KALI SULPH

Kalium sulphuricum – Buněčné dýchání a nitrobuněčná detoxikace
Kalium sulphuricum
Minerální sloučenina síran draselný v sobě spojuje nitrobuněčný kation draslíku se zbytkem kyseliny sírové. Všechny sulfurické soli v systému tkáňových solí mají detoxikační funkci.
Sírany extracelulárních iontů vápníku (Calc sulph) a sodíku (Nat sulph) mají vztah k detoxikaci především extracelulárního prostoru. Naopak, Kali sulph má detoxikační a antioxidační roli uvnitř buňky.
Nejčastější případy použití soli Kali sulph
Níže uvádíme typické a nejčastější případy použití této soli, přičemž v závorce je uvedena i vhodná kombinace vícero solí:

  • Chronické záněty – infekční, neinfekční, autoimunitní (Ferr phos – akutny zánět, Zincum, Cuprum, Manganum, Selenium).
  • Lepkavý, žlutý, žlutozelený, zelený až zelenohnědý hlen (Nat sulph, Ferr phos, Kali mur).
  • Zápal plic.
  • Nedostatečná činnost pankreatu, problémy s trávením, pocit, že potrava stojí v žaludku (Nat phos – zlepšuje vylučování žaludeční kyseliny, kyselá chuť v ústech, Nat sulph – zlepšuje funkce jater a vylučování žluči, hořká chuť na kořeni jazyka).
  • Pocit nedostatku kyslíku, pocit dušení, problémy s dýcháním, astma, obstrukce dýchacích cest.
  • Deprese pozdního odpoledne, klaustrofobie.
  • Bolesti hlavy navečer v teplé místnosti. Čerstvý studený vzduch ulevuje od bolesti.
  • Chronické záněty kůže, ekzém s olupováním kůže a drsnou kůží, psoriáza, neurodermatitida, seborea, chronické akné. Regenerace pokožky při chronických zánětech. Kali sulph by měl být přítomný ve všech kombinacích pro regeneraci kůže. Na začátku léčby se může kůža zhoršit, tehdy je dobré používat Kali sulph jen zvnějšku, později i vnitřně (Zincum, Nat sulph, Nat phos – mastná pokožka, Calc fluor – praskliny, Silicea – hnisavá ložiska, Calc sulph – chronické hnisání). Schüssler nazval Kali sulph solí pokožky a epitelu.
  • Mastné lupy ve vlasech (Nat phos, Calc sulph – mléčný strup).
  • Hyperpigmentace, výrazné pihy, pigmentové skvrny (Ferr phos).
  • Intenzivní každodenní sportování (Ferr phos, Mag phos, Kali phos).
  • Metabolické onemocnění – vysoký špatný cholesterol, diabetes 1. typu (Mag phos, Nat sulph, Nat phos, Zincum).
  • Svalová horečka (Ferr phos – prevence svalové horečky).
  • Detoxikace po dlouhodobém užívaní léků poškozujících játra a chemoterapii (Nat sulph).
  • Zvýšená teplota, hlavně navečer.

Poznámka: Při chronických zánětech, onemocněních kůže, chronickém žluto-zeleném lepkavém exsudátu a při autoimunitních onemocněních je podmínkou uzdravení se i úprava stravy. Je nezbytné zařadit do stravy více antioxidantů, tedy zeleniny, ovoce a oleje s nenasycenými mastnými kyselinami. Při chronických zánětech je vhodná úprava stravy podle testu potravinové intolerance. Dále je třeba upozornit, že Kali sulph je velmi pomalu účinkující sůl, obzvlášť pokud jde o poruchy pigmentace a chronické záněty kůže. Léčba může trvat 4 až 8 měsíců pravidelného užívání, často i déle. Dlouhodobé užívání Kali sulph zpravidla vyžaduje Nat sulph, obzvlášť když se objeví symptomy v obraze jeho deficitu.
Řeč těla

  • Pocit nedostatku kyslíku ve vzduchu, potřeba spát při otevřeném oknu.
  • Hluboké vzdechy, časté zívání.
  • Zhoršení navečer.
  • Zlepšení na studeném vzduchu.
  • Zhoršení v uzavřené teplé místnosti.
  • Pocit plnosti po trošce jídla, špatné trávení.
  • Zhoršení po těžkém a nezdravém jídle – mastné, grilované, připálené, smažené, hranolky apod.

Tvářová diagnostika

  • Hnědožluté, okrové zabarvení kůže, obzvlášť v okolí úst a na bradě. • Pigmentové skvrny, mnoho pih, hyperpigmentace.
  • Zánět kůže, suchá a olupující se kůže (na tváři, ale i kdekoliv na těle).

