MAG PHOS
Magnesium phosphoricum – Relaxace svalů a nervů
Magnesium phosphoricum
Hořčík je všeobecně známý esenciální minerální živina svalů, nervů, moz- ku, kostí, zubů a krvinek. Je potřebný pro funkci minimálně 300 enzymů.
V organismu se vyskytuje jako dvoumocný a převážně nitrobuněčný kation. Důležitý je nejen jeho nitrobuněčný obsah, respektive poměr mezi intra- a extracelulární koncentrací magnesia, ale i poměr vůči jeho největšímu dvoumocnému antagonistovi – vápníku. 99% hořčíku se nachází uvnitř buněk. Deficit hořčíku proto nemůžeme spolehlivě zjistit na základě jeho hladiny v séru, protože fyziologicky je důležitý zejména jeho obsah v buňce.
Nejčastější případy použití soli Mag phos
Základní kvalitou Mag phos je uvolnění nervů (nazýváme ho elektrickým minerálem), uvolnění svalů a zklidnění prudké imunitní odpovědi. Níže uvádíme typické a nejčastější případy použití této soli, přičemž v závorce je uvedena i vhodná kombinace vícero solí:
- Úzkostné poruchy (Kali phos).
- Nespavost (Kali phos – hyperaktivní mysl, Calc phos – uvolnění svalů).
- Pocit zvýšeného nervového napětí, neschopnost uvolnit se, dlouhodobý stres manažerů, dlouhodobé napětí v práci, děti z rozvrácených rodin a konfliktního prostředí (Kali phos), strach z konfliktů a konfrontací, pocit knedlíku v krku (Iodium). Horké magnesium může být dobrým prostředkem nejen na usnutí, ale i na probouzení se ve stresovém období (Calc phos – uvolní svalové napětí, tzv. „strach ve svalech”).
- Bolest spastická a neuralgická s prudkým nástupem, může být přerušovaná a migrující – mění místo podél nervu. Tlak a teplo ulevuje bolesti. Bolesti tváře, zubů (když nejde o zánět nebo narušenou sklovinu, je migrující), menstruační bolesti, kolikové bolesti.
- Bolesti nervů v důsledku poškození plotýnek a neustálého mechanického tlaku na kořeny nervů, které vycházejí z míchy. Ischias. Bolesti z psychické zátěže, nervového napětí a stresu.
- Migréna, bolesti hlavy ze stresu, kterým předchází pocit tlaku a napětí (je vhodné použít „horké magnesium“ – zabere jen v počáteční fázi).
- Akutní prostředek proti křečím hladké svaloviny vnitřních orgánů, bolestivé spazmy v oblasti páteře. Koliky. Střevní kolika a meteorismus. Při ledvinové a žlučníkové kolice pomáhá magnesium rozšířit cesty, kterými se posouvají kamínky. Spasmus močového měchýře. Při akutní bolesti a křečích použijeme „horké magnesium“ (Calc phos, Cuprum – křeče nervového původu).
- Křeče v končetinách, tvrdnutí bříška v těhotenství (Mag phos jako akutní lék, hlavním prostředkem je Calc phos, Cuprum – pokud jde o křeče nervového původu).
- Tetánie – zvýšená dráždivost nervového systému a pohotovost ke křečím (Calc phos).
- Spastický kašel, horší v noci a v poloze ležmo. Bronchospasmus při astmatu a laryngitidě (akutně použít „horké magnesium“).
- Tiky, syndrom neklidných končetin, třes, třes končetin, nekontrolované škubání malých svalových skupin (Calc phos).
- Srdeční tonikum. Ischemická choroba srdce, srdeční slabost, angina pectoris.
- Vysoký tlak krve (Nat mur).
- Obezita, zajídání stresu (Kali phos – únava).
- Metabolický syndrom. Vysoké triglyceridy v krvi, vysoký LDL cholesterol, ztukovatělá játra (Nat phos). Diabetes 1. typu, diabetes 2. typu, inzulinová rezistence (Kali sulph a Zincum – diabetes 1. typu; Nat phos, Zincum a Chromium – diabetes 2. typu).
- Žlučové kameny (Nat sulph, Nat phos).
- Problémy s učením se a dlouhodobou pamětí. Prostředek proti únavě pro studenty ve zkouškovém období je Kali phos a Ferr phos. Mag phos podporuje zapamatování si.
- Tréma před vystoupením, prezentací, zkouškou a její vegetativní projavy („horké magnesium“).
- Fibromyalgie – bolest celého těla v důsledku intenzivního fyzického nebo psychického stresu. Průvodní symptomy mohou být únava, deprese, nespavost, bolesti hlavy, problémy s pamětí a soustředěním se, zvýšená senzitivita na bolest (Kali phos).
