KALI MUR

Kalium muriaticum (chloratum) – Regulace fibrinu
Kalium muriaticum (chloratum)
U první draselné soli Kali phos jsme uvedli, že draslík je převážně nitrobuněčný iont. Chloridové anionty Cl– mají význam při regulaci pH, osmotického tlaku a tvorbě membránového potenciálu. Kromě toho se chloridové anionty podílejí na správné funkci sliznice trávicí a dýchací soustavy a na tvorbě slizničního hlenu.
Nejčastější případy použití soli Kali mur
Níže uvádíme typické a nejčastější případy použití Kali mur, přičemž v závorce je uvedena i vhodná kombinace:

  • Akutní zánět s fibrózním exsudátem. Krupózní bílý sekret, který je těžko odstranitelný z povrchu sliznic. Jazyk je potažený bílým povlakem, který je přilepený, nedá se odstranit ani zubním kartáčkem. Zánět horních dýchacích cest s hustým bílým hlenem. Silné zahlenění, vlhký bublavý kašel, který může způsobovat až dušení anebo ztížené dýchání.
  • Chrapot nebo až ztráta hlasu. (Ferr phos, při akutních zánětech se z praktických důvodů běžně podává Kali mur spolu s Ferr phos každou 1 až 2 hodiny, Zincum).
  • Akutní infekční zánět – zánět kůže anebo ucha se silným otokem, růže, ovčí neštovice, spála, bronchitida, angina (Ferr phos, Zincum).
  • Rosacea (chronický zánět kůže se začervenáním), kuperóza (začervenání kůže v důsledku rozšířených cévek).
  • Milie.
  • Akutní a opakované záněty průdušek. Kali mur má afinitu ke sliznicím průdušek (Ferr phos).
  • Kuřácký vlhký kašel.
  • Podrážděné sliznice dýchacích cest nejen biologicky (viry, bakterie) ale i chemicky a fyzikálně. Vdechnutí prchavých dráždivých látek, např. barev a nátěrových hmot. V létě bývá běžné onemocnění v důsledku klimatizace a náhlých velkých teplotních změn.
  • Kali mur je prostředkem pro žlázy, pomáhá při otoku žláz, například prsních. Akutní zduření, infiltrace lymfatických žláz, angina. Změny na štítné žláze v důsledku chronického zánětu. Klíčovým symptomem pro výběr Kali mur je bílý neodstranitelný povlak na jazyku.
  • Zvýšená viskozita krve, nedostatečný rozklad zbytků fibrinu. Kali mur nazýváme též „biochemický anopyrin“.
  • Trombus (krevní sraženina) kdekoliv.
  • Zvýšené riziko trombózy – rizikovými skupinami jsou staří lidé, těhotné ženy, ženy užívající antikoncepci, lidé s chronickými záněty, rakovinou, po úrazech a operacích, lidé se srdečně-cévními onemocněními. Dlouhodobá nehybnost jako sezení při dlouhých letech nebo při sedavém zaměstnání, u ležících pacientů po úrazech a operacích (zhoršuje se žilní návrat krve a způsobuje zvýšené riziko trombózy a bolestivost v končetinách).
  • Bolesti při cévní nedostatečnosti (křečových žilách, hemoroidech) v důsledku stáze krve. Tyto problémy se zhoršují obvykle v letním období.
  • Menstruace se silným krvácením a s velkými sraženinami krve.
  • Fibromy, fibrózní změny kdekoliv: myomy na děloze, fibrotické cysty v prsu apod. (Nat sulph – fibrinogen se tvoří v játrech)
  • Hromadění fibrinu. Při jakémkoliv chronickém zánětu může dojít k hromadění fibrinu a fibrinózní degeneraci tkaniva a orgánu, které tak ztrácejí svou funkčnost a pohyblivost. Patří sem chronická bronchitida, revmatoidní artritida, cystická fibróza, uzly ve štítné žláze, chronický revmatismus, cirhóza jater, chronická cystitida, chronická mastitida (biochemické antioxidanty: Kali sulph, Ferr phos, Zincum, Cuprum, Selenium, Manganum, detoxikace: Nat sulph).
  • Excesivní granulace, tvorba hypertrofických jizev a srůstů. Čerstvá jizva stále vyzrává v době od poranění až do 1 roku, přičemž nejhorší období z pohledu tvrdnutí a tuhnutí je 3. až 5. měsíc. To, co je zpočátku žádoucí, tedy aby se rána zacelila a vytvořila se kolagenová síť, se pozdějí stává nežádoucím, protože jizva tuhne, omezuje pohyb a roste její objem nad úroveň kůže. Hojení rozsáhlejších popálenin (Calc fluor).
  • Kali mur pomáhá vylučovat chemické jedy z těla ven, a proto se doporučuje např. před a po očkování.
  • Kožní výrůstky, nejčastěji v místech chronického dráždění (opasek, podprsenka, řetízek).
  • Virové bradavice (Nat sulph, Zincum).
  • Alergie – posílnení sliznic (Nat mur, Zincum, Calc phos).