Podrobná biochemie
Kali sulph je v biochemii podle Schüsslera nosič kyslíku a prostředek pro vnitřní dýchání. Dýchání se ve všeobecnosti dělí na vnější a vnitřní. Vnější dýchání je výměna O2 a CO2 v plicích, kde se z hemoglobinu uvolní CO2 a naváže se O2. Pro vnější dýchání je klíčové železo, které je ústředním atomem hemoglobinu v červených krvinkách a které váže kyslík. Biochemickým prostředkem pro vnější dýchání je Ferr phos. Kyslík je potom tepnami a vlásečnicemi přiváděn do tkání, kde se na základě tlaku jednotlivých plynů uvolňuje a na jeho místo se opět naváže CO2. Vnitřní dýchání je v podstatě difúzní výměna plynů mezi krví a buňkami tkání.
Hlavním místem oxidace a spotřeby kyslíku uvnitř buňky jsou mitochondrie. Oxidace je metabolická přeměna živin za účasti kyslíku, doprovázená uvolňováním energie. Kromě energie vznikají finální odpadní produkty (CO2, voda, močovina a jiné), ale i stavební složky pro syntézu dalších, tělu potřebných molekul. Z chemického hlediska je oxidace schopnost přenášet elektron. Oxidační reakce jsou kontrolované látkami schopnými takový elektron chytat, anebo jinými slovy pochytat reaktivní formy s volným elektronem, tzv. radikály. Takové brzdy oxidace známe jako antioxidanty. Kontrolou zánětu předcházejí poškození buněk a předčasnému stárnutí. Kali sulph je v systému tkáňových solí významným antioxidantem. Nejdůležitějším známým nitrobuněčným antioxidantem je glutation právě díky –SH skupině a schopnostem síry zúčastňovat se oxidačně-redukčních reakcí. Glutation a Kali sulph mají podobné účinky.
Glutation představuje nejvýznamnější zásobu síry v organismu a je nejvýznamnější tělu vlastní antioxidant. Vyčerpání glutationu uvnitř buněk má obraz shodný s obrazem deficitu Kali sulph v systému tkáňových solí. Hlavní místo tvorby glutationu jsou játra, odkud se uvolňuje do krve. Chrání buňky vůči oxidačnímu stresu, pomáhá zneškodňovat jednak vlastní, ale i cizorodé chemické látky (xenobiotika), u kterých zvyšuje jejich rozpustnost, a tak ulehčuje jejich vyloučení z buňky ven. Glutation dokonce snižuje toxicitu chemoterapie při zachovaní její účinnosti. Kontrolou reaktivních forem kyslíku předchází předčasnému stárnutí, odumírání buněk a rozvoji chronického zánětlivého onemocnění. Jeho nedostatek se naopak pojí s poškozením jater, předčasným stárnutím buněk a chronickými záněty. V důsledku toho se zvyšuje citlivost tkání na oxidační stres a při zánětech vznikají příznivé podmínky pro infekci, stařecké skvrny na pokožce, diabetes a zánětlivá onemocnění dýchacího a trávicího systému. Přirozeným zdrojem na posílení zásob glutationu jsou potraviny bohaté na síru jako kel, brokolice, květák, kapusta, kedluben, ředkvička, vodnice, řeřicha, cibule, česnek a též potraviny obsahující nedenaturované bílkoviny, tedy neupravené teplem či pasterizací.
Kali sulph je biochemický antioxidant pro chronické záněty, a proto se doporučuje při všech chronických zánětech bez ohledu na to, zda jde o zánět infekční, neinfekční nebo autoimunitní. Zánět je imunitní reakce, bez které není možné navrátit zdraví po poškození organismu. To, co našemu tělu prospívá, mu může i škodit, pokud jde o zánět chronický. Chronické záněty mají za následek degenerativní změny a ztrátu funkčnosti tkání. Všechny chronické onemocnění jsou spojené v podstatě s chronickým zánětem, ať jde o rýmu, rakovinu nebo srdečně-cévní onemocnění. Chronický zánět má zvýšené nároky na přísun kyslíku, a proto často vede k hypoxii a překyselení, a naopak, chronické překyselení vede k zánětu. Příklady chronických zánětů jsou chronický zánět kůže jako ekzém, akné, dále záněty dýchacích cest, kloubů, ale i autoimunitní onemocnění – například štítné žlázy, diabetes 1. typu, psoriáza a mnoho dalších. Chronický zánět je provázený zvýšeným metabolismem, oxidací a vyžaduje víc antioxidantů. Další antioxidanty jsou Ferr phos (významný obzvlášť při akutních zánětech) a z doplňkových solí především Zincum, ale i Cuprum, Manganum a Selenium. Známe celou řadu organických antioxidantů v potravě – barviva zeleniny a ovoce (flavonoidy, karotenoidy), vitamíny A, E, C, 3-omega mastné kyseliny a mnoho dalších látek, které jsou přítomné obzvlášť v rostlinné potravě.