- Histaminová intolerance v akutních projevech. Magnesium a měď jsou potřebné pro odbourávání histaminu. Podávame “horké magnesium” jako akutní lék. Při HIT je potřeba léčit chronický zánět a poškození střevní sliznice (Ferr phos a Zincum působí protizánětlivě na sliznici střev). Alergie. “Horké magnesium” jako akutní lék je vynikajícím prostředkem na zvládnutí akutních projevů alergie (Calc phos, Zincum, Nat mur, Kali mur). Prudká imunitní odpověď při infekci (napr. cytokinová bouřka při Covid-19, následky infekce – long Covid) a akutní zhoršení autoimunitního onemocnění.
- Mag phos je vhodný prostředek v posledních 4 až 6 týdnech těhotenství jako předpříprava na porodní kontrakce. Silné neefektivní bolesti během porodu (horké magnesium opakovaně). Křečové bolesti po porodu. Vysoký tlak krve v těhotenství.
- Nystagmus – nekontrolovatelný opakovaný kmitavý pohyb oka (Cuprum, Zincum).
- Alzheimerova choroba – při tomto onemocnění byla potvrzena snížená hladina hořčíku a křemíku v mozku a zvýšená hladina hliníku v mozku. Předpokládá se, že hliník brání ukládání magnesia v mozkových tkáních, což může mít souvislost s abnormálními bílkovinami při tomto onemocnění (Kali phos, Zincum, Silicea – antagonista hliníku).
- Osteoporóza – nízká hladina, ale i vysoká hladina hořčíku poškozují kostní tkáně. Proto je při osteoporóze důležité hlídat nejen kalcium a kolagen, ale i magnesium. Nedostatek vitamínu D navzdory jeho suplementaci. Hořčík je důležitý pro metabolismus vitamínu D a jeho přeměnu na aktivní formu. (Calc phos – metabolismus vápníku, Silicea a Zincum – metabolismus kolagenu).
- Vegetativní projevy při odvykání od návykových látek jako alkohol, cigarety atd.
- Reguluje činnost žláz.
Poznámka: Při akutní bolesti, křečích, před spaním, při nervovém napětí nebo bušení srdce a náhlém zvýšení tlaku krvi použijeme „horké magnesium“: 4 až 5 tablet velikosti 0,5 g nebo 8 až 10 tablet velikosti 0,25 g rozpustíme v horké vodě a pomalu vypijeme, po půl hodině můžeme v případě potřeby opakovat.
Řeč těla
- Pocit vnitřního napětí.
- Problémy se zhoršují chladem, umýváním ve studené vodě, ofouknutím a dotykem. Naopak, zlepšují se teplem a tlakem.
- Slunce zlepšuje.
- Žravost na cokoliv bez pocitu hladu. Zajídání stresu.
- Touha po hořké tmavé čokoládě (potřeba odlišit od touhy na cokoliv sladké, mléčnou čokoládu – Nat phos).
- Stydlivost, vyhýbavost, postoj bokem, se zkříženýma rukama jako při sebeobraně.
- Neklidné končetiny, tiky, škubání skupiny svalů (například okolo oka).
Tvářová diagnostika
- Červená barva tváře nejčastěji na lících, krku, čele. Pokožka nemá zvýšenou teplotu jako při hyperémii (Ferr phos). Červené fleky na krku a v dekoltu při nervovém rozrušení a trémě.
- Často jsou to velmi milí, vstřícní, nápadně stále usměvaví lidé „sluníčkové tváře”.
Podrobná biochemie
Magnesium je spjaté s metabolismem – tvorbou a uchováváním energie. Energii v řeči biochemie představuje ATP – adenozintrifosfát, který odštěpením jedné fosfátové skupiny uvolňuje energii za vzniku ADP – adenozindifosfátu, a tato reakce probíhá, samozřejmě, i opačně, což je principem uchovávání energie. Makroenergetická vazba v ATP je vlastností fosforu. ATP představuje univerzální zdroj energie. Magnesium tuto významnou molekulu pro energetický metabolismus stabilizuje. To, co známe jako ATP, je v podstatě Mg-ATP.
V energetickém metabolismu rostlin má magnesium taktéž klíčovou roli. Atom hořčíku se nachází ve středu molekuly zeleného barviva – chlorofylu, který je důležitý pro fotosyntézu rostlin. Bez něho by rostliny nemohly přeměňovat sluneční energii na organické látky. Struktura chlorofylu v rostlinách je velmi podobná struktuře hemoglobinu v lidském těle. Obě látky zajišťují dýchání. Rozdíl je v ústředním atomu. V chlorofylu je hořčík a v hemoglobinu železo.