Řeč těla

  • Absolutně nejvýznamnější znak je bílý těžko odstranitelný povlak na jazyku.
  • Chrapot, zahlenění.
  • Kožní výrůstky.
  • Milie kdekoliv na těle, nejčastěji na tváři a končetinách – bílé tuhé podkožní zrníčka, tzv. krupice.
  • Zhoršení konzumací mléčných výrobků.

Tvářová diagnostika

  • Bílá barva kůže okolo očí (jako neopálené brýle).
  • Chronické začervenání kůže. Pavoukovité cévky.
  • U dětí fialové zabarvení pod očima po nemoci.
  • Bílý povlak na rtech, který se po čase sloupe.

Podrobná biochemie
V homeopatii se považoval za malý lék. Do širšího používání ho uvedl právě Schüssler. V systému tkáňových solí má Kali mur souvislost se slizničními buňkami a s vláknitými proteiny: fibrinem, elastinem a kolagenem.

Fibrinogen je v krvi rozpustná a běžně přítomná bílkovina. Tvoří se v játrech. Působením enzymu trombinu se přeměňuje na nerozpustný fibrin. Je to reakce na poranění v procesech zastavení krvácení, nebo taktéž reakce na zánět. Fibrin vytváří pevnou a hustou síť, která je základem krevní zátky – trombu. Trombus po čase přestane plnit svou funkci, protože rána se přirozeně dělením buněk zacelí. Zátka se rozpadá za vzniku produktů degradace fibrinu. Kapacita rozpouštění fibrinu – fibrinolytických enzymů – je limitovaná, hlavní roli má plazmin.

Fibrin tedy pomáhá tělu zregenerovat se po poranění a při zánětech. Je důležitý v počáteční fázi tvorby jizvy. Problém nastává, když se v organismu naruší rovnováha. Fibrinové zbytky mohou způsobit vícero vážných problémů. Mohou se zvětšovat a zapříčinit trombózu – ucpání cévy trombem. Když se například ucpe větší céva srdce nebo mozku, nastane rychlá smrt. Fibrinové zbytky se též mohou přilepit na stěnu cév a přispívat k srdečně-cévním onemocněním. Nadbytek fibrinu způsobuje v tkáních fibrózní změny, omezení přirozené funkce, tvrdnutí, smršťování tkaniva, otok, bolest a chronický zánět. V krvi mění její fyzikální vlastnosti a zvyšuje viskozitu.

Z výše uvedeného vyplývá, že mít fibrin pod kontrolou je velmi důležité. Věkem se tvoří méně fibrinolytických enzymů. Proteolytické enzymy se nacházejí i v potravinách, například v ananasu (bromelin), v papáji (papain), v kurkumě a v zázvoru. Proteolytické enzymy jsou i serrapeptáza a nattokináza.

Nadbytek fibrinu, fibróza, může postihnout jakýkoliv orgán těla. Neoddiskutovatelným faktem je, že zánět aktivuje systém srážení krve, a platí to i naopak; srážení krve aktivuje zánět. Fibrin se tedy hromadí i v případě chronických zánětů, příkladem může být artritida nebo skleróza multiplex, kdy se tkanivo destruuje a vznikají fibrotické změny, zjizvení. Fibróza je na jedné straně proces hojení poškozených pojivových tkání, který vyústí do tvorby jizvy. Tehdy se zapojují také aktivované fibroblasty a tvorba kolagenu. Jizva je výsledkem poškození a zánětlivého procesu. Provizorní fibrinová síť se postupně vypňuje kolagenem a dalšími makromolekulami. Kolagen potom tvoří základ extracelulárního matrixu. Tvorba jizvy a fibróza jsou podobné procesy. Při nadbytku fibrinu však jde o patologický proces. Naopak, nedostatek tvorby fibrinogenu nebo tvorba abnormálního fibrinogenu má za následek nedostatečné srážení krve při poranění a hrozí ztráta velkého množství krve.

