicí minima pro dlouhodobé udržení zdraví. Setkáváme se často s odporem k pití čisté vody. Dehydratovaní pacienti skutečně mívají problém s trávením vody. Některým bývá z vody dokonce zle a mívají pocit na zvracení. Říkají, že proto pijí raději pivo nebo teplý čaj než studenou vodu. Děti pijí různé slazené nápoje, ale čistou vodu odmítají. Lehká dehydratace je při ztrátě 1% hmotnosti těla, žízeň cítíme při ztrátě 2% hmotnosti těla. Žlutá moč je rovněž známkou dehydratace. Správně hydratovaný organismus vylučuje světle žlutou moč.
Opačný extrém však také není projevem zdraví. Když někdo pije 5 a více litrů vody, zbytečně zatěžuje ledviny, vyplavuje živiny a minerální látky z těla ven. Pacient říká, že hodně pije, a navzdory tomu má stále žízeň. Je třeba si však uvědomit, že všechny tyto anomálie jsou v podstatě symptomy v obraze Nat mur. Ve všech těchto případech užívání Nat mur pomůže upravit pitný režim, vstřebávání a vylučování vody. Samozřejmě, že samotná tabletka nestačí. Je třeba disciplína a hlídat, zda jsme vypili potřebné množství vody. Doporučuje se 4 – 6-krát denně užít 1 pastilku Nat mur a postupně zvyšovat denní příjem vody, aby pacient do 6 týdnů měl optimální příjem vody v přepočtu na svou hmotnost. U dospělých je to o disciplíně, malé děti je těžší přinutit dostatečně pít. Nat mur u lidí způsobí po čase pocit žízně. Dětem můžeme přechodně ovocné šťávy co nejvíce ředit vodou, aby byly ochotné vůbec něco pít.
Pitný režim je důležitý pro:
- Detoxikaci organismu a správnou funkci ledvin při vylučovaní odpadních látek, kyselin, správnou regulaci objemu vody a minerálné rovnováhu v organismu.
- Metabolismus. Při poklesu obsahu vody v buňce se metabolismus zpomaluje, protože, jak bylo řečeno, všechny chemické reakce probíhají ve vodním prostředí za pomoci molekul vody. Snižuje se tvorba tepla, nastává celodenní únava a otupělost od samého rána. Dokonce máme pocit, že spánek nepřinesl osvěžení. Probouzení je velmi těžké a pomalé.
- Udržení normální hmotnosti. Zpomalený metabolismus a nedostatečný pitný režim podporuje přejídání se. Existuje pořekadlo: „Hlad je jen převlečná žízeň.“ Když máme hlad mezi jídly, napít se vody často skutečně postačí.
Jinou příčinou dehydratace je častá a velká ztráta vody a solí. Nejčastěji to bývají vytrvalostní sporty jako běh a cyklistika na dlouhé tratě nebo časté saunování ve finské sauně. Aby se zabránilo velkým ztrátám vody, naše pokožka je chráněná tukovou vrstvou. Navzdory tomu bychom byli překvapení, kolik vody se odpařuje z našeho povrchu, pokud bychom se zabalili do potravinové fólie. Odpařování závisí i na vlhkosti ovzduší – v tropickém podnebí a ve vlhkém prostředí budeme mít problém se zadržováním vody v organismu. V suchém prostředí vznikne naopak problém se suchostí sliznic. Suchý vzduch představuje skutečný problém především během topné sezóny, kdy vzduch v bytech bývá přesušený a venku je vzdušná vlhkost vymrzlá. Častým a intenzivním topením v kamnech se vzduch a organismus rovněž velmi vysušuje. Proto se lidé a často děti na hranici dehydratace mají hůře v zimním období, především během ledna a února. Mohou trpět například opakovanými záněty dýchacích cest. Onemocnění z dehydratace mají však různé projevy.