Bohatým zdrojem hořčíku v potravě je proto zelená zelenina. Chlorofyl představuje nejen dobrý zdroj hořčíku, ale kromě toho chelátuje toxické kovy z našeho organismu, vyrovnává pH a působí jako antioxidant. Chlorofyl se též používá jako účinný prostředek na léčbu ran a zároveň na něj není alergie. Nejvíc hořčíku se nachází právě v zelených rostlinách, zelených řasách (chlorele, spirulině), v listové zelenině, petrželové nati, špenátu, brokolici, jeteli, rostlinách typu kopřiva, dále též v ořechách, kakaových bobech, celozrnných obilninách, sóji, banánech, avokádu a v bramborách se slupkou.
Nedostatek této stravy znásobený vysokým příjmem živočišných tuků, extrémním nervovým stresem a nedostatkem odpočinku přirozeně vede k deficitu magnesia.
Minimálně polovina celkového množství hořčíku v těle se nachází v kostech a jeho nedostatek je proto rizikovým faktorem osteoporózy. Kosti představují rezervoár této minerální látky. Hořčík je důležitý pro přeměnu vitamínu D na jeho aktivní formu. Velmi často se u nás rutinně předepisují na léčbu osteoporózy kalciové preparáty, ačkoli v kosti je mnohem více minerálů a magnesium je jedním z nich. Kalciové preparáty se stále předepisují i navzdory prokázané pochybné účinnosti (na rozdíl od vitamínu D). Zmatek okolo minerální suplementace potom narušuje poměr kalcium – magnesium, prohlubuje relativní deficit magnesia a ohrožuje zdraví pacientů – srdcařů.
Schüsslerovy soli se používají už více než století, empirické zjištění jsou proto obzvlášť zajímavé. Schüssler uvádí, že nedostatek magnesia a železa v tkáních má opačný projev. Magnesium je důležité pro relaxaci, uvolnění svalů, železo naopak pro práci svalů. Zatímco nedostatkem železa sval ochabne (svalová slabost), nedostatek magnesia způsobí křeč. Deficit v obou případech se projeví červenou barvou tváře. Při deficitu Ferr phos jde však o kompenzaci nedostatečného přísunu kyslíku do tkání – rozšíření cév, zvýšené prokrvení doprovázené zvýšenou teplotou kůže. Při deficitu Mag phos má červeně zbarvená kůža normální teplotu. Bolesti v obraze Ferr phos se zlepšují studeným obkladem a klidem, naopak bolesti v obraze Mag phos se zlepšují teplem a tlakem.
Kontrakce svalů nastává v důsledku vtečení iontů vápníku do cytoplazmy svalové buňky jednak z mimobuněčného prostředí, a jednak ze sarkoplazmatického retikulu buňky, kde je za normálních okolností kalcium uloženo. Pro relaxaci svalu je naopak nezbytné Mg-ATP, které uvolní kalcium z vazby a umožní jeho „úklid“, jednak z buňky ven, a jednak nazpět do sarkoplazmatického retikulu (pumpy závislé od Mg-ATP). Oba tyto ionty, Ca2+ aj Mg2+, jsou tedy pro práci svalu esenciální, a to jak pro kosterní, příčně pruhované svaly, tak i pro hladkou svalovinu a srdeční sval. Magnesium jako antagonista kalcia zabraňuje jeho vstupu do buňky přes kalciové kanály a taktéž ho odčerpává z cytoplazmy.
Dlouhodobým užíváním magnesia se empiricky zjistilo, že v minimální dávce je terapeuticky významnější pro relaxaci spasmů hladké svaloviny, kterou neovládáme vůlí, ale je regulovaná autonomní vegetativní nervovou soustavou.
Kalcium v minimální dávce je významnější pro terapii spasmů kosterních svalů, které vůlí ovládáme. Při křečích kosterního svalstva, noh a při křečích a tvrdnutí bříška v těhotenství je potřeba obnovit rovnováhu vápníku. Při těchto zdravotních problémech doporučujeme z tkáňových solí užívat Calc phos čtyři až šestkrát denně jednu tabletu do vymizení problémů. Kalcium a magnesium jsou dvoumocné ionty a jejich vzájemný poměr je důležitý, avšak jejich účinek je dost odlišný. Magnesium sice může přinést okamžitou úlevu, ale křeče kosterních svalů se obvykle opakují, proto v systému tkáňových solí na dlouhodobé užívání doporučujeme Calc phos, které upravuje pohyb a rovnováhu kalcia a předchází opakování křečí. Mag phos se dá v těchto případech použít jen jako akutní prostředek – „horké magnesium“ – když se užívá 4 až 5 tablet velikosti 0,5 g nebo 8 až 10 tablet velikosti 0,25 g rozpuštěných v horké vodě a vypitých za tepla. Horké magnesium se může v případě potřeby opakovaně podávat po půl hodině.