Zjistilo se, že kuřáci mají hustější fibrin než nekuřáci. Kuřácký kašel je chronický stav, kdy v důsledku chronického dráždění sliznic dýchacích cest cigaretovým kouřem dochází ke snížení funkce řasinkového epitelu a přirozený sekret houstne na hustý gelový hlen. Kuřák inhaluje toxické látky, které způsobují na sliznici chronický zánět – chronickou kuřáckou bronchitidu. Místy vzniká v důsledku chronického zánětu fibróza a postupně se vyvine chronická kuřácká obstrukční bronchopulmonální nemoc. Změněné buňky se mohou zvrhnout v rakovinu.

Kolagen je základní vláknitá bílkovina vytvářející extracelulární matrix pojivových tkání. Existuje vícero typů kolagenu. Je produkovaný především fibroblasty (buňky pojivových tkání), nejprve jako prekurzor kolagenu uvnitř buňky. Mimo buňky se tyto prekurzorové kolagenové molekuly spojují do kolagenových vláken, které vytvářejí vysoce organizovanou síť. Extracelulární matrix nejenže spojuje buňky do tkání, ale ovlivňuje také jejich tvar, životnost a chování se prostřednictvím receptorů na povrchu buněk. Kolagenové vlákna jsou připevněny na vláknitou síť na povrchu buněk a takto ovlivňují cytoskeleton buňky a dokonce i její dělení. Kolem fibrinových vláken je polysacharidový gel, který vytváří objem. Kolagen se odbourává proteolytickými enzymy. Mezi tvorbou a odbouráváním kolagenu existuje dynamická rovnováha, stále se tvoří a stále se odbourává. Například po porodu převažuje masivní odbourávání v procesu zavinování dělohy.

Elastin je elastický protein pojivových tkání. Vytváří síťovou strukturu, která extracelulárnímu matrixu dodává pružnost a elasticitu. Vyskytuje se v kůži, tepnách, vazech, šlachách a chrupavkách.

Zánět je základním nástrojem vrozené nespecifické imunitní reakce na poškození organismu. Na jedné straně je nejvýznamnější obranou, na straně druhé je sebepoškozujícím procesem, přičemž mezi oběma není jasná hranice. Už římský lékař Aulus Cornelius Celsus popsal čtyři základná projevy zánětu a Rudolf Virchow přidal pátý:

  1. Rubor – zčervenání – důsledek hyperémie, zvýšení množství a průtoku krve v cévách a kapilárech postižených tkání.
  2. Tumor – otok – cévy se dilatují a stávají se více propustné pro proteiny a tekutinu do okolních tkání – fibrinogen, který se mění na fibrin, albumin, globuliny. Prostup albuminů zvyšuje onkotický tlak v mezibuněčné tekutině, což vede ke zadržování vody a otoku. Později prostupují aktivně i leukocyty schopné fagocytózy a čistí tkáně.
  3. Calor – zvýšená teplota tkání – důsledek hyperémie, zvýšeného průtoku krve, rozkladu – katabolismu a vzniku pyrogenních látek.
  4. Dolor – bolest – důsledek acidózy tkání – hromadění kyselých produktů, zvýšení onkotického tlaku díky infiltraci bílkovin do tkání a mechanické dráždění nervových zakončení.
  5. Functio laesa – porucha funkce jako důsledek poškození tkání a jejich cévního a lymfatického oběhu.

Na vícero místech tohoto webu uvádíme, že tkáňovou sůl podáváme ne na základe diagnózy, ale na základě symptomů. Tak je to i v případě zánětu. Protože jde o komplikovaný a komplexní děj, řídíme se převažujícími symptomy, které jsou pro podání správného prostředku důležitější než samotná příčina, která zánět vyvolala (vir, bakterie, fyzikální poškození, chemické poškození, autoimunitní příčina). Záněty podle délky trvání dělíme na akutní, trvající několik hodin až dní; subchronické, trvající několik dní až týdnů; a chronické, které trvají měsíce. Pro celkové uzdravení je potřebné se zabývat příčinou a odstranit ji, především v případě chronických zánětů. Chronický zánět může trvat dlouhé měsíce až roky. Nazývá se i tichý zabiják, protože pomalu a pod prahem bolesti postupně destruuje jakýkoliv zasažený orgán.