Běžná rýma je provázená tvorbou bílého fibrózního hlenu, který je dobrou živnou půdou pro množení se bakterií. Když zahlenění trvá déle, může vzniknout sekundární infekce s lepkavým hlenem zabarveným žlutozeleně až zeleně, později i zelenohnědě, v horších stavech s příměsí krve. V zásadě, čím je sekret tmavší a čím zánět trvá déle, tím je stav horší. Takový stav je často zkomplikovaný obstrukcí dýchacích cest – zvětšenou nosní mandlí nebo silným zahleněním. Přidružit se může i bakteriální zápach. Zelený hlen trápí obzvlášť malé děti, proto se lidově nazývá i „školkový“. Děti mají anatomicky užší dýchací cesty a když povyrostou a dýchací cesty se zvětší, problémy odejdou samy od sebe. Antibiotika zaberou jen na krátkou chvíli, a hned jak se dítě dostane do kolektivu, zelený hlen se vrátí. Nejúčinnější v těchto případech bývá nebojovat s bakteriemi, ale s příčinou jejich přemnožení se, a tou je hlen. Je třeba se soustředit obzvlášť na odstranění hlenu, který je dobrou živnou půdou pro baktérie. Doporučuje se striktně vysadit mléčné výrobky, které velmi přispívají k jeho tvorbě. Na odstranění bílého fibrózního hlenu, případně hlenu se žlutým až zeleným zabarvením, který však trvá jen několik dní, je v systému tkáňových solí nejlepším prostředkem Kali mur. Když jde o chronický stav s lepkavým zeleným hlenem, který obyčejně ráno zalepí nosní dírky, trvající ne dny, ale vyvíjející se týdny (zpravidla je doprovázený obstrukcí dýchacích cest a noční hypoxií), vhodným prostředkem bývá Nat sulph a Kali sulph, případně dieta. Přitom je potřebné i zprůchodňování dýchacích cest, zmenšení nosní mandle (Nat phos, Chromium), odstranění lepivého těžko odstranitelného fibrózního hlenu (Kali mur). Kdyby šlo o zánět s vydatným hustým hnisavým hlenem (masívním, nelepivým, bíložlutým až zeleným), prostředkem by byl Calc sulph. Výše je teda uvedený názorný příklad, jak se pracuje se Schüsslerovými solemi. Pro výběr správného preparátu není důležité jen to, o jaké onemocnění jde, ale klíčová je právě povaha toho, co ze sliznic vytéká.
Zvýšený metabolismus, tedy oxidace, je důvodem potřeby Kali sulph i u intenzivních sportovců, sportujících denně. Akutní nedostatek kyslíku, kyslíkový dluh, známe jako svalovici. Jde o hromadění kyseliny mléčné v katabolismu glukózy jako produktu nedokonalého spalování, kdy se při nedostatku kyslíku rozklad glukózy zastaví při kyselině mléčné a nepokračuje dál. Kdy se kyslíkový dluh vyrovná, kyselina mléčná rychle zoxiduje na CO2 a vodu a svalovice přejde.
Další oblastí použití této soli jsou případy problémů s dýcháním. Proto je Kali sulph jednou ze solí pro pacienty s astmatem. Tak jako Kali mur je nejdůležitější pro sliznici průdušek, Nat mur pro sliznici žaludku, nosu a vedlejších nosních dutin, Kali sulph má vztah k epitelu plic. V případě zápalu plic se z tkáňových solí intenzivně podává Kali sulph (samozřejmě během lékařské péče). Tento prostředek souvisí s problémy s dýcháním, které mají nejen fyziologickou, ale i psychogenní etiologii. Pomáhá při pocitu nedostatku kyslíku a strachu z dušení se. Nejčastěji to bývá navečer a v uzavřených místnostech s teplým, těžkým a vydýchaným vzduchem. Pacient má potřebu jít se nadýchat ven na čerstvý studený vzduch. Často hluboce vzdychne. Má potřebu spát při otevřeném okně celou noc. V noci je metabolismus snížený, kyslíkový deficit se vyrovná, a proto dopoledne se mívají tito lidé relativně dobře. Problémy se dostavují v druhé polovině aktivního dne a navečer. Říká se tomu i deprese pozdního odpoledne. Je to významný symptom, protože běžně deprese bývá už od rána. Depresivním pacientům se nechce ani „vylézt z postele“. Pacienti s deficitem Kali sulph se však zpravidla cítí dopoledne úplně jinak než odpoledne a navečer, kdy cítí únavu, tíhu, melancholii, závratě, bušení srdce, bolesti hlavy, strach a diskomfort. Mozek nerozlišuje mezi nedostatkem prostoru a nedostatkem vzduchu (kyslíku). Kali sulph se proto doporučuje i při klaustrofobii, strachu z malých uzavřených prostorů. Je to velký přínos, protože pocit přidušení je pro trpící vážná věc a klasické medicínské postupy nemají, s výjimkou antidepresiv, co nabídnout.