Pokud v rozumném čase (myslí se dny až týdny) nenastane žádaný účinek, přidáme ke Calc phos pro terapii křečí kosterních svalů Mag phos a naopak k Mag phos pro uvolnění křečí hladké svaloviny přidáme Calc phos. Ještě se můžeme setkat se silnými křečemi nervového původu, které nereagují ani na Calc phos a ani na Mag phos. Může jít o křeče epileptické nebo příčinou může být například diabetická neuropatie. Potom je užitečným prostředkem Cuprum – měď.
Srdce je zvláštní kategorie – svou strukturou se podobá kosternímu svalstvu, ale neovládáme ho vůlí, má autonomní nervový systém. Na arytmie a poruchy srdečního rytmu se z tkáňových solí osvědčilo především Mag phos. Známé jsou i pozitivní zkušenosti užívání Kali phos při úpravě srdečního rytmu a extrasystolách. Výjimkou jsou tachykardie, „uspěchané srdce“, kdy se zase zpravidla doporučuje Calc phos.
Mag phos má tedy největší význam pro relaxaci hladké svaloviny, která se nachází ve vnitřních orgánech, pod sliznicemi v dýchacím a trávicím systému, ve stěnách cév, v oku, ve svěračích, a i pro relaxaci svaloviny srdce.
Hypomagnesémie (nedostatek hořčíku) má souvislost s množstvím civilizačních onemocnění. Patří sem srdečně-cévní onemocnění, diabetes, hypertenze, hyperlipidémie. Rizikové jsou i skupiny alkoholiků a pacientů léčených diuretiky. Magnesium způsobuje relaxaci hladké svaloviny, dilataci artérií a periferních cév. To vede ke snížení tlaku krve v rezistenčních, ale i kapacitních cévách. V kombinaci s antiarytmickým efektem se tak staví hořčík na první místo při srdečně-cévních onemocněních. Zlepšuje dilataci svaloviny srdce, tím i svalový výkon a efektivitu kontrakce srdce. Srdce pracuje takto energeticky efektivněji. Mag phos proto v systému tkáňových solí nazýváme srdečním tonikem. Hořčík reguluje vzrušivost srdce, nervově-svalový přenos, vazomotorické napětí cév a tlak krvi. Používá se spolu s Nat mur (úprava pohybu vody) na snižování vysokého tlaku krvi. Magnesium je důležité pro všechny pacienty a pacientky s onemocněním srdce. Carey uvádí, že hořčík je vhodný na všechny nemoci srdce kromě embolie. V současnosti se ukazuje také jeho antitrombotický efekt, protože brzdí tvorbu trombů při infarktu. Navíc, limituje 4 hlavní koronární rizikové faktory: diabetes, hyperlipidemie, hypertenze, ischemická choroba srdce.
Hořčík je nepostradatelný pro aktivitu enzymů, které snižují hladinu triglyceridů, zvyšují dobrý HDL cholesterol a kontrolují syntézu cholesterolu. Nedostatek hořčíku souvisí s rozvojem metabolického syndromu (změna tolerance glukózy, zvýšené triglyceridy, snížený HDL cholesterol, zvýšený LDL cholesterol). Metabolický syndrom často komplikuje obezita a vysoký krevní tlak.
Magnesium je též důležité pro polyfosfátové sloučeniny, včetně těch, které se podílejí na syntéze DNA a RNA. Má ochrannou, stabilizující roli pro DNA a RNA. Je to důležitý iont nejen pro nukleové kyseliny, ale i pro expresi informací, které jsou v nich kódované, a pro následnou tvorbu proteinů. Mnohé proteiny se vážou na magnesium, které je schopné na rozdíl od jiných dvoumocných iontů (vápník, zinek) vytvářet speciální vazby. V literatuře se to nazývá lidský magnezom („human magnesome“). Hladina hořčíku tedy ovlivňuje expresi a chování proteinů.
Mag phos je v systému tkáňových solí prostředek pro vegetativní nervový systém a solar plexus. Hořčík relaxuje nejen svalovinu, ale i nervy. Mag phos nazýváme elektrickým minerálem, který „neutralizuje napětí v nervech“.
Tato sůl je důležitá obzvlášť pro cyklicky se opakující peristaltické pohyby, které jsou řízené autonomní vegetativní nervovou soustavou. Je důležitá pro obnovu klidového potenciálu díky úzkému vztahu k tvorbě energie, ATP, a tedy o aktivnímu membránovému transportu. Proto se v praxi velmi často Kali phos kombinuje s Mag phos, obzvlášť když intenzivní stres a nedostatek odpočinku trvají delší dobu, nejen několik týdnů, ale až několik měsíců. Jako příklad můžeme uvést studium, dlouhodobé nervové vypětí a stresy, stresová manažerská práce apod.