  1. V počátečním stádiu zánětu pozorujeme hemodynamické změny, rozšíření cév a zpomalení toku krve, projevující se zvýšenou teplotou, začervenáním a bolestí. V podstatě je to jakýsi kompenzační mechanismus, který zajistí větší přísun kyslíku a složek krve.
    V systému tkáňových solí je léčivým prostředkem na tyto převažující projevy Ferr phos.
  2. Ve druhém stádiu dojde ke zvýšení propustnosti cév a prosakování tekutiny do okolních tkání včetně bílkovin albuminu a fibrinu. Tkáně v důsledku toho otékají. Fibrin se hromadí a projevuje se to i ve fibrózním exsudátu, který je bílý a přilepený na sliznicích a na jazyku. Na povrchu sliznice se tvoří fibrinová pablána, přilepená ke slizničním tkáním. Hlen se nedá odstranit, vykašlat. Jazyk je pokrytý bílým neodstranitelným povlakem. V druhém stádiu zánětu a při krupózním (vláknitém) charakteru bude účinným biochemickým prostředkem právě Kali mur.
  3. Pokud jde o akútní zánět se serózním, tedy vodnatým exsudátem, prostředkem na to určeným bude Nat sulph. Otok bývá obyčejně silnější, například při běžné viróze se silným zduřením nosové sliznice nebo mandlí.
  4. Pokud by šlo o exsudativní zánět s hnisavým exsudátem, prostředkem by byla Silicea a Calc sulph. V hnisu je vysoký obsah leukocytů, bakterií, nekrotických buněk a tekutiny. Barva hnisavého exsudátu závisí na druhu bakterie, bývá bíložlutá až zelená. V případě akutních prudkých a bolestivých hnisavých zánětů s masivní sekrecí hnisu je dobré vždy podat homeopatikum Hepar sulphur calcarea 30C na zastavení masivního hnisání, obzvlášť pokud jde o oblast hlavy nebo uzavřené bolestivé abscesy. Silicea a Calc sulph by mohli hnisání ještě zesílit a jsou více vhodné pro mírnější průběh a subchronickou až chronickou fázi zánětu. Chemicky je homeopatický lék Hepar sulphur calcarea podobný tkáňové soli Calc sulph. V nízké potenci podporuje hnisání a čištění tkání a ve vyšší potenci 30C zastavuje hnisání. Při akutních hnisavých zánětech je biochemickým prostředkem Silicea, při chronických hnisavých stavech Calc sulph.
    V praxi se nejprve použije Silicea na vyčištění tkání. Pokud během několika dní, maximálně týdnů hnisání nepřestává, vyměníme Siliceu za Calc sulph, která podpoří i činnost jater a čištění tkání.
  5. Pri gangrenózním zánětu je fibrózní exsudát sekundárně modifikovaný ischemií a nekrózou, přítomné jsou anaerobní bakterie, exsudát je žlutozelený. Při rozpadu slizničních tkání se zabarví příměsí krve do červena až hněda. Černé zabarvení je známkou nekrózy. V zásadě, čím je exsudát tmavší, tím je stav vážnější. Bývá přítomný i hnilobný zápach. Podpůrným prostředkem je Kali phos (Kali sulph).
  6. Kali mur je prostředek i při chronických proliferativních
    zánětech, které postupně mění tkáně a způsobují fibrotické změny. Vznikají tuhé a pohyb omezující srůsty a jizvy. Stává se to při opakovaných poraněních, nebo když selhává regulace tvorby fibrinu a kolagenu v procesu reparace pojivových tkání. Klíčovým příznakem potřeby Kali mur je bílý neodstranitelný povlak na jazyku.
  7. Chronický zánět provázející mnohá degenerativní onemocnění se pojí jednak s nedostatkem antioxidantů a též s chronickým překyselením organismu. Přirozené barviva zeleniny a ovoce, které
    je dělají tak atraktivními, jsou právě antioxidačně působící látky
    ze skupiny flavonoidů a karotenoidů. V systému tkáňových solí je antioxidantem při akutních stavech Ferr phos, při chronických zánětech Kali sulph a z doplňkových solí, tedy stopových prvků, je nejvýznamnější zinek, potom měď, mangan a selen. Na odkyselení používáme především tkáňovou sůl Nat phos a úpravu pitného režimu (Nat mur).
  8. Při chronickém hlenu například v dýchacích cestách se nezabýváme jeho charakterem a barvou, ty se i tak po čase mění. Účinným prostředkem je tu Nat sulph. Doporučujeme také upravit stravu a absolvovat test potravinové intolerance.

Kali mur v systému Schüsslerových solí má vztah k vláknitým bílkovinám – fibrinu, kolagenu. Používá se při jejich hromadění a nadbytku.