Jaká je řeč těla při dehydrataci? Únava. Pacient se ráno nemůže probudit a vstát z postele, spánek je neosvěžující, cítí se polámaný. Syndrom pondělního rána mívá každý den. Otupělost a únava je celodenní, ráno však nejhorší. Všechny problémy v obraze deficitu Nat mur jsou ráno nejhorší, protože ráno jsme nejvíc dehydratovaní. V noci nepijeme, vodu však vylučujeme dechem, kůží a ranní močí. Dopoledne, respektive do 10. hodiny před polednem, se projevy většinou zlepšují. Pacient může trpět lokálními otoky. Pokud v obraze deficitu Nat sulph (zadržování vody) je oteklé celé tělo a celé končetiny, v obraze deficitu Nat mur je celkový obraz vysušení a otoky jsou jen lokální. Nejčastěji to bývá okolo očních víček ráno, postupně víčka splasknou, nebo jde i o otoky kotníků, typické pro pacienty s vysokým tlakem. I výrazná nasolabiální rýha je v podstatě otok líce. Pacient má také tendenci k zánětům sliznic provázených silným otokem, jako jsou laryngitida nebo suchá rinitida. Suchá dehydratovaná sliznice se velmi lehce podráždí a zanítí v důsledku biologické příčiny – bakterie, virus, nebo chemické příčiny – alergen, dráždivá látka nebo prach, protože na jejím povrchu chybí vlhký film mucinového gelového hlenu. Hlen chrání sliznici a je nezbytný pro její samočistící schopnost a funkci řasinkového epitelu, který posouvá prachové částice směrem ven. Mucinový hlen obsahuje kromě vody glykoproteiny – mucin – které jsou schopné vytvořit gelový film na povrchu sliznic, oka a ve slinách. Mucin se vylučuje ze specializovaných slizničních buněk, obsahujících vezikuly naplněné mucinem. Vezikuly jsou membránové váčky, jejichž obsah se exocytózou díky výměně ionů Na+ (ven) a Ca2+ (dovnitř) vyleje ven z buňky. Prostředkem pro suché sliznice je Nat mur a v pokročilejší patologii je potřebné k Nat mur přidat i Calc phos pro jeho souvislost s proteiny a exocytózou. Gelová látka v přirozeném hlenu sliznic je glykoprotein vylučovaný exocytózou právě díky ionům vápníku. Kombinace Nat mur a Calc phos pomáhá při chronických stavech souvisících se suchostí sliznic, jako jsou alergie, astma, pálení žáhy, suchost vaginální sliznice, suchá nosní sliznice, případně suché sliznice horních dýchacích cest. Opačná polarita tohoto obrazu je vodnatá sekrece (Nat mur) nebo nadměrná sekrece průsvitného mucinového hlenu konzistence neuvařeného vaječného bílku (Calc phos). Suchost sliznic má v obraze i deficit zinku.
Suchá sliznice má tendenci velmi otékat. Laryngitida je zánět hrtanu, který rychle oteče tak silně, že u dětí uzavře jejich anatomicky úzké dýchací cesty. Situace bývá dramatická, dítě se dusí, modrá a je v šoku. Zpravidla jsou v šoku i rodiče. Jako první pomoc se doporučuje dýchání ledového vzduchu zvenku, z ledničky nebo mrazáku na zmírnění otoku a zprůchodnění dýchací trubice, a též aplikace kortikoidu – silného protizánětlivého léku. Problémem je však to, že tato noční můra se většinou opakuje. Kromě výše uvedeného a lékařské pomoci si můžeme pomoct i tkáňovými solemi. V období mezi laryngitidami je potřeba upravit pitný režim a začít s podáváním soli Nat mur. V noci používat zvlhčovače vzduchu. V akutním stavu se dá použít horké Mag phos (5 tablet rozpustit v teplé vodě) na uvolnění hladkého svalstva a rozšíření dýchacích cest. Jiným případem spojeným se suchostí sliznic je suchá rýma. Obecně opakované a chronické záněty vedlejších nosních dutin patří do obrazu Nat mur (ne jako akutní lék, ale v období mezi onemocněními, akutně je potřeba zvládnout nahromaděný hlen, zánět a infekci).
Sliznice horních dýchacích cest je velmi exponovaná škodlivinám z vnějšího prostředí. Má za úkol vdechovaný vzduch očistit od prachu a bakterií. Je-li sliznice vysušená, samočistící schopnost nefunguje správně. Suché sliznice štípou a pacienti si stěžují na pálivou bolest. Dalším způsobem, jak se projevuje suchost sliznic při tendenci k otékání a při pocitu pálení, je vodnatý výtok. Z nosu kape čirá tekutina. Tyto výtoky však bývají spíše chronické, rozežírající, pálivé. Jsou spojené s chladem, podobně jako u soli Calc phos (průsvitný hlen konzistence syrového vaječného bílku), na rozdíl od výtoků, které jsou v důsledku zánětu (Kali mur – bílý, Silicea a Calc sulph – hnisavý nebo Kali sulph – žlutozelený).
