CALC FLUOR

Calcium fluoratum – Elasticita a odolnost
Calcium fluoratum
V přírodě se fluorid vápenatý nachází jako krystal fluorit. Tvoří krásné symetrické kubické krystaly. Vyskytuje se v různých odstínech – od zelené přes fialovou, purpurovou až po žlutohnědou, ale bývá i čirý. Krystaly mají skleněný lesk. V Číně se fluorit údajně používal na zklidnění úzkostných a nervózních lidí.
Nejčastější případy použití soli Calc fluor
Kvalitou soli Calc fluor je elasticita a odolnost. Dále uvádíme typické a nejčastější případy použití, přičemž v závorce je uvedená i vhodná kombinace více solí:

  • Problémy zubní skloviny, kazivost a citlivost zubů (např. na chlad), prasklá nebo vydrolená zubní sklovina, obnažené a citlivé krčky zubů, fluoróza, žluté zabarvené zubů (Calc phos).
  • Zhrubnutí a deformace na povrchu kostí (kostní výrůstky, ostruhy, exostózy), obzvlášť v místech mechanického dráždění nebo tření.
  • Velmi tvrdé cysty a novotvary (např. v oblasti zápěstí).
  • Bolesti kloubů (Calc phos, Nat mur, Silicea).
  • Zhrubnutí, ztuhnutí a bolestivost šlach, kontraktury, zkrácená Achillova šlacha, bolesti a záněty šlach, tenisový loket, bolesti šlach z důvodu extrémní námahy (např. bolest zápěstí z práce s počítačovou myší, bolesti a mikrotraumata šlach ze sportu a silového cvičení, bolesti šlach z běhání apod.).
  • Zkrácené fascie mohou způsobovat i chronické bolesti zad (doporučuje se strečink nebo jóga).
  • Hypermobilita kloubů, spadlá klenba chodidla, podvrtnutí nebo natažení šlachy.
  • Hyperkeratóza kůže, mozoly na dlaních, nohách, zhrublá kůže na chodidlech.
  • Praskliny na kůži (těžko se hojí). Prasklé koutky úst (jde o nemoc z překyselení), praskliny na patách, praskliny při ekzémech (Zincum), praskliny na rtech (Nat phos – odkyselení).
  • Praskliny na nehtech, lámavé nehty (Silicea – nehty se třepí v plátech a jsou měkké, Zincum – zdeformované nehty).
  • Mnohopočetné povrchové vrásky na kůži okolo očí, na tváři, na rtech. Calc fluor pracuje jako biochemický lifting tváře při předčasných vráskách. Povadlá kůže, povadlé břicho (Silicea). Osteoporóza, osteopenie, růstové bolesti u dětí (Calc phos, Silicea). Prolaps dělnice, prolaps chlopně.
  • Inkontinence u žen (např. po opakovaných porodech).
  • Křečové žíly, rozšířené cévky (Silicea, Zincum, Cuprum, Kali mur – bolest při venostáze).
  • Hemoroidy, fisura konečníku (Zincum), zúžený konečník a problémy s vyprázdněním (Mag phos).
  • Degenerativní změny oční rohovky, rozmazané vidění.
  • Chorobné zakřivení páteře.
  • Hypertrofické a keloidní jizvy (Kali mur). Jizva se formuje během prvního roka, proto je nejlepší ovlivňovat ji právě v tomto období. Pro tvorbu ztvrdlých hypertrofických jizev je kritický především 3. až 5. měsíc.
  • Ekzémy s prasklinami (Silicea, Zincum, Nat phos, Kali sulph, Nat sulph).
  • Ochrana žaludeční sliznice při gastritidě a vředech (Nat mur, Calc phos, Zincum – zánět, Mag phos – křečové bolesti).

 

Řeč těla a symptomy

  • Praskliny na kůži.
  • Zdrsnění kůže v místě tření a námahy (mozoly na rukách, mozol od psaní u studentů, hrubá kůže na patě od odírání botou, zdrsněná kůže na patách, chodidlech).
  • Křečové žíly, metličkové cévky.
  • Nehty – praskliny, lámou se.
  • Zhoršení  mechanickým nebo chemickým drážděním, třením a námahou, překyslením.

Tvářová diagnostika

  • Hnědozlaté, hnědé až hnědočerné zbarvení okolo očí.
  • Červenofialové zbarvení  pod okem (prosvítání rozšírených kapilár).
  • Mnohopočetné vějířkovité vrásky nebo mřížkovité vrásky okolo očí, povislé víčko.
  • Popraskané koutky úst, rýhy na rtech, které praskají. • Praskliny na jazyku.
  • Promodralé rty.
  • Fluoróza.
  • Žluté  zabarvení skloviny.
  • Prasklá zubní sklovina, vyštrbenia zubní  skloviny.
  • Povrchový lesk pokožky.

