IODIUM

Kalium iodatum – Jód (Jodid draselný)
Iodium (Kalium iodatum)
V systému tkáňových solí se jód používá ve formě draselné soli jako jodid draselný. Můžeme ho zařadit mezi stopové prvky vzhledem k jeho kvantitativnímu zastoupení v lidském těle (řádově jen v několika desítkách miligramů). Jeho zdrojem v potravě je u nás především jodizovaná kuchyňská sůl. Kumuluje se v oceánech a mořích. Nejvíc jódu se nachází v zelených a hnědých mořských řasách (kelp). Bohatým zdrojem jsou také mořské ryby a mořské plody.
Nejčastější případy použití soli Kalium iodatum
Níže uvádíme typické a nejčastější případy jeho použití, přičemž v závorce je uvedená vhodná kombinace:

  • Hypotyreóza z nedostatku jódu, struma, patologické přibírání navzdory zdravé životosprávě a pravidelnému pohybu, únava, snížený metabolismus, zvýšené TSH.
  • Hormonální nerovnováha, premenstruační syndrom, riziko rakoviny prsu, fibrocystické onemocnění prsou, onemocnění vaječníků (cysty), neplodnost.
  • Nadměrné pocení, noční pocení v klimakteriu (Calc phos, Nat mur).
  • Velký stres, velký výkon, nedostatek odpočinku, vnitřní neklid (honění se) s pocitem tlaku nebo knedlíku v krku.
  • Těhotenství a laktace – podpora vývoje CNS dítěte.
  • Otrava vysokými dávkami jódu.

Řeč těla

  • Pocit tlaku v krku, pocit „knedlíku v krku“, pocit škrcení.
  • Časté odkašlávání, potřeba čistit si krk, chraptivý hlas.
  • Celkový neklid, zrychlenost, honění se.

Tvářová diagnostika

  • Zvětšená štítná žláza, otok, struma.

