MANGANUM

Manganum sulphuricum – Mangan (Síran manganatý)
Manganum
Mangan je podobně jako železo rozšířeným kovovým prvkem v zemské kůre a vyskytuje se prakticky vždy společně s rudami železa. Využívá se především v metalurgii jako přísada do různých slitin a barevných pigmentů. V ocelářství se používá na zvyšování pevnosti železa.
Nejčastější případy použití přípravku Manganum
Níže uvádíme typické a nejčastější případy použití tohoto přípravku, přičemž v závorce je uvedená i vhodná kombinace vícer solí:

  • Neurologické problémy a nervosvalové poruchy: parkinsonismus (Zincum, Ferr phos, Mag phos, Kali phos), epilepsie (Kali phos, Silicea, Cuprum), problémy s motorikou a svalová slabost (Calc phos, Ferr phos, Kali phos).
  • CNS problémy: impulzivní a hyperaktivní chování (Calc phos, Kali phos).
  • Chronická zánětlivá onemocnění chrupavek a podpora jejich regenerace (Nat mur, Zincum, Calc phos, Silicea).
  • Autoimunitní a chronické záněty, myasthenia gravis, revmatoidní artritida, diabetes 1. typu, lupus, psoriáza atd. (Ferr phos, Kali sulph, Zincum, Cuprum).
  • Metabolické poruchy: diabetes, snížená glukózová tolerance, vysoký cholesterol (Mag phos, Zincum, Nat phos).
  • Nedostatek energie, extrémní únava (Kali phos, Ferr phos, Nat mur, Mag phos).
  • Těžce léčitelná osteoporóza a pomalé hojení zlomenin (Calc phos, Silicea, Mag phos, Zincum, Cuprum, vitamíny D a K).
  • Otravy manganem.

Tvářová diagnostika

  • Hnědé vějířkovité zabarvení po stranách vnějších koutků očí.

Podrobná biochemie
V lidském těle se mangan nachází ve stopovém množství (v rozmezí 10 až 20mg u dospělého člověka). Koncentruje se v kostech, chrupavkách, nervovém systému, játrech, pankreatu a ve vlasech. Jeho obsah se obvykle stanovuje z vlasů nebo z krve. Jak to však bývá se stanovením hladiny minerálních látek v organismu, krevní testy bohužel neposkytují spolehlivý obraz. Víc manganu se totiž nachází v červených krvinkách než v plazmě.
Doporučená denní dávka je 2 mg. Maximální tolerovaná denní dávka je 11 mg. Z těla se vylučuje žlučí.
Mangan se nachází především v rostlinné stravě, v ořechách, semenech, klíčcích, celozrnných obilninách a v sóji. Podobně jako železo nebo měď je na jedné straně potřebný pro lidský organismus, ale na druhé straně jeho zvýšená přítomnost je toxická. Ohrožení jsou jednak pracovníci v ocelárnách a průmyslu, kteří dýchají mangan z prachu, a též lidé s poruchami jater, protože mangan se rychle vylučuje játry do žluči. Vstřebává se pomalu a obtížně, rychle se však vylučuje, čímž se organismus chrání před jeho toxickými účinky.
Mangan a železo mají kompetitivní vztah, což může znamenat, že anemicčtí lidé jsou více ohrožení intoxikací manganem. Otrava se může vyskytovat i v místech s vysokým obsahem manganu ve vodě. Intoxikace se projevuje v první řadě nervovými a neuromuskulárními symptomy jako problémy s motorikou, třes, svalová ztuhlost, svalová slabost, extrémní podrážděnost, agresivita, halucinace, hyperaktivní chování, impulzivní chování, duševní choroba, demence, tzv. „manganové šílenství“, problémy s polykáním a dýcháním a symptomy podobné parkinsonismu.
Mangan je důležitý pro duševní zdraví. Manganum v systému tkáňových solí může pomoct při obraze podobné otravě a při neurologických symptomech jako podrážděnost, dále při symptomech podobných parkinsonismu, při epilepsii a myastenii gravis (autoimunitní onemocnění projevující se svalovou slabostí, problémy s polykáním a dýcháním). Hladina manganu ovlivňuje tvorbu neuromediátora dopaminu.
Nedostatek manganu je ojedinělý. Nejčastěji u epileptiků, diabetiků, pacientů s osteoporózou nebo s pomalým hojením zlomenin. Mangan je důležitý pro tvorbu a regeneraci chrupavek (chondroitin sulfátu, polysacharidu chrupavek). Nedostatek má za následek abnormality kostí a kloubů. Deficit manganu je závažnější v těhotenství, protože má teratogenní efekt na plod.
Mangan je esenciální pro metabolismus glukózy a tvorbu energie. U diabetiků bývají hladiny manganu snížené. Jeho deficit se projavuje jako metabolické změny: nedostatečná tvorba energie, glukózová intolerance, diabetes, snížený HDL-cholesterol (dobrý cholesterol).
Mangan je součástí antioxidantu Mn-superoxidu dismutázy, enzymu, jehož přítomnost je závislá na příjmu manganu do organismu a který chrání buněčné membrány před oxidačním stresem. Působí proti zánětu při revmatoidní artritidě a může pomoct i při dalších chronických zánětlivých degenerativních nebo autoimunitních onemocněních (například lupus erythematosus nebo psoriáza).
Manganum v homeopatii
V Scholtenově tabulce prvků se mangan nachází v periodě železa, teda v periodě práce. Lidé v jeho obraze zdokonalují své schopnosti a trénují, aby splnili svou úlohu. Vynakládají značné úsilí na zlepšovaní se, obzvlášť v tom, čemu se věnují. Kritiku tolerují pouze tehdy, když je konstruktivní, jinak cítí frustraci z toho, že jejich nadstandardní úsilí není doceněné. Touží pomáhat druhým. Pochvala je pro ně velmi důležitá, protože je to ujišťuje, že dělají věci správně. Jejich těžkosti se zlepší tehdy, když si lehnou.
Máte otázky?
Kontaktujte nás
Poradenstvo
icon-phone

02 44 63 10 87
Po – Pia: 9:00 – 18:00

Objednávky
icon-phone

0907 806 804

Lekáreň Vicky Wall

Red Angel s.r.o.
Riazanská 59, 831 03 Bratislava
IČO: 47 321 211
IČ DPH: SK2023821690
IBAN: SK53 0200 0000 0031 9052 4254