Podrobná biochemie
Calc fluor je sůl velmi silné kyseliny fluorovodíkové. Má ochrannou funkci a vztah k povrchovým strukturám jako zubní sklovina nebo keratin. Jeho deficit způsobí hromadění keratinu – hyperkeratózu. Keratin se lidově nazývá rohovina. Je to vláknitá bílkovina bohatě se vyskytující ve zrohovatělé vrstvě pokožky (stratum corneum), v epiteliálních buňkách, ve vlasech, v nehtech a v oční rohovce. Chrání povrchové epiteliální buňky před chemickým poškozením. Má podobnou ochrannou funkci před chemickými vlivy, jako chitin tvořící krunýř u raka (nejodolnější organická struktura s ochrannou rolí). Epiteliální buňky jsou odolnější a vytvářejí neprostupnou vrstvu.
Hromadění keratinu na kůži běžně poznáme jako mozoly na dlaních nebo jako zhrublé paty. Kůže ztrácí elasticitu a často praská. Praskliny na kůži a sliznicích jsou klíčovým symptomem v obraze Calc fluor, přičemž může jít o „koutky”, praskliny kůže doprovázející ekzém, dále praskliny na patách, nehtech, jazyku, anální fisuru, praskliny na kůži a sliznicích. Další typické symptomy při nedostatku soli Calc fluor jsou ztráta elasticity, zatuhlost, ochablost a předčasné stárnutí pokožky.
Calc fluor je důležitý i pro zubní sklovinu a povrch kostí. Zubní sklovina je nejtvrdší a nejvíc mineralizovaná tkáň našeho těla, které obsahuje fluoroapatit. Hlavní složkou zubu je apatit – kalcium fosfát. Remineralizace a demineralizace je neustále probíhající dynamický proces. Když se do ústní dutiny často dostávají kyseliny nebo cukry, které jsou tam rychle přeměněny bakteriemi na kyseliny, převažuje demineralizace. Ztráta minerálů a pevnosti skloviny umožní bakteriím penetrovat do vnitřnějších struktur zubů, a tak vzniká zubný kaz. Fluoroapatit je odolnější vůči kyselému pH než apatit. Čím víc fluoroapatitu, tím je sklovina odolnější.
Fluór mění strukturu skloviny a podporuje remineralizaci. Proto se zavedla fluorizace u dětí a fluorizované zubní pasty při prevenci zubního kazu. Ukázalo se však, že fluór je velmi toxický i v malém množství. Jeho sloučeniny se například používají i jako jedy proti hlodavcům. Jiným příkladem může být erupce islandské sopky Hekla, která měla fatální následky pro život na ostrově z důvodu obsahu fluóru v lávě (odsud pochází homeopatikum Hekla lava). Otázkou je toxicita přípravků s obsahem fluóru pro zubní hygienu. Je však evidováno mnoho případů otravy dětí po požití zubní pasty nebo gelu. Nejčastější zaznamenané příznaky otravy fluórem jsou gastrointestinální příznaky po požití zubní pasty dětmi. Při jejich nízké hmotnosti už pár gramů spolknuté pasty může vyvolat příznaky otravy. Od fluorizace vody se ustoupilo, protože představuje nerozumné riziko, když uvážíme, že toxicita se projevuje nejen na zubech, ale i jako bolesti kloubů či gastrointestinální příznaky. Zasahuje štítnou žlázu, mozek (předpokladá se, že snižuje IQ) a ledviny. Nadměrný příjem fluóru způsobuje fluorózu zubů a kostí. Na zubní sklovině se fluoróza projevuje jako změna barvy – od bílých skvrn až po žlutohnědé fleky na zubech či jejich celkové zabarvení. Fluoróza kostí se projevuje bolestmi, zatuhlostí a sníženou ohybností kloubů a páteře. Calc fluor s ředěním účinné látky na potenci D6 je bezpečným prostředkem s obsahem fluóru velmi potřebného pro zdraví zubů a kostí.
Fluór se jako stopový prvek nachází i v kostech a má v nich podobnou funkci jako v zubní sklovině. Proto se používal v léčbě osteoporózy. Kost je tvořená při organické složce a vodě především minerální složkou, a to opět apatitem. Fluorapatit zvyšuje v kosti odolnost vůči demineralizaci a kyselinám. Fluór se zabudovává do kostí a skloviny během jejich tvorby, a proto je důležitý především v dětském věku. Na jeho množství závisí, zda bude mít prospěšný nebo toxický účinek. Mezi toxickou a terapeutickou dávkou je velmi malý rozdíl. Proto je vhodné použít fluór právě v minimální dávce jako tkáňovou sůl.