Podrobná biochemie
Všeobecně známá je souvislost jódu se štítnou žlázou. 30 % jódu v organismu se nachází ve štítné žláze a tvoří klíčový prvek v jejich hormonech T3 a T4. Prsní žlázy jsou ve spotřebě jódu hned na druhém místě. Dále je důležitý pro fungování mozkových buněk a celé řady dalších tkání.
Díky fortifikaci kuchyňské soli jódem plošně netrpíme jeho nedostatkem. Za posledních 30 let se však hladiny jódu snížili o 50 %. Otázkou je proč? Odpověď můžeme hledat v toxicitě dnešního způsobu života. Vstřebávání jódu je kompetitivně ovlivňováno dalšími halogeny a jejich sloučeninami v pesticidech, insekticidech, zubních pastách s fluórem atd. Skutečně ohroženou skupinou lidí nedostatkem jódu jsou kojící matky, přičemž otázkou je bezpečná dávka. Doporučená denní dávka jódu u nás je do 150 μg (mikrogramů), pro kojící ženy až 290 μg.
Vysoké dávky v některých výživových doplňcích (řádově v několika miligramech) jsou tolerované u většiny lidí dobře. Existuje však zvýšená citlivost na nadbytek jódu obzvlášť u lidí s dysfunkcí štítné žlázy. Symptomy otravy jódem jsou kovová chuť, slinění, bolestivost dásní, zánět v ústech a krku, deprese, projevy na kůži a další.
Jód je důležitou součástí hormonů štítné žlázy. Štítná žláza je velmi citlivá na radioaktivitu a stres. Nedostatek jódu způsobuje hypotyreózu – sníženou činnost této žlázy. Příznaky hypotyreózy jsou chronická únava, apatie, depresie, špatné vyrovnávání se s chladem a snížení bazální teploty, přibírání na hmotnosti, zvětšení žlázy, struma, snížená hladina hormonů štítné žlázy, případně i zvýšené TSH (hormon hypofýzy, který stimuluje činnost štítné žlázy). Chudí lidé s problémy se štítnou žlázou mohou díky jódu přibrat a obézní naopak zhubnout. Zpomalení funkce štítné žlázy způsobuje zpomalení metabolismu a hromadění tuku. Jód zastavuje progres hypofunkce štítné žlázy. Doplnění jódu může pomoci při hubnutí, kdy se ani cvičením, ani úpravou stravy nedostavuje kýžený efekt. Stereotypně přebíraná je informace, že na úpravu snížené funkce štítné žlázy je vhodné suplementovat jód. Není tomu však tak, protože jód hypofunkci štítné žlázy neléčí. Avšak může zpomalit progres strumy. Při onemocněních štítné žlázy jde většinou o autoimunitní zánět (při hypofunkci, jakož i při hyperfunkci), což je onemocnění z úplně jiné příčiny, než je nedostatek jódu. V systému tkáňových solí autoimunitní zánět řešíme pomocí antioxidantů a úpravou stravy, podobně jako jiné chronické záněty.
Štítná žláza zdravých lidí se na zvýšený příjem jódu adaptuje dobře. Pacienti s dysfunkcí štítné žlázy jsou citliví na zvýšený příjem jódu, což může zapříčinit hypotyreózu anebo hypertyreózu, jódom indukovanou Basedowovu chorobu (hypertyreóza), anebo Wolff-Chaikoffův efekt (snížená produkce hormonů štítné žlázy po vysokých dávkách jódu).
Schopnost štítné žlázy kumulovat jód je známá. Tuto schopnost mají také slinné žlázy, žaludeční sliznice a prsní žlázy. Jód upravuje poměr estrogenů ve prospěch estriolu, který ženu chrání vůči rakovině na úkor estradiolu, který má silný proliferační a stimulační účinek. Jód proto zabraňuje fibróze prsních tkání, při fibrocystickém onemocnění snižuje bolestivost a hustotu prsního tkaniva. Pomáhá při chronické bolesti prsou, premenstruačním syndromu a doporučuje se v prevenci rakoviny prsou. Nedostatek jódu může vést k zastavení ovulace a k neplodnosti. Při nerovnováze pohlavních hormonů a neplodnosti je potřeba mít vždy na paměti jód a též vyšetřit funkci štítné žlázy.
Dostatek jódu je během těhotenství a laktace důležitý pro zdraví matky i dítěte. Jód prochází placentou a je důležitý pro správný vývoj centrální nervové soustavy. Bylo zjištěno, že děti s nedostatkem jódu (včetně dětí matek, které měly v těhotenství zvýšené TSH) mají nižší IQ. Nedostatek jódu u dětí může vyústit do opožděného mentálního vývoje, u dospělých může způsobit depresi. U matky může zapříčinit velké přibírání a únavu.
Psychický obraz této soli obsahuje depresi nebo podrážděnost a zrychlenost, přetížení a přepracovanost v kombinaci se strachem z autorit a velkým stresem ze splnění si všech pracovních povinností.
Kalium iodatum v homeopatii
Iodium je lék s obrazem podobným hypertyreóze, pro kterou jsou příznačné: značný neklid a zrychlenost, velký hlad, nadměrná horkokrevnost. Homeopati a homeopatky ho považují za lék pro emigranty a emigrantky, kteří museli opustit svou kulturu a prosadit se v nové krajině, což vyžadovalo značné úsilí.
Kalium se pojí se silným smyslem pro povinnost vůči práci a rodině (proto se člověk může cítit pod tlakem, případně depresivně).
Kalium iodatum věří tomu, že toho musí hodně stihnout, aby si splnil povinnosti. Pracuje za dva. Konfrontace s náročnými požadavky na práci. V homeopatii se používá obzvlášť na onemocnění štítné žlázy a jako antisyfilitický lék.
Máte otázky?
Kontaktujte nás
Poradenstvo
icon-phone

02 44 63 10 87
Po – Pia: 9:00 – 18:00

Objednávky
icon-phone

0907 806 804

Lekáreň Vicky Wall

Red Angel s.r.o.
Riazanská 59, 831 03 Bratislava
IČO: 47 321 211
IČ DPH: SK2023821690
IBAN: SK53 0200 0000 0031 9052 4254