Kali sulph je vhodný prostředek i pro lidi při chemoterapii nebo po ní. Často se setkáváme v lékárně s mylnými představami lidí, preferujících alternativní metody léčby, o odmítání klasické léčby, což osobně považuji v mnoha případech za hazard se životem. Osobně si myslím, že celostní medicína je nevyhnutelnou součástí pro celkové vyléčení rakoviny. Když však už nádor narostl a žije si svým samostatným životem bez kontroly, nedá se počítat s tím, že zázrakem zmizí. Co nejdřív je ho třeba odstranit a to se v mnoha případech díky moderní medicíně dá. Odmítnout takovou pomoc je nerozumné. Celostní přírodní způsoby pomáhají v posílení vitality, omezení nežádoucích účinků klasické terapie a obzvlášť při předcházení remise rakoviny. Rakovinové buňky se vyznačují změněným metabolismem a hypoxií. Jakoby neměly funkční oxidační enzymy. To vede k tvorbě kyseliny mléčné a kyselému pH v jejich okolí. Acidita prostředí má přímou souvislost s růstem rakoviny a metastázemi. Součástí úplného vyléčení rakoviny je podle Čínské studie vyvážená veganská strava nebo vyvážená strava s přísně limitovaným obsahem živočišných proteinů a tuků.
Kali sulph je i prostředkem k nitrobuněčné detoxikaci. Pracuje uvnitř buňky s podobným detoxikačním účinkem jako Nat sulph v intersticiální tekutině – tkáňovém moku (tekutině v prostoru okolo buněk). Je proto prostředkem na detoxikaci a podporu vylučování těžko vyloučitelných látek, zpravidla špatně rozpustných ve vodě (společně s Nat sulph). Jak se člověk dostane do obrazu Kali sulph? Je pochopitelné, že nestravitelné jídlo bude vést k obrazu deficitu Kali sulph. Jde především o spálené potraviny, smažená jídla, oblíbené barbecue, pití velkého množství pražené kávy, dále jde o zbytky pesticidů a jiných chemikálií v potravinách, játra poškozující léky jako paracetamol a podobně. Při úpravě potravin vysokou teplotou vznikají těžko vyloučitelné a metabolizovatelné sloučeniny, karcinogenní látky. Další častou příčinou deficitu Kali sulph je dýchání smogu ve velkých městech a kouření.
Kali sulph je základním prostředkem pro pankreas. Nedostatek Kali sulph se projevuje pocitem plného žaludku po pár lžičkách jídla, resp. pocitem kamene v žaludku, jakoby potrava v žaludku stála. Jde vlastně o nedostatečnou činnost pankreatu a vylučování trávicích enzymů. Doporučuje se i při diabetu 1. typu spolu se Zincum a Mag phos. Co se týče trávení, pankreas se nedá oddělit od jater a žaludku. Je teda potřebné stimulovat i tyto orgány. Na stimulaci jater máme v systému solí Nat sulph a na stimulaci vylučování žaludeční kyseliny Nat phos. Kyselina v žaludku má pro trávení nenahraditelný význam, natráví potravu, která se dále zpracovává pankreatickými enzymy a žlučí, vytvořenou v játrech. Blahodárný vliv podle tradiční čínské medicíny má teplé jídlo ráno, které nastartuje trávení – polévka, kaše a pití teplé vody. Při problémech s trávením jde tedy o tento okruh spolupracujících orgánů. Pro funkci pankreatických enzymů je potřebné správné pH. To je zajištěno vyloučením žluči, která zneutralizuje kyselý obsah žaludku. Na to jsou však potřebné v potravě tuky (aspoň jedna polévková lžíce).
Kali sulph má nakonec afinitu i ke kůži. Doporučuje se na chronické záněty kůže. Kůže je červená, zhrublá, loupe se a je suchá. Může jít o ekzém, psoriázu, chronické akné. Jiným obrazem deficitu této soli jsou tzv. stařecké skvrny, jaterní skvrny, poruchy pigmentace a hyperpigmentace na kůži. Pigmentové skvrny a pihy vystupují při opalovaní. Pokud tomu chceme zabránit v létě, je potřebné Kali sulph užívat už pár měsíců před létem.
Pro zdravou kůži a ochranu před UV zářením je nevyhnutelná přítomnost esenciálních 3-omega a 6-omega nenasycených mastných kyselin. Mnohem užitečnější je používat před opalováním vhodný olej s obsahem nenasycených mastných kyselin namísto úzkostlivého natírání se opalovacími krémy s vysokým UV faktorem. 3-omega mastné kyseliny zvyšují odolnost kůže proti podráždění slunečními paprsky a 6-omega mastné kyseliny zvyšují odolnost tukové vrstvy proti ztrátám vody. Přirozenou funkcí zdravé kůže je potom vytváření hnědého barviva melaninu, nejlepšího přirozeného UV filtru.