Hořčík se podílí jako kofaktor při práci sodíko-draslíkové pumpy a tímto způsobem snižuje napětí na vegetativních nervech (sympatiku a parasympatiku) a zlepšuje nervovou regulaci žláz, peristaltické činnosti srdečně-cévního systému a trávicí trubice. Nitrobuněčný nedostatek hořčíku a energie (Mg- ATP) vede ke vtékání hlavních extracelulárních iontů (sodíku a vápníku) do buňky a ke ztrátám hlavních nitrobuněčných iontů (draslíku). Deficit magnesia souvisí se spouštěním apoptózy – programované buněčné smrti.
Vegetativní systém, sympatikus a parasympatikus, normálně funguje jako houpačka. Jednou převládá parasympatikus – během noci, trávení a odpočinku, a jednou převládá sympatikus, když jsme aktivní a výkonní, tedy během aktivní části dne. Toto střídání zajišťuje rovnováhu. Problémy nastávají tehdy, kdy velmi tlačíme na svůj výkon (sympatikus). Nedostatek uvolnění a odpočinku způsobí také přetížení, že se nedokážeme uvolnit ani tehdy, když máme volno. Klíčovým symptomem deficitu Mag phos je pocit neustálého vnitřního napětí, které může začít krátce po probuzení. Lidé někdy tento pocit kompenzují přejídáním se, alkoholem nebo kouřením. Jídlo způsobí přepnutí sympatiku na parasympatikus a následné uvolnění napětí. U velmi obézních pacientů se zkoumalo i využití blokády nervus vagus, aby se tento reflex přerušil, tedy aby si tito lidé neulevovali jídlem. Mag phos pomáhá při různých závislostech a i při odvykání od návykových látek.
Jindy se k pocitu napětí přidruží tlak v hlavě, bolest hlavy, migréna, jejímž spouštěčem je stres. Migréna bývá často spojená se změnou napětí cév. Po počáteční fázi vazokonstrikce (prudkého náhlého spasmu cévy) dochází k dlouhodobé vazodilataci, kdy jsou cévy více propustné, a tak se do okolních tkání dostává voda a složky plazmy (vzniká otok). V prvních stádiích migrény je účinným prostředkem Mag phos na uvolnění spasmu cévy. Deficit magnesia pravděpodobně hraje v patogenezi migrény důležitou roli. N. M. Ramadan, M. D. a spol. (N.M.Ramadan, M.D. a spol., Low Brain Magnesium in Migraine, Viley Online Library, publikované v říjnu 1989) zjistili u pacientů trpících migrénou s aurou i bez aury sníženou hladinu intracelulárního magnesia v mozku při atacích jako i mezi nimi. Mauskop a spol. (Maukop A., Varughese J., Why all migraine patients should be treated with magnesium, Journal of neural transmission, Viena, 1996) zjistili sníženou hladinu ionizovaného magnesia v séru a vyšší poměr ionizovaného kalcia. Pro pokročilejší stádium migrény je vhodný Nat sulph na stažení otoku. Migrénou laicky nazýváme širokou škálu problémů. Zde však popisujeme běžné bolesti hlavy z přetížení s nervově-cévním mechanismem. Těžší případy migrény patří do rukou neurologů.
Magnesium je důležité pro účinnost diaminooxidázy, DAO, enzymu zodpovědného za odbourávání histaminu, tělu vlastní látky, jejíž nadbytek způsobuje alergii a histaminovou intoleranci (HIT). Histamin jako lokální hormon, který mění mikrocirkulaci, působí vazodilatačně (rozšiřuje cévky) a působí na nervové zakončení, což poznáme jako svědění a pálení při alergii. V žaludku se jeho působením vylučuje kyselina chlorovodíková. Problémem je nedostatečná funkce enzymu, který má histamin odbourat. Léčení HIT a alergií vyžaduje úpravu životosprávy a je dlouhodobé, avšak velmi užitečné může být poznání, že nejvýznamnějším spouštěčem akutních projevů je akutní stres. Někdy lidé s HIT mohou sníst ledajaké potraviny, například na dovolené, a jindy jsou na ně velmi citliví. Mag phos je vynikající prostředek na zvládání akutních projevů a prudké imunitní odpovědi nejen při alergii a HIT, ale i při akutním zhoršení při autoimunitních onemocněních a při silném infekčním zánětu (např. výzkumy poukazují na spojitost mezi deficitem hořčíku a špatným průběhem infekce Covid-19 a jejími následky). Stejným mechanismem si vysvětlujeme dobrý účinek podání horkého magnesia při bolesti žaludku při gastritidě. Dávkování při prudké imunitní reakci a bolestech žaludku může být vysoké, i 3-4-krát denně 5 pastilek rozpuštěných v 1-2 dl horké vody. Takové podání jako akutní lék při akutních projevech můžeme v případě potřeby po půl hodině zopakovat.