Dalším případem použití soli Nat mur je suchý reziduální kašel, který přetrvává po překonaném akutním zánětu dýchacích cest, který dýchací cesty „vysušil“. Při suchém chronickém kašli bývá pocit lechtání, například i při vdechovaní vzduchu. Sliznice jsou suché, ale není přítomný zánět. V systému tkáňových solí nás nezajímá příčina, ale projev, řeč těla. Nat mur bude vhodným prostředkem rovněž při přechodném stavu (například po zánětu), ale i při chronickém stavu (například při alergiích).
Do obrazu Nat mur patří i syndrom suchého oka. Často jím trpí lidé s velmi namáhaným zrakem, kteří celý den pracují s počítačem. Nebo naopak opakovaný a častý vodnatý výtok z oka – slzení v zimě, ve větru, při únavě. Málo prokrvené tkáně jako oko a chrupavka reagují velmi citlivě na vysychání. Nat mur je tedy logicky prostředkem při problémech oka a chrupavek. Vysychání chrupavek, praskání a lupkání v kloubech je reverzibilní stav, po úpravě pitného režimu a 1 – 2 baleních Nat mur klouby praskat obyčejně přestanou. Pro regeneraci a výživu chrupavek kloubů a plotének, jako i tvorbu kloubního mazu je velmi důležitá voda a vlhkost. Chrupavka je bifazická tekuto-pevná tkáň s nízkým třením, odolná vůči opotřebování. Tyto vlastnosti a též regenerace chrupavky jsou závislé na obsahu vody – představuje 60 – 85% její hmotnosti – protože chrupavka není vyživována krevními cévami. Voda v ní je vázaná polysacharidami – kyselinou hyaluronovou a chondroitinem sulfátem. Tyto látky jsou jako doplňky stravy běžně prodávány na podporu kloubů, ale největší význam má to, o čem se mluví méně a co je zdarma, a to je právě pití čisté vody. Snížená vlhkost chrupavek má souvislost s degenerací kloubů, bolestivostí a lehčím poškozením – úrazem. Plotýnky obsahují želatinové jádro a vazivový obal a pro svou funkčnost, regeneraci a odolnost vůči roztržení potřebují taktéž dostatečnou hydrataci. Věkem a dehydratací se zplošťují a vysychají. Ztenčené plotýnky potom často bývají příčinou neuralgických problémů, když jsou mechanicky drážděné nervy, které vystupují z míchy.
Voda a Nat mur jsou potřebné též na to, aby se tělo dokázalo vyrovnat s biologickými jedy a histaminem. Pod pojmem biologický jed máme na mysli například bodnutí hmyzem. Jsou lidé, kteří bodnutí komárem ani neregistrují, a jsou lidé (často děti) kteří se rozškrábou do krve, protože štípance od komárů je velmi svědí. Tyto problémy jsou opět symptomem dehydratace kůže, která se neumí jedu zbavit. Při suchosti kůže rozlišujeme, jestli jí chybí voda nebo tuková vrstva, ačkoli jedno s druhým souvisí. Suchost kůže v obraze Nat mur se projevuje pálivým silným svěděním (mnohem intenzivnějším než svědění kůže způsobené toxiny v obraze Nat sulph) při suchém ekzému, alergické reakci, nebo se projevuje také suchými lupy v oblasti kolem vlasové linie, které jsou vidět hlavně na černém tričku. Říká se, že „kůže sněží“. Suchost kůže při nedostatku tukové vrstvy chránící před chemickými látkami a ztrátou vody je v obraze Nat phos (porucha metabolismu tuků). Tehdy je vhodné kůži i natírat oleji s obsahem zejména 6-omega mastných kyselin, protože právě jejich obsah v tukové vrstvě zabraňuje ztrátám vody. Za biologický jed můžeme považovat i zvýšený histamin, způsobující alergie a histaminovou intoleranci. V případ alergií je potřeba upravit pitný režim ještě „před sezónou“ a předejít tomu, aby se alergie rozběhla. Jakmile jsou už symptomy alergie v plném proudu, je potřeba je zastavit, ať už prostředky klasické, nebo celostní medicíny, jelikož alergie v akutním projevu je velmi vyčerpávající. Z tkáňových solí můžeme na symptomy alergie použít Nat mur, Calc phos, Zincum, příp. Mag phos (Calc phos a Zincum regulují uvolňování histaminu, Mag phos pomáhá histamin odbourat). Alergie je jedním z mnohých onemocnění, které se léčí a kterým se předchází pitím čisté vody.
