CHROMIUM

Chromium chloratum – Chrom (Chlorid chromitý)
Chromium
Chrom patří mezi stopové prvky. Hraje roli v metabolisme cukrů a tuků. Zesiluje účinek inzulinu. Nachází se v biologicky využitelné trojmocné formě a v toxické šestimocné formě jako součást chemikálií a průmyslového znečištění prostředí.
Nejčastější případy použití přípravku Chromium
Níže uvádíme typické a nejčastější případy použití této soli, přičemž v závorce je uvedena i vhodná kombinace vícero solí:

  • Diabetes 2. typu, metabolický syndrom (Nat Phos, Mag phos, Zincum).
  • Neovládatelná chuť na sladké, špatné stravovací návyky, nadměrná konzumace „špatných“ cukrů a tuků (Nat phos).
  • Vrcholový sport, pravidelný extrémní fyzický výkon, fyzické trauma, opakovaný intenzivní stres a psychické trauma (Mag phos, Kali phos).
  • Chronické záněty dýchacích cest s lepkavým žlutozeleným hlenem (Nat phos, Kali sulph, Nat sulph).

Tvářová diagnostika a řeč těla

  • Tuková ložiska v okolí očí.
  • Lipomy.
  • Touha po cukru

Podrobná biochemie
Stanovení hladiny chromu v organismu je problematické, neboť jeho hladina v krvi, moči a ve vlasech není projevem celkových zásob. Doporučená denní dávka se pohybuje okolo 30 mikrogramů. Jeho celkový obsah v těle se řádově pohybuje v několika miligramech. Příjem chromu bývá plošně dostatečný, nejvíc se nachází v brokolici, grapefruitech, pomerančích a pivovarských kvasnicích. Chrom se suplementuje ve výživových doplňcích s obsahem 50 až 300 mikrogramů v denní dávce za účelem snížené poměru tuků ke svalové hmotě a pro celkové hubnutí. Tento účinek je však sporný. Chrom může pomoci jen těm, kteří ho mají nedostatek.
Jeho zásoby se tvoří v játrech, slezině, kostech, plicích a v ledvinách. Snižují se při nadměrném příjmu kalorií, fyzickém traumatu a při intenzivní fyzické námaze. Tehdy se chrom vylučuje močí. Samozřejmě, v těhotenství a během kojení je potřebný jeho vyšší příjem. Vstřebává se podobně jako jiné kovy, například jako železo či zinek.
Je součástí „Glucose Tolerance Factor“ (GTF). GTF se tvoří v těle z glutationu, niacinu (vitamínu B3) a trojmocného chromu. GTF ovlivňuje inzulinovou signalizaci na inzulinových receptorech, které se nacházejí v membráně buněk. Inzulin zvyšuje transport glukózy z krve do buněk kosterního svalstva, myokardu a tukových tkání. Díky inzulinu cukr vstoupí do buňky a promění se na energii anebo zásobný cukr (glykogen), a v případě jeho nadbytku na tuk. Při vysoké glykémii mají regulační úlohu játra, která zachycují cukr a naopak při hypoglykémii uvolňují glukózu ze zásob, případně ji vytvoří. Při diabetu 2. typu se inzulin sice tvoří, ale buňky na něj z jistých důvodů nereagují. Inzulinová rezistence má za následek zvýšenou hladinu cukru v krvi. GTF potencuje účinek inzulinu a přeměnu glukózy. Inzulin ovlivňuje i metabolismus tuků a proteinů, snižuje triglyceridy v krvi a podporuje jejich ukládání v tukových tkáních. Podporuje též zachycení aminokyselin tkáněmi a tvorbu proteinů. Inzulin má celkově anabolický efekt.
Při stresu a fyzickém traumatu se vyplavuje stresový hormon kortizol z kůry nadledvin. Ten připraví tělo na boj a zvládnutí situace zvýšením hladiny glukózy v krvi, tedy rychle dostupné energie. Kortizol má opačný efekt než inzulin. Pokud tělo nespálí vyplavenou glukózu v boji se zátěží, dojde ke zvýšení hladiny inzulinu, aby se nadbytek glukózy spotřeboval. Proto je dobré se po zvýšené míře stresu fyzicky odreagovat. Je potřeba vědět, že silný stres může rozkolísat hladinu glukózy stejně jako špatné stravovací návyky.
Význam má podávání chromu pacientům s diabetem 2. typu se špatnými stravovacími návyky. U diabetiků 2. typu jsou hladiny zinku, hořčíku a chromu o mnoho nižší v porovnaní se zdravými jednotlivci. Některé studie prokazují zlepšení metabolismu cukrů a tuků, snížení krevní glukózy, LDL-cholesterolu a triglyceridů, a naopak některé studie tento efekt zpochybňují. Možná je tomu tak i proto, že stanovení celkového množství chromu v organisme je problematické. Výzkumy v této oblasti nadále pokračují.
V systému tkáňových solí se Chromium používá jako doplňková sůl k soli Nat phos (v případech, kdy Nat phos nestačí na úpravu touhy po cukru a na úpravu metabolismu tuků a cukrů). V některých zdrojích se uvádí i použití při katarech dýchacích cest se zahleněním, podobně jako se v homeopatii používá Kalium bichromicum.
Chromium v homeopatii
Chrom je méně známým homeopatickým lékem. V Scholtenově tabulce prvků se nachází v periodě železa, neboli v periodě práce. Práce je tedy ústřední téma. Chrom chrání ocel před korozí. V symbolické rovině představuje tvrdou povahu, která se nevzdá a je schopná přinutit se posbírat odvahu. I navzdory pochybnostem a nejistotě dovede takový člověk přijmout výzvu a překonat překážky i tehdy, kdy se mu nedaří. Cítí rozpaky a zahanbení, když neuspěje. Je vytrvalý a houževnatý. Jako homeopatický lék se používá nejčastěji na lepkavé žlutozelené výtoky při zánětech horních dýchacích cest a při diabetu.
Máte otázky?
Kontaktujte nás
Poradenstvo
icon-phone

02 44 63 10 87
Po – Pia: 9:00 – 18:00

Objednávky
icon-phone

0907 806 804

Lekáreň Vicky Wall

Red Angel s.r.o.
Riazanská 59, 831 03 Bratislava
IČO: 47 321 211
IČ DPH: SK2023821690
IBAN: SK53 0200 0000 0031 9052 4254