Magnesium je jedna z klíčových látek pro výživu mozku, učení se a dlouhodobou paměť. Učení se je synonymem nervové synaptické plasticity, schopnosti vytvářet nové synaptické spojení neuronů v mozku. Zatímco paměť je synonymem synaptické hustoty souvisící s množstvím synapsí. Dostatečná hladina magnesia v mozku zvyšuje synaptickou plasticitu a hustotu v mozku, a tak zlepšuje dlouhodobou paměť a schopnost učit se. Magnesium má úzký vztah ke schopnosti mozku uchovávat vzpomínky a k části mozku nazývané hipokampus.
Dlouhodobé užívání vysokých dávek magnesia narušuje minerální rovnováhu. Vysoké dávky a otravy v souvislosti s užíváním epsomské soli, což je v podstatě síran horečnatý, případně výživových doplňků s vysokým obsahem magnesia, mohou vést k vážným, život ohrožujícím neurologickým nebo srdečně-cévním příznakům jako šok, kóma, zástava srdce. Užívání vysokých dávek hořčíku je nebezpečné obzvlášť pro lidi s onemocněním ledvin, protože ledviny jsou klíčové v regulaci hladiny magnesia a při vylučovaní jeho nadbytku.
Prevencí deficitu magnesia je také dostatečný a plnohodnotný odpočinek, dobrý spánek v místnosti bez silných elektromagnetických zářičů jako televizor, mobilní telefon, WiFi vysílač, a konzumace rostlinných potravin, které jsou bohaté na hořčík.
Magnesium phosphoricum v homeopatii
Magnesiu se v homeopatii říká „mírotvůrce se zbraní v ruce“. Nesnáší konflikty a hádky ve vztazích, jako například děti z rozvedených a rozvrácených rodin. Jsou to pacifisti, kteří nesnášejí konflikty a napětí a všemožně se mu snaží zabránit. Vztahy jsou proto pro ně vyčerpávající a je tu popsaný strach ze ztráty vztahů. Na druhé straně tato strategie často vede k potlačenému hněvu až agresivitě a nakonec ke konfliktům, které tak moc nesnáší.
Phosphorus představuje naopak komunikaci, lehkost v navazovaní vztahů, zvědavost a cestování, ale i sklony k velké vyčerpanosti. Bílý fosfor světélkuje, je velmi reaktivní a na vzduchu samovznětlivý, proto se uchovává pod vodou, ve které se nerozpouští. Taková je i povaha fosforu v homeopatii. Na jedné straně jiskřivá a zářivá, na druhé straně lehce a rychle vyhoří, vyčerpá se, zhasne.
Magnesia phosphorica bude představovat člověka, pro kterého jsou vztahy velmi vyčerpávající, má strach, že někoho urazí či rozzlobí a nakonec i ztratí. V obraze má vyhýbání se vztahům a strach projevit vnitřní hněv, strach z konfliktů. Sebepopírání může vést nakonec k vážným psychosomatickým zdravotním problémům. Osamělost v protikladu potřeby kontaktů. Magnesiové soli v homeopatii mají vztah obzvlášť k problémům s trávením, křečovitým bolestem a neuralgiím.
Medicínská astrologie
Sůl Mag phos je přiřazená k fixnímu ohnivému znamení Lva. Lvu vládne planeta Slunce. Fixní kvalita ohně odolává změně, je stálá. Období roku červenec/srpen je skutečně obdobím největších veder. Lvi hříva symbolizuje sílu osobnosti. Hlavním darem Lva pro druhé je radost a jeho strategií je tvorivost a hra. Stínem je iluze vlastní důležitosti a sklony k melodramatu. Lev ovládá srdce, aortu a velké cévy krevního oběhu.
Jazyk barev – žlutá
Žlutá barva, přiřazená k Mag phos, je v nauce o barvách čistou primární barvou. Žlutá symbolizuje člověka, individualizované vědomí. Tato barva představuje sebeuvědomění, sebevnímání a sebedefinování. Něco, co byste o sobě napsali nebo řekli, kdyby vás někdo vyzval, anebo kdybyste psali životopis. V životopise se uvádí vzdělání, jazyky, které jsme se naučili, kurzy, které jsme absolvovali. Skutečně, žlutá barva představuje vědomosti a to, co jsme se naučili, radost z učení se. Tříbení intelektu. Životní zkušenost sama o sobě je učením. Každou zkušenost nějak vyhodnotíme. Například někdo, komu ukradnou peněženku s celou výplatou a všemi doklady, vyhodnotí situaci, že lidé jsou zlí. Jiný by v té stejné situaci zkonstatoval, že byl nedbalý, když si nechal tak důležité věci jen tak pohozeny bez dohledu. Jde o to, že správný závěr přináší jasnost a světlo. Nesprávný závěr povede pravděpodobně k další podobné příležitosti poučit se. Žlutá barva představuje schopnost rozlišovat, například mezi tím, co je pro nás dobré a co špatné, rozlišovat mezi pravdou a předstíráním.