Histaminová intolerance (HIT) je snížená schopnost organismu vypořádat se s histaminem. Je to látka, která se v těle běžně nachází, avšak způsobuje problémy nejen při alergické reakci, ale i při této novodobé chorobě. Histamin se nachází i v jídle. Postižený se nedokáže vypořádat s histaminem, který se do těla dostane jídlem bohatým na exogenní histamin (pro nedostatek enzymu, který ho odbourává). Jde převážně o jídlo, které v procesu zrání a skladování podléhá mikrobiálním změnám, jako kysané zelí, droždí, víno, pivo, ale i některé druhy zeleniny a ovoce. Ze solí může pomoct Ferr phos, Nat mur, Calc phos a další, které jsou potřebné k odbourání histaminu – Mag phos a Cuprum. Zde bych podtrhla především souvislost histaminové intolerance se stresem a potřebou soli Mag phos. Jde o přechodnou nesnášenlivost jídla, způsobenou nízkou produkcí enzymu odbourávajícího histamin, v důsledku poškození sliznice střeva.
Potravinová intolerance nebo pseudoalergie, jak ji někteří nazývají, je charakteristická tím, že v krvi nenacházíme zvýšené alergické protilátky IgE, ale protilátky IgG, které se za normálních okolností starají o specifickou obranyschopnost vůči bakteriím a virům. Alergická reakce při intoleranci nastává opožděně, po několika hodinách až dnech, a je závislá na množství a frekvenci příjmu problémové potraviny. Má též kumulační efekt. Pacient reaguje na stále více druhů potravin. Nejčastěji to bývá lepek, kravské mléko a vejce. Důsledkem bývá neautoimunní nealergický gradující zánět, který může postihovat v podstatě jakýkoliv orgán. Nejčastěji se setkáváme s gastrointestinálními problémy jako průjem a zánět střeva, dále ekzémy, chronickými respiračními problémy se zvýšenou tvorbou hlenu, migrénami a dalšími. V praxi se ukazuje, že je potřeba přechodně vysadit problémové potraviny (na základě testů potravinové intolerance) po dobu aspoň tří měsíců, často i mnohem déle, vyhýbat se potravinám, které obsahují rezidua pesticidů a chemické konzervanty, polotovarům, odkyselit organismus úpravou stravy (omezení masa, vyloučení cukru a bílé mouky) a upravit pitný režim. Ze solí můžeme při intoleranci použít Calc phos na metabolismus bílkovin (problematické potraviny je však potřeba přechodně ze stravy vyloučit úplně), Nat sulph při chronických průjmech, chronickém hlenu nebo mokvavém ekzému, Nat mur na úpravu pitného režimu či Nat phos na odkyselení.