V systému tkáňových solí má Calc fluor vztah k povrchovým strukturám kostí, zubů, pokožky a k povrchům, blanám a obalům všech orgánů, fasciím. Dále taktéž k vazům a šlachám. Vazy jsou tuhé elastické pojivové struktury, které slouží ke spojení a upevnění orgánů. Šlachy jsou tuhé elastické vazivo pojící kostru se svaly. Fascie jsou listy pojivových tkání, tvořené převážně kolagenem, které oddělují, uzavírají a fixují svaly a vnitřní orgány.
V obraze deficitu Calc fluor je typická ztráta elasticity šlach, tzv. „zkrácená šlacha“, hypermobilita kloubů (běžná u dětí s Downovým syndromem) a onemocnění povrchu kostí a zubní skloviny. Zkrácené šlachy mohou vzniknout i v důsledku přetížení při sportu, fyzické námaze, při podcenění strečinku, ale též mohou být způsobeny stárnutím.
Nutno ještě připomenout, a to platí u všech kalciových solí, že deficit vzniká i jako nemoc z překyselení. Tehdy se kalcium ve snaze neutralizovat kyseliny vyplavuje z těla ven. Chronické překyselení bývá v důsledku nedostatečného pitného režimu, nesprávné diety (cukr, mnoho masa) nebo chronického stresu. Způsobuje oslabení a předčasné stárnutí pojivových tkání.
Calcarea fluorica v homeopatii
Fluor v homeopatii má vztah k povrchnosti a analogicky fluor v biochemii tkáňových solí má vztah k povrchovým strukturám orgánů.
Okouzlující krása a lesk, třpyt, ale i tvrdost a rychlost. Potřeba peněz pro dojem úspěchu, značkové věci, kvalitní nablýskané auta a krása modelek. Touha po sexu, ale spíše povrchním a promiskuitním. Sní o úspěšném byznysu a jejich podílu na něm. Potřeba prolomit tvrdost tvrdým alkoholem nebo početnými sexuálnymi vztahy. Strach z krachu, finančního pádu a chudoby.
Kalcium se pojí se strachem – co si o člověku pomyslí druzí, trpí strachy, nejistotou, má nižší sebevědomí a je častěji introvert.
Calcarea fluorica se pojí i se strachem, že daný člověk není pro okolí přitažlivý a že není úspěšný v práci. Potřebuje se ujistit, že za něco stojí a že se s ním počítá. Cítí se méněcenně, protože druzí mají lepší vzdělání, práci nebo manželku. Chybí mu ochrana a bezpečí. Bojí se chudoby a finančního krachu, což si kompenzuje navenek.
Medicínská astrologie
G. W. Carey přiřadil Calc fluor k astrologickému znamení Raka. Rak je kardinálně vodní znamení, vytváří element vody. Jeho vládcem je Měsíc. Hlavní cnost a strategie je péče a výživa. V astrologické medicíně Rak ovládá prsa, mléčné žlázy, žaludek, trávení a peristaltiku trávicí soustavy. Roční období červen/červenec je obdobím růstu a dozrávání plodů. Jeho stínem je neviditelnost. Rak říční též splývá se dnem řeky, aby byl neviditelný, a je nočním lovcem. Přes den se ukrývá. Jeho citlivost je chráněná tvrdým račím krunýřem. Podobnou ochrannou funkci má Calc fluor na povrchů tkání a orgánů.
Jazyk barev – zlatá
Zlatá barva prezentuje v řeči barev to nejvzácnější : talenty, kompetentnost štěstí. Představuje vrchol Maslowovy pyramidy lidských potřeb.