3-omega mastné kyseliny mají synergický účinek s Kali sulph a je vhodné je kombinovat vnitřně a při chronických kožních zánětech i lokálně. Proto jsme o nich přidali zvlášť kapitolu. Problémem dnešní stravy je nedostatek nenasycených tuků v poměru k nasyceným, dále i nerovnováha mastných kyselin, nedostatek zánět kontrolujících prekurzorů (3-omega mastných kyselin) v poměru ku zánět spouštějícím prekurzorem (6-omega mastných kyselin). Pokud k tomuto faktu připočteme druhý problém – nedostatek antioxidantů ze zeleniny a ovoce, a třetí problém – chronické překyselení, dostaneme jasnější obraz toho, proč tak hodně lidí trpí chronickými záněty a jak je možné je léčit. Nenasycené mastné kyseliny, 3-omega i 6-omega, působí jako magnet pro kyslík, jsou součástí buněčné membrány a zabezpečují dostatek kyslíku pro buňky. Jejich deficit, stejně jako deficit síry v buňce (glutation), má za následek nedostatečné nitrobuněčné dýchání. Deficit kyslíku vede k překyselení a chronickému zánětu. Pro tyto případy máme v systému tkáňových solí prostředek Kali sulph.
Kalium sulphuricum v homeopatii
Kalium v homeopatii predstavuje zmysel pre povinnosť voči práci a rodine. Sulphur zase krásu, pôvab, lásku, vzťahy a problémy vo všetkých týchto oblastiach, ale aj egoizmus a sebapresadzovanie. Človek v obraze lieku Kali sulph má pocit povinnosti starať sa o blízkych, obetovať sa pre nich a robiť ich šťastnými. Radi sa starajú o chorých a nešťastných. Skutočná obeta ich vystihuje, avšak sebaobetovanie a sebazanedbávanie môže potom viesť k ochoreniu. Majú pocit, že nie sú ocenení. Možno práve preto, že si myslia, že vedia lepšie, čo je pre druhých dobré. Ich pomoc nemusí byť vôbec žiadaná a užitočná. Fyzicky Kali sulph v homeopatii pokrýva najmä zápaly ucha, nosa, kože s hustým žltým výtokom, psoriázu, problémy s dýchaním v dôsledku zápalu dýchacích ciest, silného zahlienenia, astmy či chrápania.
Medicínská astrologie
Sůl Kali sulph je přiřazena k proměnlivému zemskému znamení Panny. Symbolicky je panna ženou, která se ještě nestala matkou (nejen žena bez sexuálních zkušeností). Panna souvisí se schopností překonat trpkost, očistit se od zklamání a jiných tíživých citů.
Panna ovládá tenké a tlusté střevo, trávení, játra, žlučník, pankreas, dvanácterník a slezinu. Roční období Panny, srpen/září, je obdobím žní, odstraněním zbytků po úrodě a obdobím přípravy půdy před další setbou. Úrodu musíme zpracovat, uskladnit, protřídit, vyhodit nepoužitelné. Na toto všechno má Panna talent perfekcionismu a strategii preciznosti a analýzy. Jejím darem pro druhé je fyzická služba, péče, jako i smysl pro detail. Odvrácenou stránkou Panny je hašteřivost, pochybnosti o sobě a uvíznutí v maličkostech.
Jazyk barev – olivová
Olivová barva patří mezi terciární barvy a je složená ze dvou dílů žluté a jednoho dílu modré, přičemž v sobě nese poselství obou.
Když si symbolicky představíme, že žlutá představuje individualizované vědomí, sebeuvědomění a člověka, a modrá naopak jednotu, nebo univerzum, potom všechny barvy mezi nimi vyjadřují vztah jednotlivce a univerzální jednoty (tyrkysová, zelená i olivová).
Klíčovým významem těchto barev je pravda. Do jaké míry jsme ochotní žít v souladu se světem, dělat kompromisy nebo překroutit pravdu ve svůj vlastní prospěch? Do takové míry jsme ochotní žít podle pravdy a zajímat se o ni. Pravdu můžeme cítit v oblasti srdce. Někdy je těžké ji následovat, protože je těžké překonat osobní nesnáze v souvislosti s uvědomováním si a říkáním pravdy, překonat hlas strachu, který využívá mentální zdůvodňování a racionalizaci. Následovat hlas srdce nebo žít podle vnitřní pravdy tedy znamená, že se často chováme intuitivně.
Olivová je prvním krokem od žluté, vlastního „já”, k modré – k jednotě, která je vyjádřená olivovým mostem. Když se nám podaří po něm přejít, znamená to zároveň i osvobození se od strachu, svobodu a svobodné dýchání, větší jasnost ve směřování a v rozhodování se. To nakonec přináší větší zdraví, regeneraci, růst a prosperitu. To všechno je vyjádřené zelenou barvou a olivová je krokem tímto směrem.
Zatímco královská modrá symbolizuje intuici, olivová znamená sílu a odhodlání intuici následovat. Tato barva se pojí i s trpkostí a hořkostí, když ve vztahu s druhými zažijeme velké zklamání, podvod, podraz. Tehdy se jako jediné řešení nabízí odejít, opustit. To znamená odpustit. Proč nemůže být ve světě jen dobro, radost a láska? Proč Bůh dopustí utrpení, války a bolest?