Kalium muriaticum v homeopatii
Lidé v obraze kália upřednostňují povinnost nade všechno. Mají smysl pro povinnost vůči rodině a v práci je jim vlastní zásadovost až rigidita. Jsou uzavření. Muriatická (chloridová) složka se v homeopatii pojí s potřebou pozornosti, výživy, péče. U lidí v obraze Kali mur často nacházíme problémy se vztahem k matce. Muriaticum je v podstatě starý název pro chlorid. Jeho používání má ale svoje výhody, přestože obzvlášť v angličtině se lehko zamění název chloratum (chlorid) za chlorate (chlorečnan), přičemž jde o dva odlišné anionty s úplně jinými vlastnostmi. Kalium muriaticum se pojí s povinností být dobrým rodičem a starat se o rodinu.
Medicínská astrologie
Kali mur a oranžová barva jsou přiřazeny astrologickému znamení Blíženců. Blíženci ovládají průdušky, plíce, okysličování, krev a kvalitu krve, ramena, paže, ruce. Blížencům vládne planeta Merkur, která se pojí s mocí léčit a schopností kouzlit, řečnit atd. Blíženci jsou proměnlivé vzdušné znamení a představují rychlou mysl, schopnou zpracovat kvanta informací, ale ne je vymyslet. Ovládají komunikaci, výměnu nebo tok informací (pro lepšé představivost, informace je energie, chová se podobně jako tekutina). Hlavní dar, který přinášejí, je otevřenost. Jejich strategií je experiment a problémem, do kterého se mohou dostat, je chaos.
Jazyk barev – oranžová
Oranžová barva je sekundární barvou – skládá se ze stejného dílu žluté a červené a nese v sobě poselství obou. Pokud bychom si představili tři primární barvy symbolicky následovně: červenou – zem, žlutou – člověka a modrou jako symbol Boha (jednoty, univerza, autority, každý má pro to jiný název a jiné pochopení), mohli bychom říct, že oranžová vyjadřuje vztah člověka a země. V podstatě všechny barvy složené ze žluté a červené představují proces učení, který přináší samotná životní zkušenost. Otvořenost těmto zkušenostem a životu je vyjádřená větou: „Jedinou jistotou v životě je změna.“, protože celá realita, kterou dnes zažíváme, s jistotou bude zítra minulostí.
Otevřenost všem zážitkům, které život přináší, se v řeči barev dá vyjádřit právě oranžovou. Ne všechny zážitky jsou však úsměvné a příjemné. Život tak přináší zkušenosti a učení se. Po prožití náročných situací se lidé často stávají opatrnějšími, touží mít život víc pod kontrolou, stávají se méně otevření novému a neznámému. „Tanec se životem“ stagnuje. Ty nejtěžší překážky nás však mohou rozvíjet, pokud se jim nebráníme. To se v psychologii nazývá posttraumatický růst.
S oranžovou se pojí i šok, když v nějaké životní zkušenosti uvízneme a zdá se nám být nezvládnutelná, život ohrožující. V psychologii s tím souvisí resilience – psychický proces rychlého vyrovnání se s těžkými okolnostmi. Jde o jakousi kombinaci odolnosti a flexibility. Podobně jako tenisový míček – úderem se zdeformuje a odrazí se, přemění deformaci na pohyb a vrátí se do původního tvaru. Opačná situace je u kriketového míčku, který není tak pružný. Na psychické úrovni to může být tendence, často i neuvědomovaná, vyhýbat se určitým okolnostem. Nebo když nastanou určité okolnosti, které máme spojené s traumatickou událostí, dostaneme se do stresu a neumíme adekvátně reagovat. Reagujeme ne na přítomnost, ale jako bychom se přenesli do minulosti. V psychoterapii je terapie traumatu nenahraditelná a bohužel nemáme dostatek odborníků, kteří by uměli s tímto problémem pracovat. Bohužel, nejednou se stává, že lidé, kteří překonali život ohrožující trauma, často i opakovaně, končí s nejrůznějšími psychiatrickými diagnózami a následnou medikací, přičemž by potřebovali odborníka na léčbu traumatu. Léčba traumatu spočívá v „léčení časové linie“ a integraci zážitku, což přináší pochopení a obohacení. Pomáhá věci pojmenovat, dát do časové návaznosti, v jaké se udály. Jako efektivní přístup při léčbě traumatu se ukazuje přístup EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing). Skutečná moudrost nevychází z knih, které jsme přečetli, ale ze zážitků, které jsme integrovali. Pozitivní kvalita oranžové je otevřenost změnám, odvaha a přesvědčení, že všechno, co přijde, zvládneme. Opakem je kontrola, stagnace, rigidita, ztrnulost. V systému tkáňových solí se na akutní psychický šok a strach používá Kali phos, základní sůl pro mozek a energii. Červená barva Kali phos je v oranžové nakonec ukrytá. Na tomto místě můžeme zmínit také retraumatizaci, kdy například pacientovi pomáhá pracovat s časem, aby retraumatizovaná osoba vrátila pozornost zpět do přítomného okamžiku, protože tady a teď je člověk v bezpečí, ohrožující je jen vzpomínka. Užitečným může být zaměření se na fyzické tělo, neboť ono je vždy přítomné, práce s dechem – nádech a výdech, dýchání zajišťuje kontinuitu života, základní aktivitu, opak stagnace.
Pokud si představíme trauma na úrovni mikrokosmu buňky a tkání, tak ty ztrácejí schopnost své přirozené funkce – pružnosti, tekutosti, a dochází ke stagnaci, houstnutí, tvrdnutí a stárnutí. Příčinou může být poškozující vliv chemické látky, bakterie, viru, úrazu, opakovaného mechanického dráždění nebo tepelného poškození či akutního nebo chronického zánětu.
Mléko a mléčné výrobky
Při výše uvedených problémech v obraze Kali mur vždy doporučujeme vysadit mléčné výrobky, aby rychleji nastoupil kýžený efekt. Bývá to často problém, jsou-li lidé na sýrech závislí podobně jako od cukru.