Dehydratace je civilizačním problémem, stejně jako vysoký tlak spolu s onemocněním srdce. Tyto dva problémy však spolu souvisí. Tlak krve je regulovaný ledvinami. Srdečně-cévní systém je jakoby uzavřený okruh. Na jedné straně je srdce vytvářející tlak v artériích, který žene krev do kapilár a vlásečnic v tkáních. Na druhé straně jsou ledviny regulující objem vody. Ledviny filtrují obrovské množství krve, která se zde zbavuje nadbytečných a odpadních látek, a tak zabezpečují delikátní chemickou rovnováhu tělesných tekutin. Každou minutu se v ledvinách přefiltruje 1200 až 1500ml krve, z čehož se denně vytvoří 170 až 180 litrů filtrátu (primární moči), který se nakonec zahustí na finální 1 litr až 1,5 litru moči. Ten potom dospělý člověk vyloučí. Při filtrování krve na primární moč je klíčový tlak krve. Významnou roli v činnosti ledvin hraje onkotický tlak krevní plazmy a osmotický tlak v ledvinách. Při nedostatku vody pracují ledviny za ztížených podmínek. Díky baroreceptorům, chemoreceptorům, hladině sodíku prostřednictvím renin-angiotenzin-aldosteronového mechanismu dokážou okamžitě zareagovat a vyrovnat tlak krvi potřebný na optimální zásobení tkání krví. Tento řídící mechanismus ovlivňuje i autonomní nervový systém a katecholaminy (noradrenalin, adrenalin), což ukazuje na psychosomatické přemostění. Funkce ledvin tak přímo regulují množství vody a jejich funkce je s vodou velmi úzko spjatá. Nat mur je základní tkáňvou solí pro podporu činnosti ledvin. Když Nat phos, tkáňová sůl pro pH-rovnováhu, pomáhá vylučovat kyselinu, Nat mur pomáhá vyrovnávat poměr vody v intra- a extracelulární tekutině. Nedostatek čisté vody v pitném režimu a dehydratace organismu (a buněk) souvisí se ztíženou prací ledvin, což má přímou souvislost se zvyšováním tlaku krvi a hromaděním vody v systému cév, rozvojem hypertenze, obzvlášť vysokého spodního diastolického tlaku. Vysoký horní systolický tlak ve vyšším věku často souvisí s aterosklerotickým onemocněním cév a ztrátou jejich pružnosti. Při ateroskleróze je potřeba upravit stravu a živočišné potraviny s cholesterolem, nasycenými tuky a nedostatkem antioxidantů omezit na minimum, případně až vyloučit. Na čištění cév při ateroskleróze máme v systému tkáňových solí Siliceu (z rostlin jmelí). Osvědčená kombinace tkáňových solí při vysokém tlaku krve je Nat mur a Mag phos. Nat mur pomáhá rehydratovat buňky a vyloučit nadbytečnou extracelulární vodu. Magnesium pomáhá relaxovat cévy – kapacitní (žíly) i odporové (artérie) – zvětšením jejich průměru, a tak snižovat horní i spodní tlak. Oba prostředky zlepšují filtraci a práci ledvin. Je vícero dalších případů, kdy se doporučuje vzájemně kombinovat tyto dvě tkáňové soli, protože jejich účinek se navzájem podporuje. Tato kombinace se používá i při selhávajícím srdci (Mag phos je srdeční tonikum) s hromaděním tekutiny v plicích (což se projevuje dýchavičností a chronickým kašlem). Podobně i při glaukomu, zeleném zákalu, bychom použili stejnou kombinaci Nat mur a Mag phos. Jde o poškození zraku a očního nervu nejčastěji v důsledku zvýšeného nitroočního tlaku, když komorová voda nemůže dostatečně odtékat přes ucpané kanálky.
Úpravou pitného režimu a pomocí Nat mur se dá pomoct i při opakovaných zánětech močových cest. V akutním stavu je lepší použít Ferr phos a antibioticky působící byliny (nejúčinnější je medvědice lékařská) a sodu bikarbonu na snížení kyselosti moči nebo ochlazující byliny z čínské medicíny s tropismem k ledvinám. Když se však vodní hospodaření neupraví, záněty se obyčejně vrací. Obzvlášť starší lidé a lidé pracující v terénu se mylně domnívají, že když budou méně pít, budou i méně močit. Opak je však pravdou. Dlouhodobě špatný pitný režim souvisí s častým močením a nutkáním k močení, dokonce i v noci, a chronickými nebo častými záněty nejen močových cest, ale i prostaty. Když se pomocí soli Nat mur upraví pitný režim, metabolismus a pohyb vody, postupně se pauzy mezi potřebou jít na záchod zvětšují. Normálně by se člověk v noci ani neměl vzbudit proto, že má žízeň nebo že potřebuje jít na záchod.