Překonat trpkost a chuť pomstít se, hádat se, dokazovat si vlastní pravdu, vyrovnávat se s těžkými „nestravitelnými“ věcmi je procesem osobního vyzrávání a vyžaduje určitý čas. Jinak bychom zůstali zatrpklí, ukřivdění, možná dokonce zákeřní, nenávistní a pomstychtiví.
Opustit bývá těžké, obzvlášť když jsme svou identitu příliš ztotožnili s nějakou situací, projektem nebo osobou. Tehdy tento olivový proces opouštění a odpouštění je náročnější a trvá delší chvíli. Vyrovnávání se se životními změnami je možné v některých případech přirovnat k procesu truchlení při ztrátě blízkého, jehož fáze jsou dnes už dobře prozkoumané. Nakonec však nastává smíření a očištění se od starého, které už ztratilo svůj účel, a vytvoří se větší prostor pro růst nového (případně zdravějšího).
Symbolicky se podobně trpká chuť čerstvé olivy po čase mění na lahodnou chuť macerací ve slaném nálevu. Z něčeho trpkého a nestravitelného vznikne něco tak lahodné a výživné. Pozitivním významem olivové je naděje, přinášející povzbuzení a světlo v čase, kdy můžeme zažívat těžké situace a nic není tak, jak bychom chtěli. Symbolem světla tu může být olivový olej a olejová lampa.
Kali sulph je přiřazena k olivové barvě a pojí se s nitrobuněčým dýcháním, tedy přinášením nové energie a života, a na druhé straně s nitrobuněčnou detoxikací, zanecháváním a opouštěním starého a nepotřebného, ze sekundy na sekundu, v neustálém plynutí. Bývají rychlé a pomalé soli podle rychlosti účinku. Kali sulph taktéž vyžaduje čas a trpělivost. Pracuje pomalu, zato však hluboko.
Lipidy, 3-omega a 6-omega mastné kyseliny
Tuky a oleje jsou z chemického hlediska estery alkoholu a mastných kyselin. Představují nejvýznamnější zdroj energie. Jejich příjem by se měl pohybovat u dětí okolo 4 až 5 g/kg hmotnosti těla a u dospělých 1 g/kg hmotnosti těla. Dělí se na nasycené a nenasycené.
Nasycené tuky jsou stabilní a odolnější vůči oxidaci, tedy stárnutí, jsou termostabilní při vaření, např. kokosový olej, máslo a vepřový tuk.
Nenasycené tuky obsahují jednu nebo více dvojitých vazeb a oxidují, neboli stárnou vlivem vzdušného kyslíku, jsou termolabilní a nejsou vhodné na tepelnou úpravu. Mezi lipidy patří i vosky a fosfolipidy. Cholesterol není tuk, ale steroidní alkohol. Mezi tuky se obvykle řadí pro jejich společný metabolismus a jeho lipofilní povahu.
Všechny mastné kyseliny si lidské tělo umí vyrobit ze sacharidů, s výjimkou takzvaných esenciálních mastných kyselin. Pro naše zdraví je potřebné, aby byly obsažené v potravě. Pro svou nenahraditelnost se nazývají také jako vitamín F. Jde o nenasycené mastné kyseliny, které jsou prekurzory eikosanoidů, čili látek, které regulují kromě jiného i zánět. Jejich nepoměr vede k zánětlivým onemocněním. Vyrovnání deficitu těchto látek zase vede k regeneraci. Naopak, nasycené tuky, jako například kokosový olej, nemají žádný takový účinek.
Nenasycené mastné kyseliny mají vliv i na pokožku a na hlubší vrstvy kůže. Kůže je tvořená vnější vrstvou – pokožkou, vnitřní vrstvou – škárou a v širším smyslu i podkožním vazivem, kde se nachází podkožní tuk. Pokožka tvoří bariéru vůči bakteriím, toxinům a ztrátě vody. Hlubší vrstva, škára, je tvořená hlavně kolagenem a elastinem a poskytuje výživu a mechanickou podporu pokožky. Pokožka má též dvě vrstvy – vrchní a spodní, liší se strukturou a také složením tuků. Ve spodní vrstvě jsou aktivní buňky keratinocyty, produkující keratin. 3-omega mastné kyseliny jsou zabudované v membránách buněk a organel. Vrchní vrstva pokožky, stratum corneum, sestává ze starších diferencovaných keratinocytů – korneocytů uložených v extracelulárním matrixu bílkovin a tuků. Tuky vnější vrstvy vytvářejí důležitou ochrannou bariéru, tukovou vrstvu. Tyto tuky jsou neustále vytvářeny a dodávány keratinocyty. Nejbohatší zastoupení v tukové vrstvě mají ceramidy. Funkční vlastnosti kůže jsou úzce spojené s obsahem nenasycených mastných kyselin. Propustnost, funkčnost tukové vrstvy je přímoúměrně závislá na obsahu 6-omega mastných kyselin. Kontrola zánětu kůže je přímoúměrně závislá zase na obsahu 3-omega mastných kyselin. Zánět může být vyvolaný biologickými faktory (bakterie, viry), chemickými látkami a fyzikálními faktory (UV záření). 3-omega mastné kyseliny, zabudované přímo v buněčných membránách, mají prokázaný efekt proti erytému (zčervenání) a poškození kůže po opalovaní, působí protizánětlivě, imunosupresivně a antioxidačně. Zpomalují také stárnutí kůže v důsledku UV záření a kouření, ochraňují kožní kolagen a elastin před jeho degradací.