Maslowova teorie motivace popisuje hierarchii lidských potřeb od základních po nejvyšší. Tento psycholog studoval úspěšné lidi, například i Alberta Einsteina, kteří se sebeaktualizovali. Tato teorie říká, že jen co se nám podaří uspokojit své základní potřeby, máme tendenci sahat po těch vyšších, až dokud se nedostaneme na samý vrchol pyramidy, který představuje potřebu sebeaktualizace. Proč se ale všichni nedostanou až tam nahoru? A co je to ta sebeaktualizace? Člověk by měl být tím, čím umí být. Spontaneita, seberealizace, dělání rozhodnutí, ale i hodnoty, morálka, altruismus a duchovno. Mistrovství a naplnění. Od základních fyziologických potřeb (spánek, jídlo, teplo, bydlení) se posouváme k vyšším potřebám na cestě svého vývoje, a těmi jsou bezpečí a jistoty fyzické, ale i materiální. Když i tyto potřeby máme jakžtakž uspokojené, stále nás jakoby ně co žene vpřed, něco nám chybí. Vyšší potřeby jsou už víc nadosobní. Potřebujeme někam patřit (rodina, přátelé, intimní partnerství). Když už tyto vztahy máme, nebudeme úplně spokojení a šťastní, pokud nebudou vždy rovnocenné a založené na vzájemném respektu.
Nakonec budeme uspokojovat své potřeby sebeaktualizacie, které bychom mohli nazvat zlatými, nejvyššími potřebami. Tak jako zlato představuje stabilní trvalou hodnotu, platidlo, sebeaktualizace představuje to nejcennější, co můžeme nabídnout, pokud svůj talent nejen objevíme, ale i žijeme a o své zlato se dělíme s ostatními. To nás dělá šťastnými.
Co nám však stojí v cestě na vrchol pyramidy? Je to strach ze selhání a neúspěchu, z dělání rozhodnutí a zodpovědnosti, nebo strach ze své moci a svobody, nedostatek odvahy dělat chyby nebo být nedokonalý. Hlasem tohoto strachu a nezájmu jsou komplexy – „to nedokážu“, „na to nemám“. I toto se váže ke zlaté barvě. Je to vlastně posun z vlastních komplexů k překonávání se a rozvíjení svých talentů. Skutečná vnitřní moudrost je to nejpevnější, nejsilnější, nejvzácnější místo, božská jiskra. O peníze můžeme přijít během krize, dům nám může vzít živel, exekutor, blízké a jistoty válka nebo diktátorský režim, ale vnitřní moudrost nám nemůže vzít nikdo.
Zlatá barva je terciární, složená ze 2 dílů žluté a 1 dílu červené. Symbolizuje vztah Země (červená) a člověka (žlutá). Všechny barvy mezi žlutou a červenou představují učení se – smysl bytí ve fyzickém těle. Ve zlaté jde přesněji o spojení se se zdrojem nekonečné moudrosti v našem nitru, kterou jsme dostali do vínku. Spojení s místem, kde najdeme odpovědi na všechny otázky, něco jako poklad v knize P. Coelha Alchymista. Zlatá představuje vnitřní sílu, charisma, seberealizaci, vyjádření duševního potenciálu a výjimečných schopností, talentů a jejich sdílení s druhými. Na emocionální rovině se projevuje jako štěstí a spokojenost nebo jako jejich odvrácená strana – strach. Lidé, kteří nejsou šťastní, se neustále zabývají svými komplexy méněcennosti, případně nedokážou mít vlastní názor, spolehnout se na sebe a vybírají si ve svém okolí lidi, kteří jim říkají, co a jak mají dělat, slepě někoho následují. Jsou to lidé s nezájmem žít život v souladu se svou vnitřní moudrostí. Zpravidla jde o lidi, kteří byli v dětství rozmazlováni nebo zanedbáváni a nenabyli dostatek odvahy a cit vlastní kompetentnosti. Nevěří, že dokážou čelit výzvám a že mají světu co nabídnout. Zlatá představuje kompetentnost, pocit hodnoty a zažívání respektu nebo opak – komplexy a pocit méněcennosti.
Zlatá barva představuje energetický střed naší bytosti v oblasti solar plexu, prvotní buňku, hluboké dýchání do břicha, meditaci v přítomnosti. Každý nádech přináší nový život, osvěžení a výživu. Každý výdech odnáší nepotřebné. O strachu říkáme, že souvisí a plytkým dýcháním. Když je naše energetické těžiště koncentrované do břicha, středu naší bytosti, jsme mnohem stabilnější, zvládáme lépe překonávat překážky a zvládat emoce, čelit hrozbám a strachům. S tímto dýcháním pracuje jóga a meditační techniky.
Máte otázky?
Kontaktujte nás
Poradenství
icon-phone

02 44 63 10 87
Po – Pia: 9:00 – 18:00

Objednávky
icon-phone

0907 806 804

Lékárna Vicky Wall

Red Angel s.r.o.
Riazanská 59, 831 03 Bratislava
IČO: 47 321 211
IČ DPH: SK2023821690
IBAN: SK53 0200 0000 0031 9052 4254