Vzájemnou souvislost mezi natriovými solemi Nat mur (rehydratace) a Nat phos (metabolismus cukrů a tuků) můžeme vidět i v afinitě vody k cukrů. Cukry vážou vodu. Když se do buňky dostávají pod vlivem inzulinu glukóza a aminokyseliny, vstupuje spolu s nimi i voda. Naopak, když buňka nereaguje na inzulin a glukóza se vyplavuje močí, strhává se sebou též vodu, jako to známe u cukrovky. Glukóza má totiž osmotickou aktivitu a při snaze vyloučit její nadbytek z krve odchází i voda. Při cukrovce je optimální pitný režim obzvlášť důležitý. Ztráty vody mohou být i důsledkem nedostatku hormonu adiuretinu (diabetes insipidus). V ostatních případech při polyurii (vylučování velkého množství moči), ale i oligourii (vylučování malého množství moči) můžeme s úspěchem použít Nat mur. V praxi jsou známy i případy, kdy Nat mur přinesla úlevu při bolesti a otocích u pacientů na dialýze, kteří musí pít málo vody z důvodu nedostatečnosti ledvin.
V systému tkáňových solí postupujeme při diagnostice i podle charakteru toho, co z těla vytéká. V případě soli Nat mur jde buď o suchost, nebo naopak o vodnatou sekreci. Kromě suchých sliznic a oka nebo vodnaté sekrece může jít i o extrémy v pocení se. Buď se člověk nepotí vůbec, nebo se potí nadměrně přes den i v noci (noční pocení je v obraze soli Calc phos). Pocení je masivní, bez zápachu, může zanechávat na oblečení skvrny od solí. Některým lidem se dokonce stále potí i tvář, mají viditelné krůpěje potu na nose. Také extrémní pocení v klimakteriu může být takovéto povahy. Z pohledu tradiční čínské medicíny chybí v ledvinách jin a celkový obraz bývá zimomřivý, návaly horkosti spolu s pocením trvají jen chvíli, před tím i potom zůstává pocit chladu. Nat mur pomůže nejen při takovém pocení, ale i při mírně depresivních náladách spojených s úbytkem estrogenu (osvědčila se kombinace Nat mur a Mag phos).
Do obrazu Nat mur dále patří vodnatý průjem. Extrémní ztráta elektrolytů (obzvlášť sodíku) vodnatým průjmem nebo masivním pocením při vytrvalostních sportech může vést až ke křečím. Doplnění soli rychle zabrání dalším křečím. Jako opatření proti dehydrataci je vhodné použít Nat mur spolu se směsí všech ionů – Biokomplexem. Zvracení vodnaté povahy, respektive nevolnost nebo zvracení z pití obyčejné vody jsou taktéž obrazem soli Nat mur. Tomuto stavu se říká „žaludek jako na vodě“. To se může stát po večírcích a konzumaci většího množství alkoholu, který silně dehydratuje, když si nedáme pozor a nezapíjíme ho vodou.
Nat mur má větší afinitu právě k žaludeční sliznici. Je to proto, že tato sliznice je vystavena velmi silné kyselině chlorovodíkové. Pro její ochranu je nevyhnutelný vlhký film, který pokrývá sliznici a chrání ji před erozí. Žaludek má rád vlhko a je-li sliznice žaludku vysušená, dostavují se bolesti, zánět, pálení žáhy a narušuje se její přirozená funkce vylučovat kyselinu chlorovodíkovou potřebnou pro natrávení potravy. Podle tradiční čínské medicíny za těmito problémy mohou být potíže s játry. Zablokovaná játra a mnoho horkosti mohou způsobit zánět žaludku a oslabit pankreas. To se projevuje nejen bolestí žaludku, ale i problémy s trávením a plynatostí. V systému tkáňových solí si to vysvětlujeme tak, že překyselení, nezdravé diety nebo jiná příčina zastaví trávení a zpomalí tvorbu žluči játry a její vylučování žlučníkem. Oslabená játra následně oslabí žaludek (např. žluč může napadat žaludek), sníží se vylučování žaludeční kyseliny a pankreatická šťáva se tak dostane do kontaktu se špatně natrávenou potravou. Nedostatečná tvorba a vylučování žluči nedokážou zneutralizovat kyselé pH žaludečního obsahu a vytvořit optimální pH pro funkci pankreatických enzymů. To se projeví například jako silné nadýmání. Pro regeneraci žaludeční sliznice při bolestech žaludku a gastritide je vhodná sůl Nat mur, ve vážnějších případech i v kombinaci se solí Calc phos, případně