Kůže má svůj metabolismus, nasycené tuky a další látky si je schopná vytvářet, avšak nenasycené mastné kyseliny jsou esenciální a musíme je přijímat zvenčí – potravou nebo transdermálně kůží. Deficit nenasycených mastných kyselin v kůži mění funkce a vzhled kůže, má za následek (kromě senzitivity a zánětů) i proliferaci, tloustnutí a zvýšené ztráty vody skrz pokožku. Lokální aplikací olejů s nenasycenými mastnými kyselinami účinně vyrovnáme deficit v kůži. Mastné kyseliny se přes pokožku dostávají i do systémové cirkulace.
Důležitou funkcí zdravé kůže je ochrana před UV zářením. Hnědé barvivo melanin je na tyto účely nejlepší UV faktor, jaký můžeme mít k dispozici. Chrání buňky kůže před UV zářením, tvorbou volných radikálů, poškozením a rakovinou kůže. Nachází se v pokožce, vlasech, oční sítnici. Sluneční paprsky jsou na jedné straně potřebné k vytvoření vitamínu D. Na druhé straně intenzivní opalování vede ke spálení a poškození kůže. Melanin chrání DNA a začne se vylučovat okamžitě při poškození kůže slunečním zářením. Vzniká oxidací a polymerizací aminokyselin. Proto pokožka při opalovaní hnědne. Hyperpigmentace na kůži vzniká i v důsledku slunečního záření. Vědecký výzkum prokázal zlepšení hyperpigmentací díky lokálnímu používání nenasycených mastných kyselin, obzvlášť 6-omega. Když spočítáme protizánětlivý efekt 3-omega a ochranný účinek 6-omega, nepřekvapí nás, že nenasycené mastné kyseliny zlepšují proces hojení kůže (ukončení zánětu, granulace a remodelace kůže).
Pro ochranu kůže proti UV záření je velmi užitečné lokální používání vhodných olejů. Když se používají i opalovací krémy s vysokými UV faktory, je dobré se jimi natírat až po 10 – 15 minutách pobytu na slunci z důvodu tvorby zásob vitamínu D. Opalovací krémy stačí používat do vytvoření hnědého zabarvení kůže, obzvlášť na některých místech, které se lehce spálí. Používání vhodného oleje pomáhá rovnoměrnému opálení, abychom byli chránění melaninem vůči UV záření a olejem vůči dehydrataci pokožky.
Kyselina linolová (LA) stojí na začátku metabolismu 6-omega mastných kyselin a kyseliny arachidonové. Kyselina α-linolenová (ALA) je zase zdrojem 3-omega mastných kyselin, včetně tzv. EPA a DHA , což jsou 3-omega esenciální mastné kyseliny s dlouhým řetězcem. Z nenasycených mastných kyselin se v lidském těle tvoří dvě skupiny tkáňových působků (prostaglandiny, leukotrieny, tromboxany). Ze 6-omega mastných kyselin vznikají látky, které stimulují aktivitu buněk a podporují zánět. Z 3-omega mastných kyselin vznikají látky, které mají protizánětlivý, antitrombotický, vazodiletační a antiarytmický účinek. Zlepšují deformitu červených krvinek při zátěži a zásobení tkání kyslíkem. Z toho vyplývá velká důležitost správného poměru 3-omega a 6-omega mastných kyselin v potravě pro správnou regulaci zánětu, imunity, činnosti mozku, srdečněcévního systému atd.
Požadavky na tento poměr jsou u jednotlivých orgánů různé. Mozek potřebuje víc 3-omega mastných kyselin než jiné tkáně a kůže zase mnohem víc 6-omega mastných kyselin. Ideální poměr 6-omega ku 3-omega mastných kyselin ve stravě je 2 až 5 : 1 (údaje se liší v jednotlivých zdrojích).
Problémem je, že běžná strava v západních zemích má tento poměr 15 : 1 (v Americe dokonce až 20 : 1). Nedostatek 3-omega mastných kyselin v naší stravě je v přímé souvislosti s chronickými zánětlivými onemocněními, infarktem, aterosklerózou, depresí, rakovinou, autoimunitními záněty a jinými. Úprava tuků ve stravě by rozhodně měla předcházet užívání nebo aspoň doprovázet užívání farmaceutických produktů ze skupiny antialergik, kortikoidů, nesteroidních antiflogistik (např. ibuprofen, aspirin) a antikoagulancí (léky proti srážení krve). Ideální je střídat oleje s obsahem 3-omega i 6-omega mastných kyselin. Na druhé straně ke zdravému životnímu stylu patří omezení příjmu saturovaných, tedy nasycených tuků, které představují sice zdroj energie, ale zároveň přispívají k obezitě a civilizačním onemocněním.