To je rozdíl od zlaté barvy, která představuje talent a moudrost, které nám byli dány. Ve žluté jde spíš o vědomosti, které jsme získali, o školy, které jsme absolvovali, o naši snahu něco dokázat, něco znamenat, prosadit se, uspět, být na výsluní, být viděný, o sebevědomí, moc, míru osobního vlivu a sílu osobnosti. Na moc někdy nahlížíme neprávem příliš negativně. Neprávem proto, že osobní síla a moc souvisí s psychickou stabilitou. Pokud bychom byli slabou osobností, mohli bychom se při větší zátěži psychicky zhroutit. Potřebujeme zdravé sebevědomí, seberozvíjení, učení se, intelekt, schopnost rozlišovat. Často se však setkáváme s tím, že člověk zneužívá svou moc k ovládání druhých. Tehdy hovoříme o sobectví a sebestřednosti, kdy se někdo mylně považuje za střed galaxie. Vynucuje si, aby se věci děly podle něj a v jeho prospěch, bez ohledu na druhé. Nástrojem egoismu bývá často jakákoliv forma manipulace, zastrašování, vyhrožování a vydírání. Jsou to nástroje na prosazení moci a kontroly. Prosazování moci v přehnané míře můžeme pozorovat u lidí, kteří se chovají násilně a u lidí s poruchou osobnosti (narcistická porucha osobnosti). Kdo měl zkušenost s člověkem s takovou poruchou osobnosti (často jsou to vlivní lidé na vysokých pozicích, toužící po stále větší moci), ví, že egoismus, manipulace a prosazování moci a kontroly mohou být bezhraniční. Opačná polarita je však též nezdravá, když někdo stále ustupuje a přesně ani neví, co chce. Anebo je extrémně přizpůsobivý, nebo v podstatě nezná své potřeby a touhy a ani to, co je pro něj dobré nebo naopak špatné. Nadřazenost i přílišné přizpůsobování se jsou patologické. Mnohokrát se navzájem přitahují lidé, z nichž jeden prosazuje svou moc a druhý ustupuje. Zdravý vztah je vždy rovnocenný. Alfred Adler hovořil o tom, že lidé s duševními těžkostmi mají vertikální vnímání světa a lidí v něm. Problém nastává, když člověk uvěří, že má hodnotu pouze tehdy, když je nejlepší. Psychické zdraví souvisí s horizontálním pohledem na život ve společenství, kdy si uvědomujeme rovnocennost všech lidí. Všichni zažíváme pocity méněcennosti ve větší nebo menší míře. Můžeme je hyperkompenzovat nebo kompenzovat v oblasti, ve které vynikáme. Cestou překonání vlastní nedostatečnosti je rozvíjení citu spolupatřičnosti, ochoty pomáhat druhým a zájmu o druhé.
O žluté hovoříme i ve spojení s Budhou, který prý dlouho meditoval pod stromem, až popsal 3 příčiny lidského utrpení: mám, co nechci (červená) – nemám, co chci (modrá) – nevím, co chci (žlutá). Nevědět, co skutečně chceme, neustále měnit cíle, nerozhodnost a nejistota, chaos, to všechno může být skutečně velmi vyčerpávající. Z chaosu však nakonec může vzejít větší jasnost.
Běžně se stává, že toho chceme najednou příliš. Přibereme si k jedné práci ještě druhou, přihlásíme se do školy, a vlastně nakonec zjistíme, že nemáme (nebo naše děti nemají) ani jeden večer v týdnu volno. Jedeme na plný výkon non-stop bez přestávky, aby se děti měli lépe, abychom mohli jet na vysněnou dovolenou, abychom si postavili dům snů, abychom expandovali byznys nebo abychom dosáhli čehokoliv jiného. Problém nastává po čase takového přehánění a nerovnováhy mezi výkonem a odpočinkem. Neumíme odpočívat a vypnout ani tehdy, kdy nám v tom nic nebrání. Vnitřní křeč a napětí nepovolí. Práci si nosíme domů, aspoň v hlavě, usínáme se seznamem povinností a budíme se ve stresu, co nás neodkladně čeká a co už nestíháme. Snažíme se, tlačíme na sebe i na okolí, jen se nám jaksi nedaří. Přestáváme být efektivní. A v okamžiku, kdy se přestaneme tolik snažit a uvolníme se, věci se samy udějí a podaří. V psychologii je popsaný i tzv. aha-efekt, kdy se nám dlouho nedaří vyřešit problém a nakonec nás řešení napadne později při úplně jiné aktivitě (např. ve sprše, ráno po probuzení). Čas mezi aktivní snahou najít řešení a nalezením řešení se nazývá inkubace, kdy řešení během odpočinku dozrává. Kvalitní kontrakci svalu musí předcházet kvalitní relaxace. Když chceme uspět, musíme umět vypnout, odpočívat, „resetovat se“. Určitě mnozí zažili, že poslední den před těžkou zkouškou bylo nejužitečnější se už neučit a pročistit si hlavu. Vrcholoví sportovci před náročným výkonem to dělají podobně, odpočívají.