přípravkem Zincum. „Horké magnesium“ a pití teplé vody zas ulevuje od křečových bolestí. Na nedostatečné trávení je vhodná sůl Nat phos, prostředek pro vylučování kyseliny. Nat phos „vyhání“ kyselinu nejen skrz ledviny, ale i skrz sliznici žaludku. Stává se, že pacient začne z nějakého důvodu užívat Nat phos a to způsobí bolesti žaludku zvýšením vylučování kyseliny. Tato kyselina ale v žaludku má být, pomáhá trávit a desinfikovat potravu. V těchto případech pomáhá přidat Nat mur pro ochranu sliznice (případně i Calc phos a Zincum). Na rozhýbání jater a podporu vylučování žluči máme v systému tkáňových solí Nat sulph. Při podpoře trávení jsou velmi účinné čínské nebo naše hořké byliny. Pokud žáha pálí v horní části trávicí trubice (v horní části jícnu) stačí se zaměřit na zvlhčení sliznice (užívání soli Nat mur a úprava pitného režimu zabere ve většině případů, jinak můžeme ještě přidat Calc phos a Zincum). Protože suchá sliznice otéká, je náchylná na záněty a způsobuje pálivou bolest. Pokud jsou problémy v nižší části jícnu a v oblasti žaludku, cítíme kyselou chuť na kořeni jazyka i ráno po probuzení a je nám těžko po kyselinotvorných jídlech, přidáme k solím na zvlhčování sliznice i Nat phos, sůl na odkyselení, případně Mag phos při zvýšeném stresu.
Dehydratace se může projevovat i bolestmi hlavy. Nat mur je proto další solí při bolestech hlavy. Tyto bolesti jsou typicky v oblasti spánků, za očima, na vrcholku hlavy. Při slabších bolestech mohou ustoupit po doplnění tekutin.
Nat mur v kombinaci s Kali phos označujeme jako biochemické antidepresivum. Kali phos je na psychické vyčerpání z utrpení. Nat mur je určený na negativní smýšlení, melancholické nálady, hluboký smutek a hypochondrické tendence. Pokud často prožíváme nějakou emoci, rychle si na ni zvykneme. Tento zvyk má i chemickou strukturu tvořenou menšími řetězci peptidů, než jsou bílkoviny. Když někdo býval často velmi smutný, může mít tendenci najít si důvod na smutek za každých okolností. Podobně to může být i s hněvem atd.
Psychologové zjistili, že mozek neumí být v režimu deprese a zároveň i vděčnosti. Pravidelné trénování vděčnosti by tedy mohlo být též dobrým protidepresivním opatřením. Typické pro Nat mur jsou neschopnost, případně neochota plakat, nebo naopak neutišitelný pláč. Do obrazu deficitu soli Nat mur patří i potíže se sdílením, prožitím a vyjádřením smutku. Pláč přináší úlevu a psychickou očistu od prožívání trápení. Nat mur je prostředkem pro oba extrémy. Slzy jsou slané a obsahují mnoho této soli.
Empirické zjištění a zkušenosti v systému tkáňových solí se shodují se závěry Fereydoona Batmanghelidja (1931 – 2004), původem íránského lékaře, který žil ve Velké Británii, kde získal vzdělání, a později v Americe, známého knihou Your Body‘s Many Cries for Water. Jako politický vězeň byl vězněný v letech 1979 – 82 v Íránu, kde začal studovat léčivé účinky vody pro nedostatek léků. Studii léčivých účinků vody se potom věnoval i nadále a všechny jeho poznatky lze najít i na webových stránkách www.watercure.com, které založil.
Natrium muriaticum v homeopatii
Natrium je popsané jako smutek, deprese, samota, uzavřenost, omezení, odmítnutí. Muriaticum jako péče, výživa, pozornost, matka, sebelítost. Je to významný a často používaný lék na jakékoliv onemocnění související se ztrátou blízké osoby, kdy má člověk pocit, že zůstal na světe sám. Může jít o smrt, rozchod nebo nešťastnou, nenaplněnou lásku. Klíčovými symptomy jsou uzavřenost smutku v nitru, který člověk ani nesdílel, ani neprojevuje, přecitlivělost, případně sebelítost. Předepisuje se i dětem z inkubátoru a předepisoval se i přeživším koncentračních táborů. Souvisí s tématem péče a pozornosti. Do homeopatického obrazu se mohou dostat děti s chladnou a přísnou výchovou, které emocionálně strádají. Do tohoto obrazu patří, samozřejmě, často i jejich rodiče.