Zajímavý, 30 let trvající výzkum definitivně potvrdil, že hovězí dobytek chovaný na pastvinách a 100% krmený trávou má požadovaný a pro zdraví příznivý poměr tuků na rozdíl od dobytka krmeného obilím. Tuky dobytka krmeného trávou mají příznivější vliv na hladinu cholesterolu, vhodný poměr 6-omega/3-omega mastných kyselin, mají mnohem vyšší obsah antioxidantů (vitamínu A, vitamínu E). Potraviny z přirozeně chovaného dobytka mají větší obsah glutationu a superoxiddismutázy. Zatímco v obsahu 6-omega mastných kyselin mezi dvěma zmiňovanými způsoby chovu dobytka rozdíl není, hovězí maso z chovu na pastvinách obsahuje několikanásobně víc 3-omega mastných kyselin. Výsledkem 30-letého výzkumu jsou rady odborníků ohledně krmení dobytka – pastviny a 100% trávy, neboť profil tuků v mase se příznivě mění přímo úměrně s obsahem trávy v krmivě. (Cynthia A Daley, Amber Abbott, Patrick S Doyle, Glenn A Naderand, Stephanie Larson. 2010. A review of fatty acid profiles and antioxidant content in grass-fed and grain-fed beef [online] Nutrition Journal. 10.1186/1475-2891-9-10. 10 March 2010. Dostupné na: https://nutritionj.biomedcentral.com/articles/10.1186/1475-2891-9-10.)
Pro úpravu stravy je důležité znát poměr 6-omega a 3-omega mastných kyselin, jakož i jejich celkový obsah. Takový přehled u vybraných olejů poskytuje následující tabulka. Údaje jsou v g/100 g.
Lněný a rybí olej se dá považovat za doplněk 3-omega mastných kyselin. V dietě podle Dr. Budwigové pro onkologické pacienty se doporučuje lněný olej smíchat s nízkotučným tvarohem (jogurt nebo cottage cheese), aby se tak zlepšilo vstřebávání nenasycených mastných kyselin (2⁄3 šálku nízkotučného tvarohu bez konzervantů a 6 polévkových lžic lněného oleje, ihned zajíst, aby se zabránilo oxidaci).
Vyvážený poměr mastných kyselin se nachází v borákové oleji, řepkovém oleji a oleji z vlašských ořechů. Nenasycené mastné kyseliny působí jako magnet pro kyslík, zvyšují buněčné dýchání a dostupnost kyslíku pro tkáně. Ve lněném oleji se nacházejí i 9-omega nenasycené mastné kyseliny, které mají příznivý účinek na tvorbu myelinu nervových buněk. Na tyto mastné kyseliny je bohatý i olivový, makadamiový, avokádový olej a též olej z hořčičných semen.
Naopak, zdraví škodlivé tzv. trans-tuky je potřebné snížit na minimum. Tuky z rostlinných zdrojů mají prostorovou cis-konfiguraci. V mléku, mléčných výrobcích a v mase některých přežvýkavců (např. hovězí) se nacházejí i trans-formy. Trans-formy tuků vznikají i průmyslovým ztužováním olejů při výrobě rostlinných másel, margarinů a ztužených pokrmových tuků. Nevýhodou je, že trans-tuky přispívají ke zvyšování rizika srdečně-cévních onemocnění. V přirozené stravě se trans-formy tuků nacházejí minimálně, kromě ztužování vznikají i při zahřívání olejů a smažení jídel na nevhodných rostlinných olejích.
Fosfolipidy jsou tuky tvořící spolu s cholesterolem hlavní složku membrány buněk. Díky své struktuře oddělují nitro buňky před vnějším prostředím a tím ho chrání. Narušení membrány, například toxiny nebo kyslíkovými radikály, se rovná hrozbě smrti buňky. Při nedostatku fosfolipidů jsou nejzranitelnější orgány s rychlou obnovou buněk – kůže, gastrointestinální trakt, plíce, ledviny, srdce, cévy a obzvlášť játra. Játra mají velmi silnou regenerační schopnost. Ztučnělá játra, játra poškozená alkoholem a chemickými látkami, vysoký špatný LDL-cholesterol a špatné jaterní testy jsou zdravotní stavy, při léčbě kterých by byla prospěšná suplementace fosfolipidů. Suplementaci fosfolipidů dosáhneme užíváním lecitinu (např. sójového) nebo konzumací vaječných žloutků.
Máte otázky?
Kontaktujte nás
Poradenstvo
icon-phone

02 44 63 10 87
Po – Pia: 9:00 – 18:00

Objednávky
icon-phone

0907 806 804

Lekáreň Vicky Wall

Red Angel s.r.o.
Riazanská 59, 831 03 Bratislava
IČO: 47 321 211
IČ DPH: SK2023821690
IBAN: SK53 0200 0000 0031 9052 4254