V ajurvédě je mléko lékem. Je však potřeba zdůraznit, že kráva je v Indii posvátná a tedy určitě méně týraná a kravské mléko není průmyslově upravováno pasterizací a dalšími kroky ovlivňujícími jeho složení. Za lék podle ajurvédy pro typ Vata (Ajurvéda je tradiční indické lékařství. Rozlišuje tři základní energetické typy, dóše: Vata, Kapha, Pitta) můžeme považovat jen čerstvě nadojené mléko od krávy, která má dobrý život, přičemž se použije jako lék pouze občas. Laktózou (mléčnym cukrem) a laktózovou intolerancí jsme se zabývali v 1. kapitole v části o nosičích. Laktózou ale problémy se stravitelností mléčných výrobků nekončí.

Mléčná bílkovina kazein je nejhůře stravitelná bílkovina, tvoří až 80 % bílkoviny kravského mléka. Bez kravského, ale i kozího a ovčího mléka z velkochovů se člověk obejde. Hlavní je si uvědomit, že vemena těchto ubohých zvířat jsou bez přestávky, s výjimkou pár týdnů do roka, napojené na dojící pumpy, z čehož mají nakonec vždy po čase zánět. Proto musí dostávat antibiotika a do mléka se tak dostávají hnis a rezidua protizánětlivých léků a antibiotik. Já mléko z velkochovů nazývá tekutinou bolesti, obzvlášť když si jako matka uvědomím, že toto mléko bylo určené pro mláďata, která byla dobytku odebraná, abychom my lidé mohli mít mléčné výrobky. Možná kdybyste věděli, jak kráva několik dní bučí po odebrátí mláděte, nebylo by o čem diskutovat… Velkochovy pro mlékárenský průmysl jsou asi jedním z největších utrpení, které zvířatům způsobujeme. A když toto mléko navíc ani není zdravé, tak z něho nemůžeme mít užitek, jedině tak nemoci. Kromě mlékárenství se kazein používá i ve výrobě různých lepidel a plastů.

Přirozeně je mléko potravou pro mláďata. Má složení potřebné pro rychlý růst. Proto se v knize Čínská studie od T. Campbella dočtete o značné souvislosti mezi růstem rakoviny a mléčnou bílkovinou. U lidí mléčné výrobky mohou způsobit i přibírání na váze, tvorbu nezhoubných novotvarů, zahlenění a potravinovou intoleranci, která může mít různé projevy.

Máte otázky?
Kontaktujte nás
Poradenstvo
icon-phone

02 44 63 10 87
Po – Pia: 9:00 – 18:00

Objednávky
icon-phone

0907 806 804

Lekáreň Vicky Wall

Red Angel s.r.o.
Riazanská 59, 831 03 Bratislava
IČO: 47 321 211
IČ DPH: SK2023821690
IBAN: SK53 0200 0000 0031 9052 4254