Slunce je silným symbolem žluté barvy, je středem naší sluneční soustavy, která se okolo něj točí. Teplé sluneční paprsky přinášejí přesně ten pocit uvolnění a bezstarostnosti a biochemicky vytvářejí substanci štěstí – serotonin.
Spánek pro energii a dobrou náladu
Nejlepším způsobem, jak obnovit energii, je kvalitní a dostatečný spánek. Aktivita se utlumí, a tak se může vyrovnat energetický deficit a obnovit klidový potenciál. Chronická nespavost je vážný patologický stav.
Kromě toho, že známe prostředky z tkáňových solí (Kali phos a Mag phos) na odstranění nespavosti, je nutné upravit i životosprávu. Denní rytmus je daný střídáním dne a noci. Na hormonální úrovni je daný serotoninem a melatoninem. Serotonin, známý jako hormon štěstí, dobré nálady a psychické pohody, vzniká z esenciální aminokyseliny – tryptofanu. Ze serotoninu dále vzniká melatonin. Většina serotoninu se však vůbec nenachází v mozku, ale ve střevech. Serotonin reguluje peristaltický pohyb střev a melatonin má antioxidační aktivitu a jeho nedostatek má přímou souvislost s rakovinou v oblasti gastrointestinálního traktu. V mozku se nachází jen 1 % celkového serotoninu a jeho tvorba závisí nejen na přísunu tryptofanu, ale i na intenzitě světla, kterému jsme vystavení. Potřebných je aspoň 2 500 luxů (intenzivní sluneční světlo má 10 000 luxů, světlo v kanceláři jen 1 000 luxů). To vysvětluje depresivní nálady, když se na podzim a v zimě začnou dny zkracovat, a dobrou náladu, když svítí slunce.
Ze serotoninu vzniká v epifýze hormon spánku melatonin, když nastane noc a tma. Jeho dostatek je nezbytný pro kvalitní a osvěžující spánek. Pro optimalizaci denního (cirkadiánního rytmu) je důležité, aby dny byly světlé a noci tmavé. Narušení nastává, když celý den sedíme v kanceláři a ponocujeme při umělém osvětlení či záři displejů a monitorů.
Důležitý je, samozřejmě, i přísun tryptofanu v potravě, aby ráno, když vyjde slunce, se měl z čeho opět hormon štěstí vytvořit. Nejde jen o absolutní obsah tryptofanu, ale o jeho relativní poměr s jinými aminokyselinami. Velmi příznivé v tomto smyslu jsou banány, ořechy a semena, spirulina, čokoláda, mléko. Babiččin recept pro děti na dobré sny: teplé mléko s medem před spaním má tedy dnes už vědecké vysvětlení. Dnešní mléko však už není takové, jak bývalo to babiččino, a jeho celkový přínos pro zdraví je více než sporný.
Kromě potravy a střídání dostatečného světla a tmy má příznivý vliv na dostupnost a přeměnu tryptofanu na serotonin a následně na melatonin taktéž fyzická aktivita, stav střev (pravidelné očistné kúry) a hladina estrogenu. Tento hormon se podílí na změnách nálad při premenstruačním syndromu, změnách nálad v klimakteriu, změnách nálad v šestinedělí.
Naopak, nepříznivý vliv má zvýšená míra stresu, která spotřebuje velké množství serotoninu (to je možné pozorovat i v reakci zažívání a střev na intenzivní stres). Hladina serotoninu se dnes dává do souvislosti s mnoha duševními onemocněními (především deprese), kognitivními funkcemi mozku, migrénou, záchvaty hladu, prchlivostí, poruchami chování, jako jsou ADHD nebo kompulzivní poruchy.
V této souvislosti můžeme vzpomenout i chemické sloučeniny ovlivňující hladinu serotoninu. Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu se používají jako antidepresiva. Droga extáze ze skupiny amfetaminů způsobí nárazové vyplavení serotoninu. Amfetaminy se kdysi předepisovaly na regulaci nadváhy. Snižování chuti k jídlu je též neopomenutelným účinkem serotoninu, což vysvětluje, proč většina z nás v zimě přibírá a v létě hubne.
Máte otázky?
Kontaktujte nás
Kontaktujte nás
Poradenstvo
02 44 63 10 87
Po – Pia: 9:00 – 18:00
Lekáreň Vicky Wall
Red Angel s.r.o.
Riazanská 59, 831 03 Bratislava
IČO: 47 321 211
IČ DPH: SK2023821690
IBAN: SK53 0200 0000 0031 9052 4254