Medicínská astrologie
Nat mur je G. W. Careym přiřazená ke znamení Vodnáře. Je to předposlední znamení zvěrokruhu před Rybami, fixní vzdušné znamení, ačkoli jeho symbol se pojí s vodou, která představuje neustále se měnící kolektivní vědomí/ nevědomí. Vzdušný živel se projevuje v jeho nespoutanosti, volnomyšlenkářství a rebelství. Přináší nové impulzy, inovace a nové myšlenky. Má revoluční postoj i k autoritám, všichni jsou si rovni. Hlavním darem je individualita, originalita, svoboda, pokrok. Stínem je odcizení se a izolace od společenství. Má vztah se všemi, ale intimní vztah s jednou osobou pro něj může znamenat problém omezující svobodu. Nezabývá se příliš hloubkou citů. O Vodnáři a Rybách se říká, že nejsou úplně „nohama na zemi“. Období Vodnáře je nejchladnější období roku (leden a únor) a zároveň i nejsušší. Vzduch ve vytápěných domácnostech bývá sušší. Suchý je i vzduch venku, protože mrzne (všechna voda se mrazem přemění na led).
Jazyk barev – fialová
Nat mur se pojí s fialovou barvou. Je to na jedné straně barva oslavy ducha (do fialového roucha se oblečou kněží během největších náboženských svátků). Na druhé straně je to i barva smutku a stužek pohřebních věnců. V řeči barev představuje fialová, sekundární barva, rovnováhu červené – symbolu země, a modré – symbolu nebe. Pochopení, že duchovnost znamená mít nohy na zemi, hlavu v oblacích a přinášet nebe na zem. Jinak řečeno, dělat tento svět hezčí, radostnější a naplněný. Nepochopení může vést k odmítání fyzičnosti a utíkání se k náboženství namísto duchovního žití skutečného života a skutečné služby pro dobro všech.
Fialová barva je komplementární se žlutou – symbolizující individualitu. Fialová znamená přesný opak, žádnou individualitu, utišení vlastních myšlenek a emocí, žádné miluji, nenávidím, líbí se mi, nelíbí se mi… Když žlutá zahrnuje touhu být viděný, fialová naopak představuje tendenci být neviditelný. Může to být jen tehdy, kdy potřeby individuality jsou naplněny, a tak ve službě druhým můžeme být nápomocní, můžeme tu být pro druhé. Jiný význam fialové může být stažení se ze života, neutěšitelný smutek. Například tehdy, když ztratíme velmi blízkou osobu, nebo když necítíme dostatečnou péči a přítomnost rodičů v útlém dětství, když se necítíme být vítáni, když jsme bezradní a osamělí. Tuto ztrátu (strádání, těžké časy) je potřebné dostatečně oplakat, prožit smutek dostatečně intenzivně. Možná i proto ženy plakávali společně, aby vyjádřily sounáležitost a pomohli dostatečným a společným pláčem smutek překonat. Slzy jsou nejslanější roztok našeho těla, obsahují nejvíc této soli. Když si zakážeme truchlit, může se v budoucnosti stát, že z nevyjádřeného smutku vzniknou různé zdravotní problémy, fyzické nebo psychické, jako to popisuje homeopatický obraz Natrium muriaticum. Utrpení a prožívání těžkých situací, ze kterých není úniku, může být zušlechťujícím procesem, ne jen pohlcujícím. Může přinést transformaci. Tomuto tématu se věnoval psycholog Viktor Frankl, který přežil hrůzy koncentračního tábora a ztratil celou rodinu. Napsal knihu Navzdory všemu říct životu ano. S fialovou souvisí i léčení, které vyžaduje změnu nejen myšlení, cítění, ale i celého bytí. Fialová se pojí s negativními postoji, uváznutím ve smutku a depresi, soustředěním se na problém namísto jeho řešení, dále s melancholií, hypochondrií a obrácením se životu zády.
Máte otázky?
Kontaktujte nás
Kontaktujte nás
Poradenstvo
02 44 63 10 87
Po – Pia: 9:00 – 18:00
Lekáreň Vicky Wall
Red Angel s.r.o.
Riazanská 59, 831 03 Bratislava
IČO: 47 321 211
IČ DPH: SK2023821690
IBAN: SK53 0200 0000 0031 9052 4254